Medzinárodný trestný súd (ICC) dnes vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského exministra obrany Joava Galanta, a to pre podozrenie zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Pásme Gazy. Netanjahu aj niektorí ďalší izraelskí politici rozhodnutie označili za antisemitské. Odmietli ho aj Spojené štáty americké. Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell naopak uviedol, že rozhodnutie by malo byť rešpektované a vykonané. Holandsko prisľúbilo, že bude konať na základe zatykačov, viaceré európske krajiny sa však vyjadrili zdržanlivo a niektorí politici, vrátane českého premiéra Petra Fialu krok ICC odmietli komentovať. Vydanie zatykačov na Netanjahua a Galanta privítalo Turecko, ktoré to označilo za „oneskorené, ale pozitívne rozhodnutie zastaviť krviprelievanie a ukončiť genocídu v Palestíne“.
Čítajte viac Izraelský premiér spáchal vojnové zločiny, tvrdí medzinárodný prokurátor a žiada vydať na neho zatykačHaagsky súd, ktorý nie je súčasťou OSN a ktorého jurisdikciu neuznáva Izrael ani Spojené štáty či Rusko alebo Čína, dnes vydal tiež zatykač na bývalého šéfa vojenského krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa, ktorý ale podľa izraelskej armády už nežije. Súd však uviedol, že „ďalej bude zbierať informácie“ o jeho možnej smrti.
Čítajte viac Hamas: Bez ukončenia vojny v Gaze nemôže dôjsť k výmene zajatcovNetanjahuovi a Galantovi by malo hroziť zatknutie, ak navštívi niektorú z viac ako 120 krajín, ktoré sú signatármi Rímskeho štatútu ICC. Ak ale niektorá krajina zatykač nenaplní, hrozí jej za to podľa serveru The Times of Israel v podstate len slovná výčitka.
O vydanie zatykačov požiadal v máji hlavný prokurátor ICC Karim Khan, ktorý dvoch izraelských politikov viní okrem iného z používania vyhladovania ako vojnového nástroja v Gaze či z odopierania humanitárnej pomoci. Lídri Hamasu sa podľa Khana dopustili okrem iného vraždenia, mučenia či zadržiavania rukojemníkov. Vojnu v Pásme Gazy začal Hamas vlani 7. októbra teroristickým útokom na Izrael, pri ktorom 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, zabil a 250 ďalších uniesol do Gazy. Izraelská odveta stála život podľa úradov v Gaze vyše 44 000 Palestínčanov, väčšinou tiež civilistov. Hamas zatykača ICC na Netanjahua a Galanta privítal.
Čítajte viac Existuje veľa názorov na to, kto bude vládnuť Gaze, ale žiadne riešenieNetanjahuov úrad označil rozhodnutie ICC za antisemitské a absurdné a dodal, že neodradí Izrael od snahy chrániť svojich občanov. Taktiež krajne pravicový minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir uviedol, že haagsky súd „znovu ukázal, že je úplne antisemitský“. Jisrael Kac, ktorý začiatkom tohto mesiaca vystriedal Galanta v úrade ministra obrany, označil zatykače ICC za „morálnu hanbu, ktorá je úplne zafarbená antisemitizmom a degraduje medzinárodný súdny systém“. Izraelský prezident Jicchak Herzog označil krok ICC za „nehorázny“, podľa neho „uprednostnil terorizmus a zlo pred demokraciou a slobodou“.
Čítajte viac Teroristi z Gazy zverejnili ďalšie video s rukojemníkomNiektoré európske krajiny sa k zatykačom vyjadrili opatrne. Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Christophe Lemoine uviedol, že reakcia Paríža bude „v súlade so štatútom ICC“. „Je to bod, ktorý je právne zložitý,“ dodal. Šéf talianskej diplomacie Antonio Tajani povedal, že jeho krajina spoločne so spojencami zváži, ako rozhodnutie haagskeho súdu interpretovať. Opatrne sa vyjadril aj Londýn. Podľa úradu premiéra Spojeného kráľovstva rešpektuje nezávislosť ICC, ale „medzi demokratickým Izraelom na strane jednej a Hamásom a libanonským Hizballáhom, čo sú teroristické organizácie, na strane druhej, neexistuje rovnosť v morálnej otázke“.
Čítajte viac Sullivan: Prímeriu v Pásme Gazy stojí v ceste Hamas, nie IzraelHolandské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že „bude konať na základe zatykačov ICC“. Írsky premiér Simon Harris označil zatykače za „mimoriadne významný krok“ a povedal, že každý by mal pomôcť pri výkone dôležitej práce ICC. Naopak, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó označil zatykače za hanebný a absurdný krok. Spojené štáty, ktoré sú najvýznamnejším spojencom Izraela, rozhodnutie ICC zásadne odmietli, povedal hovorca Národnej bezpečnostnej rady (NSC), ktorá je súčasťou Bieleho domu. Podľa neho kroku súdu predchádzali procesné chyby, ktoré ale nešpecifikoval. Zvolený americký prezident Donald Trump sa k tomu bezprostredne nevyjadril, ale kongresman Mike Waltz, ktorého si Trump vybral ako budúceho poradcu pre národnú bezpečnosť, sľúbil silnú odpoveď na zatykače a obvinil ICC z antisemitskej zaujatosti.
Čítajte viac Netanjahu odvolal ministra obrany GalantaZa nešťastné označila rozhodnutie ICC česká ministerka obrany Jana Černochová, podľa ktorej takýto krok oslabuje autoritu tohto súdu v iných prípadoch. Český premiér Petr Fiala prostredníctvom svojej hovorkyne ČTK oznámil, že rozhodnutie nebude komentovať. „Česko dodržiava a bude dodržiavať naše medzinárodne-právne záväzky. V prípade medzinárodných zatykačov koná prokuratúra a polícia, nejde o politické rozhodnutie,“ napísal ČTK hovorca českého ministerstva zahraničných vecí. Naopak podľa bývalého pirátskeho europoslanca Marcela Kolaja je postup ICC dobrou správou.