Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Šéf Doneckej oblastnej vojenskej správy: Nemajú vodu, elektrinu, plyn. Ale oni tam sedia a čakajú

Jedným z problémov, s ktorými sa stretáva, je neochota ľudí nechať sa evakuovať: "V Časiv Jare už viac ako rok nie je čistá voda, žiadna elektrina, žiadny plyn – nič. Ale oni tam sedia a čakajú."

13.08.2024 14:10
debata (1)

Stránka defencenews.sk nedávno publikovala rozhovor s generálom Hnatovom, ktorý opísal problémy, ktoré musí riešiť a nie sú tak známe bežným „civilom“. Funkcionári na rozličných úrovniach dnes v Ukrajine musia riešiť problémy v ozbrojených silách, ktoré vyplývajú z bezpečnostnej situácie v krajine. Donecká oblasť patrí k tým štyrom, o ktoré má eminentný záujem samotný ruský prezident Vladimir Putin. Pre portál glavcom.ua sa s takými problémami zveril šéf Oblastnej vojenskej správa v Doneckej oblasti Vadym Filaškin, sídliaci v meste Kramatorsk. Z rozhovoru sa dá aspoň trochu zistiť, aké to je žiť vo vojne blízko frontovej línie.

Andrij Viktorovic Hnatov Čítajte viac Brigádny generál Andrij Viktorovič Hnatov o situácii v ukrajinskej armáde

Situácia v Doneckej oblasti sa komplikuje, preto regionálna vojenská správa rozhodla 5. júla o vynútenej evakuácii osád piatich komunít, ktoré sa nachádzajú necelých 10 km od frontovej línie. Tento zoznam neobsahuje Pokrovsk, ale za posledné dva týždne odišla takmer polovica obyvateľov mesta, na ktoré sa Rusi zamerali. Veľa ľudí z Torecka, Krasnohorivčanov, sa nechcelo evakuovať a dostať sa k nim s humanitárnou pomocou je prakticky nemožné, povedal Filaškin. Ale aj v Časiv Jare, kde už rok nie je svetlo, voda a jedlo, kde, zdá sa, nezostal ani kameň na kameni, pretože na predmestiach prebiehajú boje, je stále asi 500 ľudí a nechcú odísť. V Doneckej oblasti, ktorá zostala pod kontrolou Ukrajiny, dnes žije asi 460 000 ľudí – štyrikrát menej ako pred vojnou. V regióne sa zdržiavajú prevažne starší ľudia. Ako im pomáha regionálna vláda, ktorá stavia opevnenia v podmienkach katastrofálneho nedostatku robotníkov a koľko „Ždunov“ je v Doneckej oblasti?

ждун“ – (ždun) – čakateľ, „očakávač“ (od ruskeho slovesa „ждать“ – čakať, očakávať. Na Ukrajine sú dva druhy ždunov: na území Ukrajiny sú to ľudia, čo očakávajú príchod ruskej armády a na Ruskom okupovaných ukrajinských územiach sú to ľudia, ktorí čakajú na príchod ukrajinskej armády…

Sú všade vybudované opevnenia, hovoríme o tých, za ktorých výstavbu sú zodpovedné miestne úrady? Napríklad opevnenia pri Pokrovsku?

Keby nebolo opevnení a nestavali by sme ich od začiatku totálnej vojny, je pre mňa ťažké si čo i len predstaviť, čo by bolo dnes. Na stavbe opevnení u nás pracuje takmer celý kraj – podnikatelia aj pracovníci komunálnych služieb. Pomáhajú našej armáde. Pracujú aj robotníci z Ivano-Frankivskej oblasti, Chmeľnyckej oblasti, Čerkaskej oblasti, Poltavskej oblasti – tieto oblasti nám pomáhajú pri výstavbe hlavnej línie opevnení. Práca je takmer dokončená. Bohužiaľ, nepriateľovi sa podarilo zničiť niektoré opevnenia. Ale tie zničené sa snažíme čo najskôr obnoviť, aby boli vhodné pre našich obrancov. A to nehovorím len o smere na Pokrovsk. Pracujeme na všetkých smeroch.

Podoľak Čítajte viac Kyjev: Ruská agresia je príčinou akejkoľvek eskalácie
Uvediem jeden príklad. Vojenská správa osady Hrodiv sa rozhodla kúpiť 7000 štvorstenov, „dračích zubov“, za 12 miliónov UAH (270 000 eur). Podľa dokumentov bolo treba „zuby“ rozmiestniť v krátkom čase – za päť dní. Oficiálne oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania bolo vyvesené 15. júla, a preto mali byť práce ukončené 20. júla. Stihli sa rozmiestniť „zuby“ a prečo sa to neurobilo skôr?

Kupujeme ich teraz, kupovali sme ich včera a predvčerom. Hovoríme o tretej obrannej línii, ktorú pripravuje každá oblastná vojenská správa a na to nakupuje všetko potrebné. Prečo je práve teraz taká potreba? Pretože nepriateľ mení smer prielomu. A kde je potreba, podľa dokumentácie, ktorá mi prichádza od veliteľa operačno-strategickej skupiny „Chortycja“ ohľadom nákupu materiálnych potrieb, urgentne nakupujeme „zuby“. Práce na ich inštalácii sa vykonávajú nielen v smere Hrodiv. Sú tiež na smeroch Kurachiv, Lyman a Toreck.

Dračie zuby na Ukrajine
Dracie zuby na Ukrajine Dračie zuby na Ukrajine
Prečo sa teda nedá vopred uskutočniť výberové konania, postaviť opevnenia alebo nainštalovať „dračie zuby“?

