Od prevzatia moci od strany Fatah násilným prevratom v roku 2007 urobil Hamas z Pásma Gazy svoju najdôležitejšiu základňu, vybudoval obrovskú, dobre vyzbrojenú teroristickú armádu a mnoho civilných inštitúcií. Hamas však v posledných rokoch buduje infraštruktúru a získava vplyv v krajinách v celom regióne a zostane hrozbou, aj keď v Gaze prestane existovať. Stránka allisrael.com priniesla prehľad o aktivitách skupiny na Blízkom východe, kde sídlia jej hlavní vodcovia a kam zameriava svoje vojenské operácie. Za zmienku však stojí aj správa Európskej siete lídrov (ELNET – the European Leadership Network), ktorá nedávno zdôraznila rastúci aktivizmus Hamasu v Európe.
Turecko
Dôležitosť pobočky Hamasu v Turecku bola zdôraznená práve minulý týždeň, keď polícia a Šin Bet odhalili, že neúspešný samovražedný bombový útok v Tel Avive v auguste bol objednaný a koordinovaný z Turecka. Úzke vzťahy medzi Hamasom a Tureckom sa začali dohodou o izraelskom vojakovi Šalitovi v roku 2011, keď bolo z izraelských väzení prepustených viac ako 1 000 teroristov vrátane Jahju Sinvára výmenou za neho. Mnohí teroristi boli vyhnaní a odišli do Turecka, ktoré oficiálne pozvalo Hamas, aby tam otvoril kanceláriu. Medzi teroristov, ktorí sa usadili v Turecku, patril Zaher al-Jabarin, ktorý nariadil neúspešný samovražedný útok a teraz je šéfom operácií Hamasu v Judei a Samárii.
Turecká pobočka získala väčší význam, keď Hamas po vypuknutí sýrskej občianskej vojny a rozchode s Asadovým režimom presunul svoje politické byro (politbyro) z Damasku v Sýrii do Kataru. Odvtedy tam bývalý šéf Západného brehu Sálih al-Arúrí a bývalý vodca Hamasu Ismáíl Haníja trávili veľa času. V roku 2020 Turecko dokonca udelilo pasy asi tuctu členov Hamasu vrátane Haníju a Arouriho. Na rozdiel od väčšiny štátov Európskej únie a mnohých iných západných krajín Turecko nikdy neuznalo Hamas ako teroristickú organizáciu. Od 7. októbra turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan hlasne podporuje Hamas v jeho vojne proti Izraelu, stretáva sa s jeho najvyššími vodcami a nazýva ho „oslobodzovacia skupina“.
Čítajte viac Vodca Hamasu Haníja bol zabitý v TeheráneKatar
Okrem Turecka je Katarský emirát hlavným finančným a diplomatickým podporovateľom Hamasu. Vrchné vedenie skupiny a politbyro tam žijú odkedy v roku 2012 opustili Sýriu. Haníja údajne žil až do svojej smrti v luxuse v hoteli v Dohe, rovnako ako mnohí jeho pomocníci, vrátane potenciálnych nástupcov na Sinvárov post šéfa organizácie, ako sú Khalil al-Hayya, Músa abú Marzúk a Chálid Mišál.
Čítajte viac Izrael zabil Sinvára v Rafahu, narazil na neho náhodouKatar poskytol vodcom Hamasu fyzickú bezpečnosť a diplomatický prístup a zároveň poskytol jeho režimu v Gaze finančnú podporu. Po násilnom ovládnutí Pásma Gazy Hamasom v roku 2007 sa katarský šejk Hamad stal prvým svetovým vodcom, ktorý navštívil pobrežnú enklávu a prisľúbil podporu vo výške 400 miliónov dolárov. Odvtedy Katar financoval režim Hamasu odhadom 1,8 miliardy dolárov, čiastočne na dotovanie vládnych platov. Snáď najdôležitejším meradlom podpory Kataru je však nepretržitá, bezplatná propaganda distribuovaná jej televíznym kanálom Al-Džazíra. Počas prebiehajúcej vojny sa Al-Džazíra fakticky stala oficiálnym hlásnym hovorcom vysielania vyhlásení Hamasu a Izraelské obranné sily odvtedy odhalilo, že pre kanál pracovalo niekoľko „novinárov“ Hamasu.
Čítajte viac Izraelskí politici vítajú zabitie SinváraLibanon
Libanon je zvláštnym prípadom medzi medzinárodnými pobočkami Hamasu, keďže je to jediné miesto mimo Gazy a Západného brehu, kde sa Hamasu podarilo vybudovať významnú vojenskú prítomnosť, ktorá sa odhaduje na niekoľko tisíc príslušníkov vrátane stoviek elitných bojovníkov „Nukhba“. Hamas, ktorý bol kedysi okrajovou skupinou uprostred závratnej mozaiky libanonských milícií, v posledných rokoch výrazne vybudoval svoje jednotky a pripojil sa k iránskej „osi odporu“. Táto sieť, ktorú vedie predovšetkým Hizballáh, teraz hrá v Libanone dominantnú úlohu.
Čítajte viac Západní lídri vnímajú Sinvárovu smrť ako príležitosťIzraelské výskumné centrum Alma označilo jeho prítomnosť v Libanone za „časovanú bombu“, pretože má za cieľ buď poskytnúť Hamasu možnosť otvoriť druhý front proti Izraelu zo severu, alebo mu dať alternatívu, ak by jeho vojenská sila v Pásme Gazy bola zničená. Po niekoľkých rokoch príprav sa Hamas v roku 2023 pokúsil násilne prevziať kontrolu nad palestínskymi populačnými centrami Libanonu od Fatahu, čo viedlo ku krvavým stretom a vysídleniu asi 4 000 civilistov.
