Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Zopakuje niekto severokórejskú vojenskú pomoc Rusku?

Od začiatku totálnej invázie boli v radoch agresora videní aj občania Kuby, Somálska, Nepálu, Sýrie, Srbska, Indie, Číny, rôznych afrických krajín a podobne. Cudzinci už bojujú za Ruskú federáciu. Neverejne.

09.11.2024 08:00
debata

Mobilizácia prebieha zle nielen na Ukrajine, ale aj medzi Rusmi. Na fronte už došlo k prvým stretom medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a armádou KĽDR. Ukrajinský portál UNIAN sa spýtal, či sú ostatní partneri Ruska pripravení posilniť ho „potravou pre delá“. Nedávno ukrajinský minister obrany Rustem Umerov povedal, že ukrajinské obranné sily sa už na fronte stretli s armádou KĽDR. A hoci išlo o zrážky malého rozsahu, celková situácia je nepríjemným budíčkom.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj: Rusko už presunulo 11 000 vojakov z KĽDR do Kurskej oblasti

Predovšetkým o tom hovoril generálny tajomník NATO Mark Rutte, ktorý poznamenal, že severokórejské jednotky, ktoré teraz bojujú na strane Ruska proti Ukrajine, predstavujú hrozbu pre globálnu bezpečnosť sveta. Koniec koncov, podľa jeho názoru by účasť Severnej Kórey vo vojne mohla znamenať začiatok „oveľa temnejšej“ fázy dlhého konfliktu. Táto poznámka je spravodlivá vzhľadom na to, že najmä Spojené štáty si donedávna „nevšimli“ vojenskú spoluprácu vo veci Severnej Kórey, ktorá poskytla Rusku nielen muníciu, ale aj pracovnú silu. Teraz sa v Spojených štátoch začína obdobie prenosu moci na novozvoleného prezidenta a čoskoro sa začne rozpočtový proces v novozvolenom Kongrese. Preto s veľkou pravdepodobnosťou USA nebude mať kapacitu na to, aby sa zaoberalo posilňovaním ruskej armády severokórejskými (alebo inými) vojakmi.

Nebenzia Čítajte viac Ruský veľvyslanec pri OSN: Správy o vojakoch KĽDR v Rusku sú len "tvrdenia"

Faktom je, že bývalý predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí David Tafuri ešte pred koncom prezidentských volieb povedal, že ďalšie tri krajiny sú pripravené poslať svojich vojakov do vojny na Ukrajine. Podľa jeho názoru môžeme hovoriť o Iráne, Sýrii a dokonca aj Číne. Ale nakoľko je to reálne? Aj keď sa vezme do úvahy, že Tafuri je len bývalý úradník, ktorý pravdepodobne nemá aktuálne spravodajské údaje a svoje myšlienky prezentuje bez konkrétností, prítomnosť cudzincov v ruských jednotkách je verejným tajomstvom. Od začiatku totálnej invázie boli v radoch agresora videní občania Kuby, Somálska, Nepálu, Sýrie, Srbska, Indie, Číny, rôznych afrických krajín a podobne. Cudzinci už bojujú za Ruskú federáciu. Neverejne.

Koreas Tensions Čítajte viac CSIS: Nasadenie vojakov KĽDR bude mať na vojnu na Ukrajine symbolický vplyv

„Ak hovoríme o vojenských poradcoch a inštruktoroch, tak tí na strane Ruska, mierne povedané, nebojujú prvý deň, ani prvý mesiac, dokonca ani prvý rok,“ poznamenáva vojenský analytik a vojenský veterán tzv. protiteroristickej operácie Jevgenij Dikij. „Dovoľte mi pripomenúť, že Irán poslal do Ruska nielen „Shahedy“, ale aj inštruktorov z Iránskych revolučných gárd, ktorí učili Rusov priamo v bojových podmienkach, ako tieto „Shahedy“ obsluhovať. To znamená, že prvé takéto drony na naše mestá vypustili iránske ruky, nie ruské… A keď bolo toto školenie ukončené, v ruskej Jelabuge bola zriadená montážna linka pre tieto „Shahedy“. A tam boli opäť zapojení iránski inžinieri.“ Podľa neho práve vtedy, keď Severná Kórea ešte nezačala obchodovať s „potravou pre kanóny“, ale už začala dodávať svoje balistické rakety, ich posádky dorazili do Ruskej federácie spolu s týmito balistickými raketami:

Prinajmenšom vypustili tieto rakety na naše mestá spolu s Rusmi a s najväčšou pravdepodobnosťou to urobili namiesto Rusov.
Jevgenij Dikij

Irán potrebuje bojaschopné sily pre seba

Aj keď sa vie o takýchto skutočnostiach, brať Irán na zodpovednosť je dosť pochybná perspektíva. Po prvé, kvôli tomu, že nejde o nejaký veľký počet „živej sily“. To znamená, že nejde o tisíce Iráncov, ktorých prítomnosť v ruských jednotkách by svetu spôsobila vážne obavy a otázky pre Irán. A historicky, od studenej vojny, účasť určitého počtu „technických špecialistov“ a „poradcov“ svetové spoločenstvo nepovažuje za priamu účasť krajiny vo vojne. Svet jednoducho zatvára oči pred účasťou malých kontingentov v rôznych konfliktoch.

