Americký prezident Joe Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané Spojenými štátmi na údery na ciele vo vnútrozemí Ruska. TASR o tom informuje podľa nedeľňajšej správy tlačovej agentúry AP, ktorá sa odvoláva na osoby oboznámené s touto záležitosťou.

Toto rozhodnutie je významnou zmenou v politike USA a prichádza v čase, keď sa Biden chystá opustiť svoj úrad. Novozvolený šéf Bieleho domu Donald Trump sa zaviazal obmedziť americkú podporu Ukrajine a čo najskôr ukončiť rusko-ukrajinskú vojnu.

Podľa jedného zo zdrojov sa tieto zbrane pravdepodobne použijú v reakcii na rozhodnutie Severnej Kórey vyslať tisíce vojakov do Ruska na podporu agresie na Ukrajine, nariadenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zmienené osoby neboli podľa AP oprávnené verejne sa vyjadrovať k tejto záležitosti a hovorili pod podmienkou zachovania svojej anonymity.

„Mnohé média dnes uviedli, že sme dostali povolenie prijať príslušné opatrenia. Údery sa však nevykonávajú slovami. Takéto veci sa neoznamujú. Rakety budú hovoriť samy za seba,“ povedal večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore. Prvé ukrajinské údery budú zrejme vykonané americkými strelami ATACMS, ktoré majú dolet približne 300 kilometrov, uviedli zdroje Reuters. Podľa informácií NYT budú zbrane pravdepodobne nasadené proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom podporiť ukrajinské jednotky v západoruskej Kurskej oblasti. Biden začal zmierňovať obmedzenia ohľadom nasadenia amerických zbraní na ruskom území po tom, ako Rusko v máji začalo cezhraničný útok zameraný na Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto. Aby pomohol Ukrajincom brániť Charkov, povolil im Biden použiť proti ruským silám priamo za hranicou salvovej raketomety HIMARS, ktoré majú dostrel asi 80 kilometrov. Použiť rakety dlhého doletu ATACMS im ale pri tejto obrane Charkova nepovolil, uviedol NYT.

Poľsko v nedeľu uvítalo správu, že prezident Spojených štátov Joe Biden povolil Ukrajine používať rakety dlhého doletu dodané USA proti vojenským cieľom v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. „Vzhľadom na zapojenie severokórejských vojsk do vojny a (nedeľňajší) rozsiahly raketový útok Ruska (na Ukrajinu) reagoval Biden jazykom, ktorému ruský prezident Vladimir Putin rozumie,“ uviedol na platforme X poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. „Obeť agresie má právo brániť sa,“ povedal minister a dodal, že „sila odrádza, zatiaľ čo slabosť provokuje“.

Člen hornej komory ruského parlamentu Andrej Klišas na platforme Telegram v reakcii na dianie vyhlásil, že „Západ sa rozhodol pre takú mieru eskalácie (konfliktu), že by do rána mohla viesť k úplnému zničeniu ukrajinskej štátnej suverenity“. Podpredseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov doplnil, že reakcia Moskvy bude okamžitá. „Ide o veľmi veľký krok k začiatku tretej svetovej vojny,“ citovala Džabarova ruská štátna tlačová agentúra TASS. Prezident Putin už v septembri varoval, že pokiaľ Západ umožní Ukrajine zasiahnuť ruské územie raketami dlhého doletu, zapojí sa tak priamo do vojny proti Moskve. Podľa ruského lídra by takýto krok totižto zmenil povahu a rozsah konfliktu.