Nemecký kancelár Olaf Scholz predložil podmienky pre účasť Ruska na možnej mierovej konferencii o Ukrajine. Na podujatí Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) 9. septembra 2024 večer zdôraznil, že okrem nevyhnutnej vojenskej podpory Ukrajiny pre jej obranné akcie proti agresorskej krajine – Rusku by sa malo „preveriť aj nájsť východisko zo súčasnej vojenskej situácie,“ uvádza agentúra Reuters.
Čítajte viac Nemecko pokračuje v rekordnom vývoze zbraní, Ukrajina medzi top odberateľmiScholz zopakoval, že podobne ako ukrajinské vedenie by rád usporiadal ďalšiu mierovú konferenciu, na ktorej by sa malo zúčastniť aj Rusko. Zároveň poznamenal, že „toto nebude fungovať“, ak sa ruský prezident Vladimir Putin rozhodne „pokračovať v útokoch“. „Myslím si, že v tejto situácii potrebujeme to, čo je v politike vždy dôležité: jasnosť, pevnosť a charakter, to je nevyhnutné, ak chcete zabezpečiť mier a bezpečnosť v Európe,“ uzavrel kancelár vo svojom prejave na podujatí.
Čítajte viac Po USA už aj Nemecko povolí Ukrajine použiť ich zbrane proti vojenským cieľom v RuskuRoderich Kiesewetter, bývalý dôstojník Bundeswehru, teraz člen opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), nesúhlasí s Olafom Scholzom. Tieto snahy podľa neho zapadajú do stratégie časti sociálnych demokratov, ktorej cieľom je „nepostrehnuteľne tlačiť Ukrajinu k falošnému mieru diktovanému Ruskom“. Jednou zo súčastí tohto procesu je postupné znižovanie podpory pre Ukrajinu a požiadavka začať mierové rokovania s Ruskom, dodal.
Snaha nemeckého kancelára pozvať Ruskú federáciu na najbližší mierový summit o Ukrajine je nesprávna. Kiesewetter si je istý, že Scholz by si tým chcel pripísať zásluhy na mierovom urovnaní, čo však „situáciu pre Ukrajinu zhoršuje a tým oslabuje bezpečnosť Európy a Nemecka“. Kiesewetter je presvedčený, že kancelár podľahol ruským dezinformáciám a propagande, a preto „bod obratu“, ktorý vyhlásil v bezpečnostnej politike, „je fraškou a stane sa históriou“.
Čítajte viac Zelenskyj: Na druhom mierovom summite Ukrajina navrhne plán na ukončenie vojnyScholz už aj predtým podporil účasť Ruska na druhom „mierovom summite“. Kremeľ na výzvy od Scholza, aby sa urýchlil mierový proces na Ukrajine, reagoval zdržanlivo. Momentálne neexistujú žiadne predpoklady na začatie mierového procesu medzi Ruskom a Ukrajinou, „kým nebudú skutočne viditeľné nejaké obrysy“, povedal tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Čítajte viac Putin ako možných sprostredkovateľov pre mierové rokovania navrhol Brazíliu, Čínu a Indiu„Počujeme rôzne vyhlásenia z európskych krajín, ale v skutočnosti nevidíme vyjadrenia v tejto veci od krajiny, ktorá riadi celý tento proces, riadi celý kolektívny Západ,“ dodal Peskov. V ten istý deň oficiálny predstaviteľ nemeckej vlády v komentári k Scholzovmu vyhláseniu vyjadril pochybnosti o pripravenosti Ruska na mierové rokovania o Ukrajine.
Čítajte viac Rusko nikdy neodmietalo mierové rozhovory s UkrajinouNemecký kancelár Olaf Scholz sa do poslednej chvíle snažil odhovoriť ruského prezidenta Vladimira Putina od začatia vojny proti Ukrajine. Vyvíjal spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom osobnú iniciatívu a často sa kontaktoval s ruským prezidentom. 15. februára 2024 (teda 9 dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu) po osobnom stretnutí Putina so Scholzom v Moskve ešte ruský prezident novinárom tvrdil, že nechce žiadnu vojnu na Ukrajine po týždňoch napätia podporovaného masívnym nasadením ruských jednotiek k ukrajinskej hranici.