Koľko mŕtvych má Izrael na bojisku medzi Gazou a Libanonom od 7. októbra 2023 dodnes – Izraelské obranné sily (IDF) sa pokúsili zistiť počet, aspoň minimálny, svojich zabitých príslušníkov od brutálnych útokov Hamasu na pôdu židovského štátu. Aj minimálne údaje sú prinajmenšom významné: IDF priznávajú, že za viac ako rok vojny Izrael stratil na poli 781 mŕtvych, ktorých podrobnosti sa mu podarilo zrekonštruovať, vrátane šiestich plukovníkov nasadených na fronte v Gaze.

Denník Times of Israel uviedol niekoľko z týchto mien padlých vojakov, „najmenej 304 z nich zahynulo na hraniciach s pásmom Gazy počas teroristického útoku a najmenej 368 počas pozemnej ofenzívy na území ovládanom Hamasom a počas operácií na hranici." Keď k týmto číslam pripočítame úmrtia pri náletoch rakiet alebo bezpilotných lietadiel, ľudí zabitých pri operáciách na Západnom brehu a straty z priateľskej streľby a rôznych nehôd, dospejeme k číslu, ktoré samo osebe pozoruhodné dáva predstavu o zložitosti vojenskej výzvy, ktorej čelia v Gaze vojaci Tel Avivu. Napriek bombardovaniu, napriek nespochybniteľnej vojenskej a technologickej prevahe a vynikajúcemu výcviku a napriek rozsiahlemu zhromažďovaniu informácií, ktoré viedli k eliminácii veľkých mien Hamasu, zostáva vojna, ktorú vedie Izrael, zložitá.

Tu sa zoznam nekončí. Pri útokoch zo 7. októbra, pri operáciách na vyčistenie ohnísk Hamasu a pri kampaniach na oslobodenie rukojemníkov stratil Izrael aj 68 príslušníkov policajných síl a 10 členov tajnej služby Šin Bet. K nim treba prirátať 42 vojakov, ktorí zahynuli počas mesiaca náročných operácií v Libanone proti Hizballáhu. Celkovo presahuje tento výpočet 900 úmrtí za rok v radoch bezpečnostných zložiek. Spočítanie komplikujú rozčlenené údaje a ktorých komunikácia zostáva pochopiteľne neprehľadná.

Keď sa k týmto úmrtiam pripočíta potvrdených 945 úmrtí medzi civilistami zabitými 7. októbra, úmrtia po útokoch a rukojemníci, ktorí zomreli alebo boli zavraždení počas zajatia, izraelská krvavá bilancia je vysoká: viac ako 1 800 celkových úmrtí za najdlhšiu vojnu židovského štátu. V krajine s vysokou mierou rozvoja a s armádou záložníkov napojenou na občiansku spoločnosť to vyvoláva pochybnosti o udržateľnosti týchto strát v dlhodobom horizonte, ako aj o vývoji prahu prijateľnosti takéhoto ťažkého počítania pre občanov. Skutočná dilema vo vojne, ktorá sa zatiaľ živí sama.