Pri utorkových výbuchoch vreckových komunikačných zariadení, tzv. pagerov, v Libanone zahynulo najmenej deväť osôb a ďalších približne 2800 ľudí utrpelo zranenia, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Medzi zranenými je podľa iránskych agentúr aj iránsky veľvyslanec v Libanone, píše TASR. Libanonská vláda výbuchy pagerov odsúdila ako „agresiu Izraela“, uviedol minister informácií Zijád Makárí. Militantné hnutie Hizballáh taktiež po preskúmaní všetkých „dostupných informácií o útoku“ pripísalo „plnú zodpovednosť“ Izraelu a pohrozilo mu „spravodlivým trestom“. Izrael sa k situácii v Libanone zatiaľ nevyjadril.

Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric označil vývoj v Libanone za extrémne znepokojivý, najmä vzhľadom na „mimoriadne nestabilnú“ situáciu na Blízkom východe. Zdôraznil, že OSN odsudzuje akékoľvek civilné obete. Z 2800 zranených je vyše 200 osôb v kritickom stave, uviedol rezort zdravotníctva a vyzval všetky nemocnice, aby boli v pohotovosti a prijali pacientov vo vážnom stave. Väčšina osôb utrpela zranenia rúk, niektorí boli zranení aj v oblasti tváre, brucha a očí. Iránsky veľvyslanec Modžtabá Amání podľa médií utrpel povrchové zranenia a momentálne je na pozorovaní v nemocnici.

Medzi obeťami výbuchov sú podľa Hizballáhu aj jeho členovia a syn poslanca zastupujúceho šíitske hnutie v libanonskom parlamente. Zranenia podľa zdrojov utrpeli aj vysokopostavení predstavitelia Hizballáhu a príslušníci elitných jednotiek pôsobiacich v rámci hnutia. Zrejme koordinované výbuchy pagerov sa odohrali na juhu Libanonu, ako aj na južných predmestiach hlavného mesta Bejrút, ktoré sú baštami Hizballáhu. Podobné správy hlásili iránske médiá aj zo susednej Sýrie, kde podľa nich prišlo o život sedem ľudí.
Pager je malé osobné bezdrôtové telekomunikačné zaradenie, ktoré prijíma a zobrazuje telefónne číslo alebo text správy, alebo ohlasuje hlasovú správu. Obyčajný pager môže len prijímať správy, zatiaľ čo zložitejší pager s odpoveďou môže potvrdiť, odpovedať na vzniknuté správy pomocou interného vysielača.
Nemenovaný predstaviteľ Hizballáhu citovaný agentúrou Reuters povedal, že odpálenie zariadení je „najväčším narušením bezpečnosti“, ktorému bolo hnutie vystavené počas takmer rok trvajúceho cezhraničného konfliktu s Izraelom. Vodca libanonského hnutia Hasan Nasralláh už predtým varoval členov, aby pri sebe nenosili mobilné telefóny, pretože Izrael by ich podľa neho mohol použiť na sledovanie pohybu a na vykonávanie cielených útokov. V prípade vybuchnutých pagerov išlo o najnovšie modely, ktoré začal Hizballáh používať v posledných mesiacoch, uviedli nemenované bezpečnostné zdroje. Hizballáh avizuje, že bude pokračovať v boji na podporu Gazy, a to aj napriek sérii explózií pagerov.
Mosad je tajná spravodajská služba Izraela. Za oficiálny dátum vzniku sa považuje 1. apríl 1951. Do pôsobnosti Mosadu patrí zber spravodajských informácií, tajné operácie a čiastočne protiteroristická činnosť.
Za koordinovanými výbuchmi pagerov, je údajne izraelská tajná služba Mosad, tvrdí televízia Sky News Arabia citovaná denníkom The Times of Israel (TOI), ktorého správu prevzala aj agentúra TASR. Podľa televízie sa Mosadu podarilo dostať k pagerom ešte predtým, ako ich začal používať Hizballáh. TV stanica uviedla, že agenti Mosadu pripevnili k batériám silnú trhavinu PETN a neskôr zariadenie odpálili zahriatím batérie na diaľku. Americký denník Wall Street Journal pred tým informoval, že niektorí členovia Hizballáhu cítili, ako sa ich pagery zahrievali a zlikvidovali ich pred sériou výbuchov. Panarabská televízia al-Džazíra zasa citovala libanonský bezpečnostný zdroj, ktorý uviedol, že hmotnosť výbušniny umiestnenej v každom zariadení bola nižšia ako 20 gramov a že pagery, ktoré vybuchli, boli dovezené pred piatimi mesiacmi. Televízia dodala, že sa začalo vyšetrovanie s cieľom zistiť, ako došlo k aktivácii výbušniny.