Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Sucharevskyj: Všetky drony na veľké vzdialenosti sú drony vyrobené na Ukrajine

Veliteľ ukrajinských Síl bezpilotných prostriedkov plukovník Vadym Sucharevskyj je ten vojak, ktorý v roku 2014 nariadil zaútočiť na žoldnierov ruského veliteľa Girkina. Ten vtedy velil ukrajinským speratistom, dnes sedí v ruskom väzení.

02.09.2024 16:40
debata

Plukovník Ozbrojených síl Ukrajiny, veliteľ novovytvorených Síl bezpilotných systémov Vadym Sucharevskyj bol zhodou okolností tým vojakom, ktorý v roku 2014 vydali rozkaz, ktorý sa zapísal do histórie – spustiť paľbu na Girkinových žoldnierov. Tento deň mnohí Ukrajinci nazývajú začiatkom vojny medzi Ukrajinou a Ruskom. Na otázku, či očakával, alebo si v tom čase myslel, že konflikt prerastie do invázie v plnom rozsahu, odpovedal v interview pre stránku glavcom.ua Sucharevskyj, že vlastne áno. "Keď sa udalosti začali ešte pred anexiou Krymu, keď sa začali útoky na naše vojenské objekty, keď naši výsadkári na vojenskej technike začali čeliť priamo ruským jednotkám, tak sme ako predstavitelia pravidelnej armády predpovedali, že sa to neskončí len tak. Vlastne sme sa pripravovali. Úlohy, ktoré sme plnili silami a prostriedkami, ktoré sme v tom čase mali, boli veľmi intenzívne. Mali systematický, zaujímavý charakter, výsledkom toho bola neskôr protiteroristická operácia. Najprv pod velením Bezpečnostnej služby Ukrajiny, potom ako vojenská operácia. To už bol logický dôsledok.

plukovník Vadym Sucharevskyj, veliteľ Síl...
plukovník Vadym Sucharevskyj plukovník Vadym Sucharevskyj, veliteľ Síl bezpilotnej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny

Vadym Sucharevskyj už ako veliteľ práporu v roku 2014 na mariupolskom smere využíval pri mínometnej streľbe a sabotážnej práci bezpilotné lietadlá. Podľa neho ani jeden výstrel v tej dobe neletel bez korigovania dronom. V roku 2017 začali jeho vojaci drony používať na zhadzovanie malých bômb priamo na hlavy protivníka. „Postupne sme vyvinuli úspešnú taktiku a takto sa objavil tento „ekonápad“ – chrániť vojaka, chrániť život, používať účinnú barážovú muníciu alebo účinný boj proti nepriateľovi pomocou dronov,“ povedal.

vojna na Ukrajine, Ľvov, drony Čítajte viac Ukrajina má veliteľa dronových síl
Nová štruktúra Síl bezpilotných systémov – vo všeobecnosti, ako by mala fungovať? A aké konkrétne úlohy si na tejto pozícii kladie ich veliteľ?

edným z prístupov je efektívnosť a systematickosť. Sily sú o systéme. Sme zodpovední za vzdušnú zložku, sme zodpovední za pevninskú zložku, sme zodpovední za námornú zložku. To je doktrinálna práca, právna podpora, strelivo, technológia, práca s výrobcami, testovanie dostrelu. To je výcvik, ktorý je veľmi dôležitý a asi ho treba dať takmer na prvé alebo druhé miesto, pretože práve výcvik profesionálnych pilotov je základ. Môžete mať toľko dronov, koľko chcete, ale ak pilot nie je profesionál, efektivita nebude dosiahnutá. Vždy uvádzam príklad, že nepriateľ má nad nami prevahu v mnohých smeroch, ale je to práve inteligencia a výkonnosť našich pilotov, ktorá nám dáva asymetriu akcií, paritu v mnohých smeroch.

Ukrajinska raketa-dron Paljanica Čítajte viac Zmení nová ukrajinská raketa-dron Paljanica situáciu na bojisku?
Vidieť už prvé výsledky na tejto pozícii?

