Ruský prezident Vladimir Putin odpovedal na otázku novinárov, aké sú vyhliadky ukrajinskej armády na použitie západných zbraní dlhého doletu na zasiahnutie Ruska. Povolenie na použitie takýchto zbraní by podľa neho znamenalo, že Spojené štáty americké, krajiny NATO a Európa sú vo vojne s Ruskom. Prezident vysvetlil, že ukrajinská armáda nemôže sama používať zbrane s dlhým doletom, potrebuje na to spravodajské informácie z EÚ a Spojených štátov, ako aj pomoc armády NATO. Píše o tom ruský server kommersant.ru.
Čítajte viac Putin pohrozil výrobou striel stredného doletu schopných niesť jadrové hlaviceV odpovedi na otázku Vladimir Putin povedal, že ukrajinská armáda nie je schopná vykonávať údery modernými západnými systémami s dlhým dosahom a vysokou presnosťou. Podľa neho je to spôsobené tým, že na použitie takýchto zbraní sú potrebné satelitné spravodajské informácie, ktoré majú len Spojené štáty a krajiny Európskej únie. Okrem toho len vojenský personál NATO môže zadávať údaje do raketových systémov dlhého doletu, hovorí Vladimir Putin. „Preto tu nejde o to, povoliť alebo nepovoliť ukrajinskému režimu zasiahnuť Rusko týmito zbraňami. Ide o to, aby sme sa rozhodli, či sú krajiny NATO priamo zapojené do vojenského konfliktu alebo nie,“ povedal.
Čítajte viac Lavrov: Nikdy sme nechceli územie niekoho inéhoPodľa neho priama účasť týchto krajín v konflikte výrazne mení jeho podstatu a povahu. „To bude znamenať, že krajiny NATO, USA, európske krajiny sú vo vojne s Ruskom. A ak je to tak, potom, berúc do úvahy zmenu samotnej podstaty tohto konfliktu, prijmeme príslušné rozhodnutia na základe hrozieb, ktoré pre nás budú vytvorené,“ uzavrel Vladimir Putin.
Čítajte viac Scholz: Pred rokovaniami o mieri musí Rusko prestať bojovaťPeskov: Západ už prijal rozhodnutie o útokoch zbraňami na veľké vzdialenosti proti Rusku
Ruský prezident o vojne medzi Ruskom a NATO hovorí v podmieňovacom spôsobe a v budúcom čase. Jeho vlastný hovorca Dmitrij Peskov má na ňu odlišný názor. Domnieva sa, že Spojené štáty a európske krajiny sa snažia od konfliktu na Ukrajine dištancovať. Kremeľ si však nemyslí, že sa im to darí, a je presvedčený, že zapojenie Spojených štátov a európskych krajín „má priamy a bezprostredný charakter“. „A každý nový krok zvyšuje mieru tejto angažovanosti, aj keď ju nie je kam zvýšiť, je tam všetko.“
Čítajte viac Rusko varuje Spojené štáty pred rizikom tretej svetovej vojnyRozhodnutie povoliť Ukrajine zasiahnuť ruské územie zbraňami dlhého doletu už bolo na Západe prijaté, teraz sa to jednoducho „formalizuje“ prostredníctvom médií, hovorí prezidentov tlačový tajomník. „S najväčšou pravdepodobnosťou, samozrejme, všetky tieto rozhodnutia už boli prijaté. Dá sa to predpokladať s vysokou mierou pravdepodobnosti. V súčasnosti prebieha v médiách informačná kampaň, ktorá má formalizovať rozhodnutie, ktoré už bolo prijaté,“ povedal Peskov počas tlačovej výzvy. Zástupca Kremľa na otázku, aká by bola odpoveď Moskvy, ak by Washington umožnil Kyjevu zasiahnuť ruské územie raketami dlhého doletu, odpovedal: „Bude adekvátna. Nie vždy musíte všade očakávať nejaké odpovede. Odpoveďou na všetky tieto akcie je špeciálna vojenská operácia,“ vysvetlil.
Čítajte viac Putin: S Kyjevom sa niet o čom baviťVolodin: NATO je vo vojne s Ruskom
Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin povedal, že diskusia o útokoch zbraňami na veľké vzdialenosti na území Ruska je pokusom Západu „zakamuflovať“ svoju účasť na nepriateľských akciách. Podľa jeho názoru sa Spojené štáty, Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko „snažia sami sebe povoliť, aby vykonali agresívne činy s pomocou rakiet proti Rusku“. A toto je podľa neho priamy dôkaz, že „pod rúškom ozbrojených síl Ukrajiny“ NATO bojuje proti Rusku.
„Predtým to boli poradcovia a inštruktori, teraz sú to žoldnieri a celé jednotky používajúce zbrane NATO. Určujú, ktoré mestá našej krajiny budú napadnuté, koordinujú vojenské akcie a vydávajú rozkazy,“ napísal rečník vo svojom telegramovom kanáli. Zdôraznil, že NATO sa stalo účastníkom vojenských operácií na Ukrajine a vedie vojnu s Ruskom.