Bývalý náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Talianskej republiky generál Vincenzo Camporini sa domnieva, že Iránci sa vôbec necítia bezpečne, dokonca ani po vypálení rakiet smerom na Tel Aviv. Izrael dáva najavo, že zvažuje formu odvety za posledný iránsky útok z 1. októbra 2024. So svojimi postrehmi sa podelil v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera.
Vincenzo Camporini (narodený 21. júna 1946) je taliansky generál a politik. Od 12. februára 2008 do roku 2011 bol náčelníkom generálneho štábu obrany v Taliansku.
Bojí sa Irán, že Izrael niečo pripravuje?
„Neviem, čo má Netanjahu konkrétne na mysli, zmenu režimu v Iráne alebo čokoľvek iné, ale určite má obavy. Podľa MAAE, Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, je nepochybne cieľom Izraela prerušiť práce na obohacovaní uránu, ktoré prebiehajú v iránskych jadrových zariadeniach. Aj keď v Teheráne naďalej opakujú, že právo šaría im zakazuje používať jadrové zbrane, údaje MAAE ukazujú, že obohacovanie prebieha a je nebezpečne blízko k úrovni zbraní, čo je úroveň potrebná na výrobu bomby."
Čítajte viac Podľa CIA v spore Izrael-Irán nikto nechce vojnu, ale...A teda?
„Nemyslím si, že Izrael použije letecké zbrane, iránske jadrové zariadenia sú pod zemou, sú to „jaskyne“, nie je možné ich zasiahnuť z neba, dokonca ani 900-kilová bomba, ktorá zabila Hasana Nasralláha, vodcu Hizballáhu a dokáže preraziť dva metre železobetónu, by nestačila. Budú potrebné iné cesty."
Čítajte viac Irán zaútočil na Izrael balistickými raketamiAké?
„V prvom rade spravodajské informácie, pretože situácia v Iráne je dnes zmätená, je tam veľa nejasností, nie je to také pevné, opozícia je silná. Potrebné vzťahy spolupráce na mieste sú nadviazané, keďže 31. júla došlo k atentátu na Ismíla Haníju, politického vodcu Hamasu v Teheráne v čase inauguračného ceremoniálu prezidenta Pezeškijána. Po tom, čo sa stalo s vysielačkami a pagermi v Bejrúte, môže izraelská spravodajská služba objaviť miesta s jadrovými zariadeniami v Iráne, sledovať ich vstupy a výstupy, trasu elektrických káblov, ventiláciu. Potom je všetko vykonateľné konvenčnými bombami. Po objavení jaskýň pri správnych spojeniach stačí na sabotáž akékoľvek výbušné zariadenie. Alebo je tu Stuxnet…“.
Počítačový vírus Stuxnet bol navrhnutý, aby zasiahol len jeden veľmi špecifický cieľ: počítače, ktoré riadili iránske jadrové zariadenie v Natanze, kde krajina podľa medzinárodných orgánov pracovala na tajnom programe jadrových zbraní.
Stuxnet?
„Vírus, ktorý bol pred viac ako desiatimi rokmi použitý na výbuch centrifúg iránskych elektrární. Kybernetický útok je ďalšou životaschopnou možnosťou.“
A „zmena režimu“?
„Teheránsky režim je zložitejší ako Hamas alebo Hizballáh, čo sú organizácie so štruktúrou zhora nadol a akonáhle budú vodcovia zlikvidovaní, zostanú len bojovníci na nižších stupňoch. Pre Hizballáh bude veľmi ťažké reorganizovať sa po utrpených úderoch. Ale Izrael v Libanone ešte neskončil: nie je v jeho záujme okupovať územia, cielené vpády teraz slúžia len na znovuzískanie oblasti medzi Litání a Modrou líniou, pretože tam je stále plno vojenských stanovíšť, z ktorých 8. októbra, deň po masakroch Hamasu boli vypálené rakety, ktoré zdevastovali Severnú Galileu, pričom 70 000 Izraelčanov bolo nútených utiecť.
Čítajte viac Tretia izraelská divízia nasadená v pozemných operáciách proti HizballáhuMedzitým však aj UNIFIL riskuje, že sa dostane pod paľbu.
„Incident je, žiaľ, vždy možný, ale žiadna zo strán nemá záujem zasiahnuť UNIFIL. Keď sa však operácia Izraela skončí, pravidlá angažovanosti misie OSN v Libanone sa budú musieť zmeniť, bude potrebný zmysluplnejší mandát: modré prilby budú musieť mať možnosť vstúpiť do budov v Libanone nezávisle, už nebudú len ako sprievod libanonských ozbrojených síl, aby skontrolovali, či tam ešte nie sú ukryté nejaké rakety. Len tak bude možné zabrániť prezbrojeniu Hizballáhu.“
Čítajte viac Mierové jednotky OSN ostanú na juhu Libanonu napriek výzve Izraela o presunOčakávate prepustenie izraelských rukojemníkov zo strany Hamasu s cieľom dosiahnuť prímerie?
„Rukojemníci sú jedinou životnou poistkou, ktorá zostala pre Sinvára, ešte stále vodcu Hamasu. Som však veľmi pesimistický: uplynul rok a už nemáme dôkazy o tom, že sú živí."