Po viac ako roku cezhraničného ostreľovania a dvoch mesiacoch otvorenej vojny medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh vstúpila dnes o 04:00 miestneho času (03:00 SEČ) do platnosti dohoda o prímerí, ktorú v utorok oznámil americký prezident Joe Biden. Obe strany ešte niekoľko hodín predtým vykonávali údery na ciele protivníka. Dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi a Francúzskom podľa agentúry Reuters predpokladá, že sa izraelské jednotky počas 60 dní stiahnu z južného Libanonu, zatiaľ čo sa tam rozmiestnia vojaci libanonskej armády. Hizballáh súčasne presunie svoje sily od izraelsko-libanonskej hranice za rieku Lítání.
Čítajte viac Larídžání: Irán podporuje Libanon a Hizballáh pri rokovaniach o prímerí s IzraelomPodľa Bidena prímerie otvára cestu k trvalému ukončeniu konfliktu medzi Izraelom a Iránom podporovaným hnutím, ktorý si v Libanone podľa oficiálnych údajov vyžiadal viac ako 3 800 mŕtvych. Izrael eviduje 78 obetí na svojom území. Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorkovom spoločnom vyhlásení uviedli, že Francúzsko a USA budú pracovať na tom, aby bolo prímerie realizované v plnom rozsahu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televíznom prejave vyhlásil, že Izrael dohodu o prímerí prijíma, rázne ale odpovie na akékoľvek jej porušenie zo strany Hizballáhu.
Čítajte viac Hizballáh bude vyžadovať trvalé prímerie a zachovanie libanonskej suverenity v akejkoľvek dohode s IzraelomHizballáh sa k prímeriu doteraz oficiálne nevyjadril, jeho vysokopostavený predstaviteľ Hasan Fadlalláh ale v libanonskej televízii Al-Džadíd povedal, že podporuje rozšírenie pôsobnosti libanonského štátu a že hnutie vyjde z vojny silnejšie. „Tisíce ľudí sa pripoja k odboju. Odzbrojenie odboja bol izraelský návrh, ktorý padol,“ povedal Fadlalláh, ktorý je zároveň poslancom libanonského parlamentu. Irán dnes ústami hovorcu ministerstva zahraničných vecí Esmáíla Baghája uviedol, že prímerie v Libanone podporuje. Teherán dlhodobo podporuje šíitsky Hizballáh, palestínske teroristické hnutie Hamas aj jemenských povstalcov Húsiov v ich útokoch proti Izraelu.
Čítajte viac Libanon a Hizballáh súhlasili s americkým návrhom na prímerie s IzraelomVzájomné ostreľovanie medzi Izraelom a Hizballáhom sa stalo každodenným od vlaňajšieho 8. októbra, deň po útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael, ktorým prepukla vojna v Pásme Gazy. V druhej polovici septembra izraelská armáda výrazne zintenzívnila bombardovanie objektov spojených podľa nej s Hizballáhom v Libanone, kde zabila veľký počet veliteľov hnutia vrátane dlhoročného lídra Hasana Nasralláha. Od októbra viedla izraelská armáda aj pozemnú operáciu na juhu Libanonu.
Údery v Libanone vykonával Izrael ešte niekoľko hodín predtým, ako prímerie vstúpilo do platnosti. Terčom izraelských vzdušných úderov sa v noci na 27. novembra 2024 stalo južné predmestie Bejrútu a tiež tri hraničné priechody so Sýriou na severe Libanonu. Sýrske štátne médiá podľa agentúry Reuters uviedli, že v dôsledku úderov na hraničné priechody a ciele v sýrskej provincii Homs zomrelo šesť ľudí, z toho dvaja vojaci. Hizballáh v noci na dnes oznámil, že v odvete za izraelské údery na Bejrút vypustil bezpilotné lietadlá na niekoľko „citlivých vojenských cieľov“ v Tel Avive a jeho okolí, uviedla agentúra AFP.