Velenie je vo fáze formovania, funguje takmer vo všetkých smeroch, a to je už veľký úspech, pretože personálne zdroje, výcvik, školenia sú veľkou výzvou. Pretože predtým sme nemali inštitucionálnu prípravu dôstojníkov, najmä na veliteľskej úrovni. Dôležitá je aj koordinovaná a jasne naplánovaná práca na spôsobenie škôd nepriateľovi hlboko na jeho území aj na dočasne okupovaných územiach. Na fronte už bojuje viac ako tucet našich jednotiek, ktoré plnia úlohy na najhorúcejších miestach frontu. Výcvikové školy sa budujú na zahraničných aj domácich modeloch lietadiel. Vzniklo robotické cvičisko, kde jednotky ozbrojených síl absolvujú výcvik a koordináciu formou automatizovaného a systematického procesu testovania všetkých druhov softvéru, systémov s jednotným taktickým pozadím. Keďže všetci vieme, že práve distribúcia kanálov, napríklad tých istých FPV dronov, neustála práca nepriateľského REB nás núti veľmi často meniť technológie, veľmi často venovať pozornosť prepojeniu medzi bezpilotnými systémami a pilotmi. A to sú veľmi veľké výzvy pre náš priemysel aj pre rozpočet. Táto práca je v týchto smeroch veľmi potrebná a veľmi dôležitá.

vojna na Ukrajine, dron, Leleka Čítajte viac Rusko zostrelilo desať ukrajinských dronov letiacich na Moskvu
Pokiaľ ide o používanie dronov Rusmi – kto má teraz výhodu a čo treba urobiť, aby si v tomto smere Ukrajina udržala vedúce postavenie?

Táto téma je často v médiách skreslená. A chcem zdôrazniť presne tieto body: ak vezmeme prieskumnú zložku a údernú zložku vo forme FPV dronov, potom s najväčšou pravdepodobnosťou kvantitatívna výhoda patrí nepriateľovi. Ale to sa len vraciame k tomu, že viac pracujeme na kvalite, nezabúdame ani na kvantitatívny ukazovateľ. Štát aj vojenské velenie robia všetko preto, aby vynakladali prostriedky čo najefektívnejšie a čo najefektívnejšie aj zabezpečovali ozbrojené sily. Už som povedal, že ide o paralelný proces: príprava a zabezpečenie. Pretože keď hovoríme o samotnom zabezpečení, hovoríme v prvom rade o dostupnosti pilotov, v druhom rade o dostupnosti prostriedkov a v treťom rade o dostupnosti streliva pre tieto prostriedky. A to sú paralelné postupy, ktoré neustále komunikujú a plus k tomu všetkému – výrobcovia, ktorých povzbudzujeme k zvyšovaniu kvality. A to je práve veľmi zložité dať výrobcovi jasný vektor vývoja, aby sa nestalo, že niečo vymyslí, príde a už to napríklad nefunguje alebo už to nie je pre front potrebné. A toto je koniec koncov ekonomika. Preto je v tomto smere veľa výziev.

SU-34-550, ruská stíhačka, nadzvukový bombardér Čítajte viac Ukrajina pomocou dronov zasiahla v Rusku štyri vojenské letiská
Vytvorenie jednotiek bezpilotných systémov sa podľa Vás zapíše do histórie.

