Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok odvolal generálporučíka Mykolu Oleshchuka z funkcie veliteľa vzdušných síl, len štyri dni po tom, čo počas ruského bombardovania havarovala stíhačka F-16, ktorú Ukrajina získala od západných partnerov, a pilot zahynul.
Rozhodnutie o odvolaní Oleshchuka bolo zverejnené na oficiálnej prezidentskej webovej stránke. „Musíme chrániť ľudí, chrániť personál a postarať sa o všetkých našich vojakov,“ vyhlásil Zelenskyj krátko po publikovaní rozkazu. Prezident tiež zdôraznil potrebu posilniť armádu na úrovni velenia. Dočasným veliteľom vzdušných síl bol vymenovaný generálporučík Anatolij Kryvonozhko, oznámil generálny štáb ukrajinskej armády.
Kritika a spory ohľadom pádu F-16
Odvolanie generálporučíka Oleshchuka prišlo v ten istý deň, keď ostro skritizoval poslankyňu a zástupkyňu predsedu parlamentného výboru pre obranu Marianu Bezuhlu za jej kontroverzné tvrdenie, že stíhačka F-16 bola zostrelená systémom protivzdušnej obrany Patriot. Ukrajina už získala niekoľko týchto amerických systémov, no Bezuhla, citujúc anonymné zdroje, požadovala potrestanie osôb zodpovedných za údajný incident.
Vzdušné sily priamo nepopreli možnosť, že stíhačka F-16 mohla byť zasiahnutá raketou systému Patriot, ale informovali, že do vyšetrovania havárie sa už zapojili americkí odborníci.
Význam stíhačiek F-16 pre Ukrajinu
Útok na Charkov „by sa neudial, ak by naše obranné sily mali schopnosť ničiť ruské vojenské letectvo na jeho základniach. Potrebujeme silné rozhodnutia od našich partnerov, aby sme zastavili tento teror," povedal Zelenskyj. Stíhačky F-16 sú jednou z mála zbraní, ktoré by mohli byť použité na útoky na ruské základne za frontovou líniou. Oleshchuk uviedol na Telegrame, že „sa už vykonáva podrobná analýza“ príčin pádu stíhačky F-16 v pondelok, keď Rusko spustilo rozsiahly raketový a dronový útok na Ukrajinu.
„Musíme starostlivo pochopiť, čo sa stalo, aké sú okolnosti a kto je za to zodpovedný,“ napísal Oleshchuk v príspevku krátko pred svojím odvolaním. Toto bola prvá hlásená strata stíhačky F-16 na Ukrajine, kde lietadlá dorazili koncom minulého mesiaca. Predpokladá sa, že aspoň šesť z nich dodali európske krajiny. Vojenskí analytici tvrdia, že tieto lietadlá nezmenia zásadne priebeh vojny vzhľadom na obrovskú vzdušnú silu Ruska a jeho sofistikované systémy protivzdušnej obrany. Ukrajinskí predstavitelia však uvítali nadzvukové lietadlá, ktoré môžu niesť moderné zbrane používané krajinami NATO, pretože ponúkajú príležitosť čeliť ruskej leteckej prevahe.
Postup ruských síl a západná pomoc Ukrajine
Ruská armáda pomaly napreduje na východnej Ukrajine, zatiaľ čo ukrajinské sily držia svoje pozície v oblasti Kursk na západe Ruska, kde nedávno prebehla ofenzíva. Inštitút pre štúdium vojny (ISW) varuje, že Ukrajina môže počas týchto bojov prísť o niektoré zbraně, ktoré jej dodali západní spojenci. Zároveň zdôrazňuje, že ak by Ukrajina stratila aj len jedno lietadlo F-16 alebo vyškoleného pilota, malo by to veľký negatívny dopad na jej schopnosť využívať tieto stíhačky na obranu krajiny alebo na podporu pozemných síl.