Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že „spoľahlivý mier“ na Ukrajine je možný len na základe medzinárodného práva a bez akéhokoľvek obchodu so suverenitou alebo územím. Uviedol to v sobotu 5. októbra 2024 vo svojom večernom videoodkaze svojim spoluobčanom.
Čítajte viac Zelenskyj rokoval v Kyjeve s Ruttem o situácii na bojisku„Všetko, čo je uvedené v „pláne víťazstva“, je pre našich partnerov absolútne reálne. Vo svete existuje zdroj posilnenia, ktorý nám umožní napredovať podľa „mierového plánu“. Našou úlohou je zaručiť Ukrajine spoľahlivý mier a dlhodobú bezpečnosť To je možné len na základe medzinárodného práva a bez akéhokoľvek obchodu so suverenitou alebo obchodu s územiami – presne tak, ako to stanovuje „mierový plán“, zdôraznil.
Čítajte viac Zelenskyj: Kyjev zvyšuje výrobu zbraní, za rok môže vyrobiť štyri milióny dronovZelenskyj pripomenul, že Ukrajina potrebuje „skutočný, spravodlivý mier, zaručenú ochranu pred vojnou“. To je podľa neho možné len v silných pozíciách a len vtedy, keď budú ukrajinskí ľudia a partneri skutočne jednotní. „To je presne to, na čom pracujeme,“ povedal prezident.
Čítajte viac Zelenskyj v OSN: Rusko možno k mieru len prinútiťZároveň poznamenal, že budúci týždeň, počas ktorého sa uskutoční stretnutie vo formáte Ramstein, sa môže stať pre Ukrajinu „historickým“. "Teraz naše tímy – Ukrajina a Spojené štáty, tímy našich ďalších partnerov pracujú na príprave Ramsteinu – zmysluplných rozhodnutí a celkovo stretnutí a rokovaní na budúci týždeň. Tento týždeň môže byť pozitívny pre našu obranu, pre našu víziu, ako by sa mala vojna skončiť. My pre to urobíme všetko,“ povedal Zelenskyj.
Čítajte viac Denník The Times odhalil Zelenského Plán víťazstvaFinancial Times: Západ a Kyjev rokujú o výmene území za členstvo v NATO
Denník Financial Times s odvolaním sa na informované zdroje tento týždeň napísal, že západní diplomati a rastúci počet predstaviteľov na Ukrajine údajne dospeli ku konsenzu, že najpravdepodobnejším kompromisom na ukončenie ruskej vojenskej agresie na Ukrajine by bola schéma, v ktorej by Kremeľ si v skutočnosti, ale nie de iure, zachoval kontrolu nad momentálne okupovanými ukrajinskými územiami a Kyjev dostane od NATO členstvo a bezpečnostné záruky.
Čítajte viac Stoltenberg odpovedal, či sa Ukrajina s okupovanými územiami môže stať členom NATO„Ukrajina obmedzila svoje vojenské ciele. Aj keď má stále v úmysle návrat území, ktoré zabralo Rusko v poslednom desaťročí, nanešťastie jej na to chýbajú ľudia, zbrane a západná podpora,“ píše sa v článku a zdôrazňuje sa, že prípadné rozhodnutie o vynútenom odstúpení časti území v žiadnom prípade neznamená, že ukrajinské orgány a ich západní spojenci uznávajú suverenitu Ruskej federácie nad územiami, ktoré zabrala od roku 2014.
Materiál uvádza, že členstvo Ukrajiny v NATO je možné dosiahnuť podľa takzvaného „západonemeckého“ modelu, keď sa bezpečnostné záruky aliancie budú vzťahovať len na územia kontrolované Kyjevom.