Už vošlo. V celosvetovom meradle je vytvorenie takéhoto druhu z hľadiska historickej vojenskej hodnoty na rovnakej úrovni ako vytvorenie letectva, keď sa začiatkom 20. storočia objavili na bojisku prvé lietadlá alebo tanky. Toto je veľmi komplikovaný proces, do ktorého sme sa zapojili. V štátnom vojenskom pláne sme urobili veľmi vážne rozhodnutie, keďže takáto štruktúra nie je príliš typická pre žiadne ozbrojené formácie vo svete. Jeden z mojich priateľov raz povedal veľmi zaujímavú dobrú frázu… Sám bol civilista, a keď vstúpil do armády, už bojoval v tejto vojne, počas jedného z týchto filozofických rozhovorov povedal, že armáda je vo všeobecnosti inštitúcia a že dobre platí za také veci, ktoré používa historicky, ale veľmi zle vníma nové veci, ktoré ešte len musí začať používať. Pretože je to nezvyčajné, pretože musí prejsť určitým procesom, aby vyrástla generácia špecialistov, vznikla taktika atď. A to, čo teraz robíme, sú desaťmíľové kroky v tom, že to funguje celkom efektívne, je to doktrinálne zdravé, vyvíja sa to a bude to ďalej rásť. A už len to, že to urobila Ukrajina, predstavte si toto, je pre mnohé vedecké organizácie po celom svete historickou skutočnosťou, ktorá sa bude skúmať, verte mi, desaťročia a bude sa skúmať podobne ako druhá svetová vojna.

Sudža, Kurská oblasť, vojna na Ukrajine Čítajte viac Lipecká oblasť sa stala terčom masívneho útoku dronov
Dnes ste spomenuli, že vojna sa neustále mení, neustále počúvame o potrebe hľadania nových technologických riešení. Ako rýchlo tento proces vo všeobecnosti prebieha, ako rýchlo sa mení vojna a aká bude zajtra?

Podľa môjho subjektívneho názoru budú všetky nasledujúce vojny takzvanej piatej generácie vojnami bezpilotných systémov. Po tejto skúsenosti, po tejto vojne všetky štáty prejdú na oddelenie paľby od svojich vojakov – cena bezpilotného prostriedku je v každej chvíli neúmerná životu vojaka. A verte mi, že tomu rozumie úplne každý – od Severnej Kórey až po Spojené štáty. Celá otázka je, ako systematicky budú inštitúcie pripravené pristupovať k takýmto rozsiahlym projektom. Vždy uvádzam príklad: tí, ktorí neveria v našu vojnu, nech sa pozerajú na nedávne udalosti na Blízkom východe. Desiatky krajín úspešne odrazili útok Šahedov na Izrael. Ale toto je len jeden útok a koľko takýchto útokov máme?! Pozrime sa doprava, doľava, kto je vlastne pripravený bojovať bez koalície, bez spojenectva, napríklad sériou útokov Shahedov, kto je teraz pripravený čeliť masívnym útokom FPV dronov, kto má tak pokročilý rádioelektronický boj ako my? A to napriek skutočnosti, že komunikačné kanály a frekvencie kanálov sa neustále menia a tento proces je jednoducho nepretržitý. Preto ešte raz hovorím: my ako štát, ako armáda sme už na takej vysokej úrovni – dokonca o tom hovorím aj našim spojencom, že toto vás naučím a vy sa prídete učiť. My sme pripravení, jednoznačne už nie sme vo všetkých týchto procesoch v úlohe študentov.

Andrij Viktorovic Hnatov Čítajte viac Brigádny generál Andrij Viktorovič Hnatov o situácii v ukrajinskej armáde

Čo sa týka vlastnej výroby dronov – aká je s tým momentálne situácia? Všeobecne ukrajinský dron – čo == to je? == Ukrajinský dron je veľkoplošný, ukrajinský dron je šikovný, perspektívny, flexibilný, efektívny, a to platí takmer vo všetkých smeroch. A ukrajinský dron nie je len zbraňou, ktorá zmenila bojisko, môžem s istotou povedať, že je to jeden z typov zbraní nášho víťazstva. Dnes si prácu bez akejkoľvek zložky v týchto chvíľach nevieme vôbec predstaviť a je veľmi dôležité, že ukrajinský dron bude po našom víťazstve devízou nášho štátu. Naši výrobcovia tomu rozumejú, svet tomu rozumie, radia sa s nami a pozerajú sa na nás, študujú nás. Čo sa týka zahraničných výrobcov, rád by som poznamenal, že na svete nie je veľa takých výrobcov, povedzme, ktorí dokážu konkurovať našim systémom. Pre štatistiku uvediem príklad, že dodnes bolo zaradených do výzbroje viac ako 170 vzoriek bezpilotných systémov, ktoré sa používajú na fronte.

