Z troch miliónov delostreleckých granátov, ktoré Rusko ročne minie vo vojne na Ukrajine, pochádza približne jeden a pol milióna zo Severnej Kórey, píše The Times. To umožňuje Ruskej federácii dosiahnuť úspech na fronte, hoci mnohé kusy munície sú chybné.
Čítajte viac KĽDR pokračuje v raketových testoch, incident preveruje juhokórejská armádaSeverná Kórea poskytuje Rusku polovicu delostreleckých granátov používaných vo vojne na Ukrajine. Napísal o tom v piatok 4. októbra 2024 denník Times s odvolaním sa na údaje z vlastných zdrojov v západných spravodajských službách.
Čítajte viac KĽDR otestovala salvový raketomet s novým navádzacím systémomS použitím veľkého množstva munície z KĽDR, z ktorých mnohé kusy sú chybné, sa Rusku napriek tomu podarilo dosiahnuť úspech na bojisku, napríklad Vuhledar bol nedávno obsadený ruskými jednotkami, uvádza sa v článku.
Čítajte viac Putin: Všetky stanovené ciele budú dosiahnutéRusko sa stalo závislým od severokórejských granátov
Podľa zdrojov britských novín sa Rusko po návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v Pchjongjangu vlani v júni, keď bola uzavretá komplexná dohoda o strategickom partnerstve medzi oboma krajinami, ocitlo závislé od dodávok delostreleckých granátov z KĽDR.
Čítajte viac Rusko a KĽDR si v prípade napadnutia poskytnú vojenskú pomocThe Times pripomína, že riaditeľ Hlavného spravodajského riaditeľstva (HUR) ukrajinského ministerstva obrany Kirill Budanov v septembri varoval, že Rusko získava vo vojne výhodu práve vďaka dodávkam severokórejskej munície.
Čítajte viac Budanov: Zo všetkých spojencov Ruska je najväčšou hrozbou Severná KóreaNewsweek koncom augusta uviedol s odvolaním sa na údaje juhokórejských tajných služieb, že od polovice roku 2022 poslala KĽDR do Ruska viac ako 13 000 prepravných kontajnerov, ktoré údajne obsahovali viac ako šesť miliónov 152 mm delostreleckých granátov, ako aj 122 mm delostrelecké granáty, mobilné protilietadlové raketové systémy, protitankové strely a iné vojenské vybavenie.
The Times poznamenáva, že v prvých rokoch vojny sa ruskí spojenci zdráhali zásobovať Moskvu zbraňami. „Zdá sa však, že Putinove snahy o vytvorenie protizápadnej koalície prinášajú ovocie a majú vplyv na bojisko,“ píše. V septembri sa tiež objavila správa, že Irán poslal do Ruska 200 balistických rakiet a Čína pomohla ruskej obrannej spoločnosti pri výrobe bezpilotných lietadiel s dlhým doletom.