Útokom na ruské územie, ktoré sa zdalo najmenej chránené, Kyjev dosiahol „prielom“, keď teraz ovláda približne 1 300 km² v Kurskej oblasti. Svojim postupom vpred riskuje nebezpečné predĺženie svojich logistických zásobovacích línií. Okrem toho sa pre Kremeľ nezdá byť prioritou opätovné dobytie stratených lokalít, pričom dôraz sa kladie na Donbas, konkrétnejšie na dobytie Prokrovska, strategického mesta, pretože predstavuje dôležitý železničný a cestný uzol pre logistiku ukrajinských síl. To je dôvod, prečo tam ruský generálny štáb ponechal svoje jednotky, na rozdiel od toho, v čo Kyjev nepochybne dúfal, keď začal ofenzívu na Kursk.
Čítajte viac Syrskyj: Operácia v Kurskej oblasti je úspešná a zabránila ruskému postupuUkrajinská armáda takýmto konaním zmobilizovala zdroje, ktoré teraz na Donbase chýbajú. Podľa aktualizácie situácie, ktorú zverejnilo francúzske ministerstvo ozbrojených síl, sa zdá, že ruské sily „zastavili čas“ v sektore Prokrovsk medzi 2. a 5. septembrom, uvádza francúzska stránka opex360.com. Ruskí vojaci ale „zabezpečujú svoje pozície rozširovaním na juh, aby obkľúčili dôležité územie a kontrolovali hlavnú logistickú os smerom k Pokrovsku,“ dodalo. Pokiaľ ide o Kurskú oblasť, francúzske ministerstvo hovorilo o „stabilnej situácii“.
Čítajte viac CIA: Ukrajina sa pokúsi nechať si načas územia získané v Kurskej oblastiJedným z problémov, ktoré sa objavujú pred ukrajinskou armádou, bude nahradenie vybavenia, ktoré stratila v posledných mesiacoch. Tak je to aj s tankmi. Ruské sily sa môžu spoľahnúť na svoj zbrojný priemysel (aj keď aj ten zažíva svoje problémy), aby kompenzovali straty na výzbroji v boji – Uralvagonzavod im práve dodal novú sériu tankov T-90M Proryv, neplatí to však pre ukrajinskú armádu, ktorá sa musí uspokojiť so západnou pomocou.
Začiatkom roku 2023 partneri Ukrajiny diskutovali o tom, či jej majú dodať tanky západnej výroby alebo nie. Nakoniec bola neochota Berlína prekonaná a bolo rozhodnuté odovzdať ukrajinskej armáde nemecké stroje Leopard 2, britské Challenger 2 a americké M1A1 Abrams SA.
Podľa stránky Oryx, ktorá dokumentuje preukázateľné straty obidvoch bojujúcich strán, ukrajinské tanky odvtedy utrpeli značné straty. Z 21 Leopardov 2A6, ktoré Ukrajina dostala (18 darovaných Nemeckom a 3 Portugalskom), bolo 12 zničených alebo poškodených a/alebo opustených. Rovnaký osud stretol 21 Leopardov 2A4 zo 40 doteraz dodaných (14 Poľskom, 8 Kanadou, 8 Nórskom a 10 Španielskom). Ukrajinská armáda ich bude môcť nahradiť, Madrid vlani v marci oznámil darovanie 19 kusov, ku ktorým sa pridá ďalších 14, ktoré kúpili Holandsko a Dánsko, aby ich dodali Ukrajine. Švédsky variant Leoparda 2, Stridsvagn 122 zažil najvýznamnejšie opotrebovanie: z 10 dodaných bolo 7 zničených / poškodených / opustených.
V poslednej dobe sa pravidelne spomínajú tanky M1A1 Abrams SA, ktorých bolo Ukrajine dodaných 31 kusov v septembri 2023. Prvý kus odpísala Ukrajina vo februári počas bojov pri Avdijivke. Odvtedy 13 ďalších postihol rovnaký osud, podľa údajov zostavených Oryxom. V apríli bolo oznámené, že ukrajinský generálny štáb sa rozhodol stiahnuť M1A1 Abrams z frontovej línie. Na otázku agentúry Associated Press predstaviteľ americkej armády vysvetlil, že Ukrajinci „neprijali taktiku, ktorá by mohla efektívnym spôsobom využiť tanky Abrams“.
Čítajte viac Náboj pre tanky už za minútu a pol. VOP Nováky otvorili unikátnu linku na plnenie munícieM1A1 Abrams je „výnimočne dobre chránený pred priamou paľbou z iných bojových vozidiel“, ale „nebol navrhnutý tak, aby bol chránený proti útokom zhora nadol, v súčasnosti sa vyskytujúce na Ukrajine, ktoré sú vedené protitankovými riadenými strelami, alebo samovražednými dronmi,“ komentoval následne v rozhovore pre Breaking Defense americký generál Geoffrey Norman, zodpovedajúci za obnovu obrnenej techniky v Ozbrojených silách USA.
Challenger 2 je v súčasnosti tank, ktorý si počína najlepšie, pričom sa stratili len 2 zo 14 dodaných. Nie je však známe, koľko sa ich skutočne zapojilo do boja, najmä preto, že ich pohonná jednotka s výkonom 895 kW nie je dostatočne výkonná, aby im poskytla uspokojivú mobilitu v ťažkom teréne. „Uviazne v bahne, pretože je príliš ťažký,“ povedal ukrajinský dôstojník vlani v marci. Okrem toho v tom čase z nich fungovalo len 50 %.