Ahmad Akbárí / Irán / Čítajte viac USA považujú možné dodávky iránskych balistických striel do Ruska za alarmujúce

Po druhé, Irán, dokonca aj keď poskytuje Rusku zbrane, obvinenia z toho popiera. Začiatkom septembra 2024 si ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo iránskeho chargé d'affaires na Ukrajine Šahrijara Amuzegara, aby vyjadrilo „hlboké znepokojenie ukrajinskej strany v súvislosti so správami o možných dodávkach iránskych balistických rakiet ruskej federácii." Reakciou Iránu na to bolo vyhlásenie tamojšieho prezidenta Massúda Pezeškijána, že Teherán „nedodáva zbrane Rusku“.

Sergej Šojgu Čítajte viac Rusko začalo Iránu dodávať moderné systémy protivzdušnej obrany

Po tretie, dokonca aj také režimy, ako sú ruský a severokórejský, ešte pred vyslaním vojenského personálu z KĽDR do Ruska najprv legalizovali spoluprácu – podpísali „bezpečnostnú dohodu“. Kremeľ očakával, že sa na nedávnom summite BRICS dohodne na podobných „dokumentoch“ s inými krajinami. Toto sa nestalo. Ale Putinova nádej stále existuje.

Kim Čong-un / Vladimir Putin / Čítajte viac Rusko a KĽDR si v prípade napadnutia poskytnú vojenskú pomoc

Podľa Jevgenija Dikého si ani v Iráne režim nemôže dovoliť voľne nakladať s občanmi ako s potravou pre delá. A bude musieť ľuďom vysvetliť, prečo musia niekde Iránci zomierať. „Aj keď – čisto teoreticky – nestojí za to úplne vylúčiť účasť IRGC (nemýliť si s iránskou armádou). IRGC majú trochu iné právne postavenie, pozostávajú z náboženských fanatikov a majú bohaté skúsenosti so spoločným bojom s Rusmi v Sýrii – tam IRGC slúžili ako pozemné sily a Rusi ich kryli zo vzduchu. Ale vzhľadom na situáciu na Blízkom východe a veľmi vysokú pravdepodobnosť konfliktu priamo tam medzi Iránom a Izraelom je nepravdepodobné, že Irán je teraz pripravený kamkoľvek poslať skutočne bojaschopné jednotky. On sám ich potrebuje,“ je presvedčený vojenský analytik.

Prečo KĽDR môže?

Prečo je príbeh so severokórejskými vojakmi, ktorých sú na ruskom území už tisíce a už došlo k prvým stretom s ukrajinskými obrannými silami, úplne iný? Faktom je, že nehovoríme o účasti nejakých technikov či inžinierov na spoločných cvičeniach. Hovoríme o plne pripravených bojových jednotkách. „A hoci sú oblečení v ruských uniformách, toto je skutočná účasť Kórejskej oslobodzovacej armády, ako to oficiálne nazývajú, na strane Ruskej federácie,“ spomína Jevgenij Dikij. Podľa neho sú všetky dôvody domnievať sa, že žiadna iná krajina nie je pripravená na takúto úroveň účasti:

Aby ste s tým súhlasili, musíte byť Severná Kórea – krajina úplne izolovaná po celé desaťročia, držiteľ rekordu v počte sankcií uvalených na ňu. Krajina, ktorá žije ako jeden vojenský tábor, ako posilnená verzia Sovietskeho zväzu za Stalinových rokov – jeden súvislý gulag. Len takýto režim si môže dovoliť len tak obchodovať s potravou pre kanóny (napokon, s obchodovaním s pracovnou silou na štátnej úrovni má už dávno skúsenosti).
Jevgenij DIkij

Žiadna iná krajina – spojenec alebo potenciálny spojenec Ruskej federácie – nie je v takom zlom stave ako Severná Kórea.

Tichá diplomacia funguje

Tento názor zdieľa aj predseda Výboru Najvyššej rady Ukrajiny pre zahraničnú politiku a medziparlamentnú spoluprácu Alexander Merežko: „Napríklad už bolo zaznamenané, že sa nepriateľských akcií (na strane Ruska) zúčastňujú občania Kuby, je ich tam asi niekoľko tisíc. Kuba sa však tvári, že to robia bez súhlasu kubánskeho režimu. Teda je možné, že Kuba takto podporuje Ruskú federáciu, ale otvorene to neurobí ani ona, ani iní… Nedá sa vylúčiť, že Venezuela, Sýria alebo Irán by mohli poslať svojich ľudí do Ruska. Ale chápu, že je to veľmi toxické."

KĽDR, Severná Kórea, vojaci Čítajte viac Lukašenko: Prítomnosť vojakov KĽDR na Ukrajine by viedla k eskalácii

Podľa Merežka sa v prípade minimálnej podpory „živou silou“ s vysokou pravdepodobnosťou Rusi pokúsia zamaskovať cudzincov: „Dokonca zamaskujú Severokórejčanov, ako keby boli súčasťou nejakých jednotiek z Burjatska." A aby sa ešte viac znížila možnosť takejto pomoci Ruskej federácii, Ukrajina by o tom mala nahlas hovoriť, ak existujú takéto podozrenia. „Aj to bude mať odstrašujúci účinok, pretože keď sa o tomto probléme otvorene porozprávame, pomenujeme krajiny, bude pre nich ťažšie poslať svoju armádu, aj keď v zamaskovanej, skrytej forme.“ poznamenáva Alexander Merežko. Zároveň povedal, že funguje aj tichá diplomacia:

Keď týmto krajinám neverejne povieme niečo ako: Ak to urobíte, bude taká a taká reakcia, čiže apelujeme na OSN, našich partnerov – EÚ a USA, sankcie sa posilnia, myslia si tieto sily: Možno by sme to nemali robiť.
Alexander Merežko

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #KĽDR #Sýria #Irán #Kuba #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Ozbrojené sily Ruskej federácie #Ozbrojené sily KĽDR