Vadym Filaskin Čítajte viac Šéf Doneckej oblastnej vojenskej správy: Nemajú vodu, elektrinu, plyn. Ale oni tam sedia a čakajú
Ako rýchlo sa domáci výrobca prispôsobuje novým výzvam?

šetci výrobcovia komunikujú priamo s bojovými jednotkami, všetci výrobcovia majú záujem, aby ich produkty boli účinné a všetci výrobcovia sa zameriavajú na to, aby pomocou svojich zbraní priblížili naše víťazstvo a hromadne zničili nepriateľa. A to je veľmi cool, chcem tiež povedať, že v sto percentách prípadov je jednoducho príjemné pracovať a obchodovať s našimi výrobcami.

Russia Ukraine War Čítajte viac CIA: Ukrajina sa pokúsi nechať si načas územia získané v Kurskej oblasti
Objavili sa aj informácie, že Ukrajina spustila sériovú výrobu úderných bezpilotných lietadiel s dlhým doletom. čo o tom viete?

Všetky drony na veľké vzdialenosti sú drony vyrobené na Ukrajine, na ničenie v hĺbke nepriateľského územia sa nepoužíva žiadny zahraničný dron.

Zelenskyj / F-16 / Stíhačka / Čítajte viac Ukrajina bude mať aj nafukovacie F-16
Aký je pomer dodávok dronov medzi štátom a dobrovoľníckym sektorom?

Ťažko sa mi to presne hodnotí v konkrétnych číslach. Poviem, že pomoc dobrovoľníkov je vždy potrebná. Vždy potrebná je aj česť a úcta k dobrovoľníckemu hnutiu Ukrajiny z hľadiska podpory našich jednotiek.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj by chcel od Poľska stíhačky MiG-29 a pomoc pri zostreľovaní ruských rakiet
Ktoré drony sú momentálne najviac potrebné na fronte a mení sa tento dopyt podľa smeru, na ktorom sa používa?

Nepovedal by som, že treba niečo viac, alebo menej. Táto potreba sa s najväčšou pravdepodobnosťou formuje z intenzity nepriateľských akcií na konkrétnom smere, z vlastností nepriateľských protiopatrení a taktiky nepriateľských akcií, a čo je najdôležitejšie – zo spotreby, z počtu strát dronov. Štatisticky napríklad môžem povedať, že tých istých prieskumných dronov, povedzme, nevojenskej výroby, nebudem menovať značky, v priemere teraz jedna brigáda stráca šesť kusov za deň boja. Ak uvážime, že máme viac ako sto brigád – a pri tejto intenzite, tak práce súvisiace s obstarávaním v rámci brigád, zásobovaním štátu a teda aj dobrovoľníckou prácou sú nepretržité, sú potrebné. Opäť prieskumné krídla – sú drahšie, používajú sa o niečo menej často – FPV drony sú používané v desiatkach denne, počíta sa to na pilota. Napríklad v časoch, keď som bol veliteľom brigády, som mal priemernú spotrebu 50–60 kusov za deň pri priemernej intenzite nepriateľských akcií. Takto môžete držať líniu, takto môžete premýšľať o postupe alebo zastavení sa. Sú tu aj: nočná práca bombardérov, pády (dronov), práca pozemných prostriedkov. Vojna je preto, žiaľ, veľmi drahá, ale všetko, čo môže zachrániť život nášho vojaka a odsunúť nepriateľa od neho, by malo byť na bojisku.

vojna na Ukrajine, dron, Leleka Čítajte viac Rusko v noci zničilo najmenej 76 ukrajinských dronov
Existuje názor, že práca pilotov UAV je jednoduchšia, že sú ďaleko od frontu a cítia sa pohodlnejšie. Ako je to naozaj?

