Ukrajina má už dva mesiace pod kontrolou približne 1 000 kilometrov štvorcových Kurskej oblasti (Ruská federácia), strategicky významnej oblasti blízko rusko-ukrajinskej hranice. Tento ukrajinský úspech možno vo veľkej miere pripísať použitiu pokročilého vybavenia, ako sú UAV (bezpilotné lietadlá), bojové vozidlá pechoty Marder a obrnené vozidlá Stryker. Rozhodujúcim faktorom, ktorý prispel k ukrajinskému víťazstvu, však bola výrazná pomoc, respektíve neúspechy Kremľa.
Čítajte viac Syrskyj: Operácia v Kurskej oblasti je úspešná a zabránila ruskému postupuProminentný nemecký spravodajský portál Merkur.de skúmal dôvody Putinovej neschopnosti zabrániť úspešnej ofenzíve Ukrajiny v Kurskej oblasti, pričom ponúka niekoľko kľúčových poznatkov. Snáď najpozoruhodnejším z nich je, že ruské sily v regióne boli vybavené značným množstvom delostrelectva a ťažkých zbraní, vrátane 98 delostreleckých systémov a 71 granátometov. Za normálnych okolností a pri správnej koordinácii by takáto sila bola schopná odraziť akýkoľvek pokus o prielom. Rovnováhu však narušili dva zásadné faktory: povestná ruská byrokratická neefektívnosť a brilantné vykonanie ukrajinskej ofenzívy. Toto víťazstvo pre Ukrajinu spôsobilo aj kritický psychologický úder pre obe strany – pozitívny pre Ukrajincov a negatívny pre Rusov. Zjavná neschopnosť Moskvy vytlačiť ukrajinské sily z Kurskej oblasti a následná strata územia v rámci jej vlastných hraníc posilnili morálku Kyjeva a zároveň spôsobili značnú demoralizáciu pre ruskú stranu.
Čítajte viac Podľa Alaudinova boje pri Kursku pomôžu Rusku vyhrať vojnuRuská spokojnosť
Merkur.de uvádza, že Kremeľ bol viackrát vopred varovaný pred potenciálnym útokom na Kurskú oblasť. Tieto varovania prišli z rôznych zdrojov, vrátane veliteľov v samotnom Kursku. Zdá sa však, že Putin sa rozhodol tieto varovania nebrať do úvahy. Je možné, že Moskva podcenila schopnosť a ochotu Ukrajiny začať takú odvážnu ofenzívu. Jedným z kľúčových faktorov, ktoré prispeli k neúspechu Ruska, bolo rozmiestnenie neskúsených a zle pripravených vojenských jednotiek v Kurskej oblasti, vrátane odvedených vojakov. Dôkazom toho bol značný počet zajatcov zajatých ukrajinskými silami a veľké množstvo ukoristenej techniky vrátane plne vyzbrojených a nepoškodených tankov T-90M, T-80BVM a T-72B3. To naznačuje, že Kurská oblasť nebola bez kvalitných vojenských prostriedkov. Skutočný problém spočíval v zlom rozhodovaní Kremľa a neschopnosti brániacich sa jednotiek.
Čítajte viac CIA: Ukrajina sa pokúsi nechať si načas územia získané v Kurskej oblastiBlesková ofenzíva
Ukrajinská ofenzíva spustená 6. augusta 2024 vyústila do rýchleho prielomu, pričom ukrajinské sily postúpili až 35 kilometrov hlboko na ruské územie. Pohraničné jednotky neboli informované o hroziacom ukrajinskom útoku, aj keď zachytené dokumenty naznačujú, že Kremeľ vedel o možnom útoku už koncom roka 2023. Putinova reakcia bola v súlade s jeho zvyčajnou autoritárskou príručkou: zvalenie viny na bezpečnostný aparát a zbavenie sa zodpovednosti. Ako bývalý agent KGB mal byť schopný pochopiť závažnosť správ tajných služieb. Ale zlyhanie v Kurskej oblasti nebolo spôsobené len nedbalosťou Ruska; Ukrajinci vykonali svoj útok s presnosťou a taktickou brilantnosťou. Jedným z počiatočných krokov Ukrajiny bolo zneškodnenie ruských kapacít vzdušného prieskumu. Ukrajinské bezpilotné lietadlá zlikvidovali ruské bezpilotné prostriedky a účinne oslepili svojho nepriateľa. S dôkladne zmapovanými ruskými pozíciami Ukrajina začala ďalšie dronové útoky, čím oslabila ruské obranné pozície.