Čítajte viac Izrael zabil Hasana Nasralláha, vodcu hnutia HizballáhPo 7. októbri 2023 sa libanonské sily Hamasu pripojili k Hizballáhu v útoku na Izrael, spolu so sunnitskou islamistickou skupinou Džamá'a Islamíja a jej milíciami Fajr Force. S veľkou vojenskou silou a vysokopostavenými vodcami ako Usáma Hamdan, ktorí sa skrývajú v tieni Hizballáhu, by libanonská pobočka mohla predstavovať vážne nebezpečenstvo pre Izrael. To je o to zaujímavejšie, že doteraz nebol primárnym cieľom bombardovania izraelského letectva v Libanone.
Čítajte viac Izraelské tajné služby zhromažďovali informácie takmer 20 rokov, aby zabili Hasana NasralláhaSýria
Kroky Hamasu k vytvoreniu strategického partnerstva s Hizballáhom, a teda s jeho patrónom Iránom, tiež umožnili skupine zmieriť sa s Asadovým režimom, ktorý bol kedysi jeho najväčším štátnym podporovateľom. Sýria začala podporovať Hamas v 90. rokoch, čo mu umožnilo cvičiť jeho bojovníkov a po vysťahovaní z Jordánska privítalo jeho politické vedenie v Damasku. Tento blízky vzťah bol jedným z hlavných dôvodov, prečo USA zaradili Sýriu na desiatky rokov medzi „štátnych sponzorov terorizmu“. Po občianskej vojne v Sýrii niekoľko vodcov Hamasu verejne podporilo povstalcov, ktorí boli rovnako ako oni sunnitskými islamistami a boli vysťahovaní zo Sýrie.
Čítajte viac Izrael tvrdí, že za rok vykonal 40 000 úderov na Hamas a 11 000 na HizballáhV posledných rokoch Hizballáh organizoval a hostil stretnutia na vysokej úrovni medzi vedením Hamasu a Asadovým režimom, ktoré viedli k verejnému zmiereniu v októbri 2023, pričom Bašár al-Asad prijal al-Hayya a Hamdana v Damasku. Keďže k zmiereniu došlo iba pod tlakom Iránu, v súčasnosti nie je v Sýrii veľká prítomnosť Hamasu, hoci sa to môže v budúcnosti zmeniť.
Čítajte viac Izrael podnikol útoky na sýrske prístavné mesto LatakiaIrak a Irán
V júni emirátsky portál informoval, že Hamas by mohol čoskoro zvážiť presun svojho sídla politbyra z Kataru do irackého hlavného mesta Bagdad. O tom sa údajne rozhodlo počas stretnutia medzitým zabitého Ismáíla Haníju s irackými a iránskymi predstaviteľmi v Iraku. Vzhľadom na silnú prítomnosť USA v posledných rokoch sú kontakty Hamasu v Iraku relatívne nedávne a posilnila ich iba Sinvárova politika integrácie Hamasu do iránskej sféry vplyvu. Iránsky režim nedávno presadzoval Bagdad ako nové centrum pre svoje zástupné milície so sídlom v celom regióne, čo by mohlo viesť aj k posilneniu prítomnosti Hamasu v tomto regióne. Teheránsky režim v posledných rokoch niekoľkokrát verejne pozval vodcov Hamasu na návštevu Iránu, vrátane Haníju, ktorý bol zabitý v penzióne prevádzkovanom Iránskymi revolučnými gardami.
Čítajte viac Islamský odpor v Iraku: Proiránske milície vyslali drony na IzraelJudea a Samária
Zatiaľ čo Hamas bol založený hlavne v Gaze, niektorí jeho zakladajúci členovia a súčasní vodcovia pochádzajú z Judey a Samárie, medzinárodne známej ako Západný breh. Napríklad Hassan Yousef, otec „zeleného princa“, Mossab Hassan, pochádza z Ramalláhu, zatiaľ čo al-Arouri sa narodil v neďalekej dedine Arura. Skupina prevádzkuje dobre vybudovanú sieť teroristických buniek v celom regióne. Kvôli tlaku Izraela je divízia Západného brehu ovládaná zo zahraničia a vedená al-Jabarinom.
Čítajte viac Izraelský nálet na Západnom brehu zabil päť osôb vrátane veliteľa HamasuKeď Izrael začal po 7. októbri podnikať rozsiahle protiteroristické razie v Judei a Samárii, protiizraelskí online aktivisti prijali slogan „Neexistuje tam žiadny Hamas“, naznačujúc, že nálety neboli zamerané na Hamas, ale boli to náhodné činy útlaku voči palestínskym občanom. Izrael však od 7. októbra zatkol tisíce členov Hamasu v Judei a Samárii. Hamas sa pokúsil podnietiť Západný breh tak, že vyzval na novú intifádu, aby prinútil Izrael stiahnuť jednotky z Gazy. Skupina tiež vykonala množstvo teroristických útokov, podarilo sa jej oživiť bombové útoky v automobiloch a dokonca sa pokúsila o samovražedné bombové útoky.
Aj keby Izrael splnil cieľ zničiť vojenské a politické kapacity Hamasu v Pásme Gazy, nebude to teda znamenať koniec tejto teroristickej skupiny. Izrael bude mať v nadchádzajúcich rokoch plné ruky práce v boji proti teroristom Hamasu v celom regióne.