Ľuďom, ktorí to hovoria, by som navrhoval pracovať, povedzme s FPV dronom, bombardérom, nespať týždne, nejesť, namiesto spánku spájkovať dosky, prepájať káble, pripravovať muníciu, pracovať s dvojkilogramovou muníciou v rukách. Vo vojne neexistuje ľahká práca, všetky odbornosti sú ťažké, všetky vyžadujú nadľudské úsilie od každého, kto dnes drží v rukách zbraň a bráni našu krajinu. Sú tu špecifiká: operátor dronu je predovšetkým špecialista, je to myseľ, sú to ruky a je to, povedzme, bezsenná a nepretržitá práca, ktorá funguje pre frontovú líniu, pre pešiakov. A preto je úplne nevhodné merať ju ukazovateľmi alebo pomerom efektívnosti.

Výbuchy a oheň: ukrajinské drony útočia na ruských vojakov
Video
Sila ukrajinských dronov. (august 2024) / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
Teraz, keď prebieha mobilizácia, je veľa ochotných osôb sa k vám pripojiť a zaoberať sa dronmi?

Nestačí to. Rozbehla sa náborová kampaň, pracovný proces prebieha, ale vždy sa nájdu kategórie obyvateľstva, ktoré sú pripravené a ochotné – a vlastne majú na výber. A tí, čo nechcú, tak po prvé takýchto ľudí nepotrebujeme a po druhé musia niečo zmeniť vo svojom vnútri, v hlave, duši, srdci. Vy ste stále ten istý, myslíte si, že sa vás vojna netýka, lenže potom sa budete musieť obzrieť a odpovedať si na otázku: kde si bol, čo si robil? A práve z hľadiska napríklad efektívneho využitia psychických a fyzických kvalít pri bezpilotných systémoch, schopnosti byť užitočný, napriek tomu, že vás bolí chrbát alebo nefungujú kolená – to je možnosť práve pre tých, ktorí chcú a pre tých, ktorí môžu. Vďaka Bohu, ľudia prichádzajú, veria a našou úlohou je nesklamať vieru ľudí v nás a dať im možnosť realizovať sa. A to je zrejme jeden z hlavných vektorov činnosti celého tímu Síl bezpilotných systémov.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, Oleksandr Syrskij Čítajte viac Volodymyr Zelenskyj má plán na ukončenie vojny s Ruskom
Samostatnou témou sú námorné drony, o ktorých sme nielen počuli, ale aj videli ich účinnosť. Povedzte nám, ako vznikol nápad na ich výrobu. Plánujete nejaký vývoj, o ktorý by ste sa mohli podeliť?

Už som spomínal fenomén ukrajinskosti a inteligencie. Aby som neprezrádzal technické a organizačné body, poviem len toľko, že už čoskoro budeme mať ako námorný štát silný argument na mori, ktorý nám dá dobrý konštruktívny základ z hľadiska toho, že môžeme efektívne brániť naše námorné hranice a pobrežie.

Podoľak Čítajte viac Kyjev: Ruská agresia je príčinou akejkoľvek eskalácie
Povedzte nám o humanitárnych operáciách. Ako napríklad v Krynkách, keď naši vojaci, vykonávajúci bojovú misiu, bez preháňania dokázali prežiť vďaka profesionalite operátorov dronov?

Vo všeobecnosti sú Krynky mimoriadne zložitou operáciou a pre mňa práve z hľadiska humanitárnej práce operátorov rôznych typov bezpilotných systémov. V prvom rade ide o vznik a systematizáciu využívania bezpilotných systémov ako logistickej zložky. Pretože keď hovoríme o bezpilotných člnoch, o dodávke rôznych druhov zásob na druhú stranu rieky dronmi, toto je práve ten kolosálny zážitok, cesta, ktorou prešli operátori rôznych typov bezpilotných systémov bok po boku s výrobcami, s vojakmi s cieľom zachraňovať životy, pomáhať. To, čo všetkým presne táto skúsenosť dala, bolo impulzom pre vývoj novej taktiky, respektíve nového odvetvia vývoja bezpilotných systémov. Česť a rešpekt práve pilotom za takúto prácu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #drony #vojna na Ukrajine #Ozbrojené sily Ukrajiny #Vadym Sucharevskyj #Sily bezpilotných prostriedkov