Čítajte viac Kurská ofenzíva a zbrane na ukrajinskej straneTaktická brilantnosť Ukrajincov
Ukrajina preukázala výnimočné pochopenie moderného vedenia vojny, pričom kládla vysoký dôraz na rýchlosť a mobilitu. Hrot ich útoku pozostával z obrnených vozidiel Stryker, ktoré sú ľahké, rýchle a lepšie manévrovateľné ako ťažšie bojové vozidlá pechoty Marder, ktoré nasledovali v druhej vlne. To umožnilo ukrajinským silám udržať si vysokú úroveň hybnosti pri svojom postupe. Zaujímavé je, že Ukrajina sa spočiatku nespoliehala v prvej vlne útoku na tanky, čím ďalej demonštrovala presnosť svojej stratégie. Poľské tanky MBT PT-91 Twardy, Challengery 2 a T-72 pravdepodobne poskytovali záložnú podporu spolu so samohybnými húfnicami ako AHS Krab. Ukrajinská letecká podpora bola tiež kľúčová pre udržanie pohybu vpred útočných síl. V tretí deň útoku začala Ukrajina privážať logistické a podporné vozidlá vrátane taktických nákladných vozidiel VAB, Wisent 1 a MAN HX81. Tieto posily pomáhali pri zabezpečení novodobytého územia, odmínovaní oblastí a príprave na dlhodobú obranu. Na ďalšie upevnenie ziskov boli nasadené ukrajinské elitné jednotky.
Čítajte viac Moskva na obranu Kurskej oblasti posiela brancovRuský boj o začatie protiofenzívy
Napriek výraznej strate územia Rusko doteraz nedokázalo spustiť účinnú protiofenzívu. To vypovedá o vyčerpaných schopnostiach ruských ozbrojených síl. Ďalším dôvodom neschopnosti Ruska znovu dobyť Kurskú oblasť by však mohlo byť to, že ich vojenské zameranie zostáva silne sústredené na Pokrovský smer. Mesto Vuhledar, ktoré Ukrajina bránila dva roky, podľa Frankfurter Rundschau padlo a cesta do strategicky dôležitého mesta Pokrovsk je už otvorená. Zameranie Ukrajiny na Kurskú oblasť mohlo byť vypočítaným rizikom, ktoré teraz vyčerpáva jej zdroje a bráni primeranej obrane vlastného územia. Uväznením svojich najlepších jednotiek v Kurskej oblasti Ukrajina mohla neúmyselne oslabiť svoju obranu inde.
Vojna sa nekončí
Konflikt naďalej eskaluje, pričom Rusko sa stále snaží získať späť svoje stratené územia, zatiaľ čo Ukrajina napreduje vo svojom úsilí o znovuzískanie svojej pôdy. Ukrajinský úspech v Kurskej oblasti zdôrazňuje niekoľko kritických ponaučení o modernej vojne, vrátane dôležitosti spravodajských informácií, koordinácie a rýchlosti. Zároveň poukázal na do očí bijúce slabiny v rámci ruského vojenského aparátu, od jeho samoľúbosti v strategickom plánovaní až po neschopnosť spustiť zmysluplnú protiofenzívu. Hoci odvážny úder Ukrajiny zasadil Kremľu psychologický úder, konflikt sa ani zďaleka neskončil a obe strany budú pravdepodobne čeliť ďalším výzvam v prebiehajúcej vojne.