Nehasíme oheň. Od začiatku totálnej vojny bolo vybudovaných viac ako 600 opevnených postavení. Neberú sa do úvahy protitankové priekopy a drobné požiarne stavby. Výstavba prebieha vo všetkých smeroch. A materiál na výstavbu opevnení nakupuje ministerstvo obrany, nakupuje kraj a konkrétne obce. Z regionálneho a miestneho rozpočtu Doneckej oblasti boli vynaložené obrovské prostriedky – asi 2,6 miliardy UAH (58 mil. eur). „Zuby“ v našich skladoch neležia. Hneď ako ich kúpime, sú okamžite doručené na miesto. Skutočne, niektorí ľudia majú otázku o nákupoch: hovoria, prečo táto cena a nie iná? Pretože cena bude nižšia v jednom podniku, ale ten podnik ich sem nechce priviezť, nechce spolupracovať s Doneckou oblasťou. Je veľmi málo podnikateľov ochotných prísť k nám stavať opevnenia. Viac spolupracujú s regiónmi Sumy a Záporožie.

Dmitrij Medvedev Čítajte viac Medvedev: Prestaneme, až keď to budeme považovať za prijateľné
Kto pracuje na stavbe opevnení?

Pracujú na nej baníci aj miestni podnikatelia. Je tu obrovský príspevok komunálnych spoločností. Ale vo všeobecnosti tu zostáva málo ľudí, je veľmi málo použiteľných ľudských zdrojov. Na začiatku totálnej vojny bolo v našom regióne 1,9 milióna ľudí a teraz ich tu zostáva 460 000, najmä žien, starších ľudí a detí. V prvej línii žije 63 000 ľudí vrátane 3 400 detí. Ale treba priznať: každý deň odchádzajú, pretože frontová línia napreduje. Teraz môžeme zaplaviť celý región štvorstenmi, ale rozkazy vydáva naša armáda. Vedia, ktorý smer je potrebné blokovať, čo robiť lepšie, čo posilňovať. A pracujeme len v koordinovanej spolupráci s nimi.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin: S Kyjevom sa niet o čom baviť
Ktoré osady v regióne budú v najbližšej dobe predmetom povinnej evakuácie?

Dňa 5. augusta bolo prijaté rozhodnutie o vynútenej evakuácii detí s rodičmi alebo zákonnými zástupcami zo samostatných osád obcí Selydiv, Hrodiv, Kurachiv, Myrnohrad, Novohrodiv a Illiniv. Hovoríme o sídlach, ktoré sú v 10 km blízkosti demarkačnej čiary. Evakuáciu vykonáva obrnenými vozidlami polícia a záchranné zložky. Rodiny prepravujeme do evakuačného uzla a odtiaľ do miest prechodného pobytu v oblastiach Rivne a Poltava, ako aj v iných oblastiach Ukrajiny. Pred dvoma týždňami bolo v Torecku 5 500 ľudí, teraz ich tam zostalo len 3 000. Každý deň nepriateľ ničí Toreck pomocou leteckých bômb KAB-250, KAB-500, pričom na mesto zhodí obrovské množstvo týchto bômb.

zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj súhlasí s účasťou Ruska na mierovom summite o Ukrajine
V ktorých komunitách a osadách je najťažšia humanitárna situácia?

Je takmer nemožné dostať sa do mesta Toreck, je tiež nemožné dostať sa do komunity Očeretyne a už tri týždne nie je možné dostať humanitárnu pomoc do Krasnohorivky. Vedenie mesta spolu s armádou sa snaží dostať do Vuhledaru raz týždenne. Ale je to možné – v závislosti od bezpečnostnej situácie, udalostí na fronte. Sú mestá, ktoré sú už v poslednom čase čiastočne obsadené.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac Podoľak vysvetlil, prečo je kompromis s Ruskom nemožný
To znamená, že ľudia v Torecku a Krasnohorivke hladujú?

Tí obyvatelia, ktorí tam zostanú, musia na 100% odísť. Takéto rozhodnutie musia urobiť sami. Ale z nejakého dôvodu sa ľudia rozhodnú zostať a sedieť v suteréne. Čo budem jesť? Mám päť-sedem škatúľ guláša, dve kanistry s vodou, nejako to vydržím, a čo bude ďalej, staň sa čo staň. Niektorí ľudia, keď sa minú potraviny, idú von z pivníc. A potom žiadame armádu, ktorá nás má na bojisku chrániť, aby pomohla starým rodičom, lebo civilisti sa k nim nedostanú. Prídu k nim ozbrojení chlapi a vyvedú toho či onoho človeka. Takéto prípady nie sú ojedinelé. Napríklad Časiv Jar – už vyše roka tam nie je čistá voda. Nie je tam voda, elektrina, plyn, nič. Len mŕtve mesto.

rusko ukrajina mierové rozhovory reznikov podoľaksluckij gryzlov Čítajte viac Rusko neponúka Ukrajine mier, ale kapituláciu
Koľko ľudí tam zostalo? Ako žijú?

Je tam do 500 ľudí. Prežívajú z potravín, ktoré nahromadili zo zvyškov humanitárnej pomoci. Samozrejme, keď máme možnosť, prídeme za nimi, prinesieme humanitárnu pomoc. Kedy je lepšie ísť a kedy nie – konzultujeme s armádou. Ale do akej miery ľuďom stačí to, čo prinášame, je otázka. A napriek tomu nevidím, že by chceli odísť. Prispôsobia sa všetkému. Aj keď gulášu vypršal dátum trvanlivosti, hlavné je, že tam je. Nemusíte teda nikam odchádzať. Taká je logika. Sedia a čakajú.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov Čítajte viac Budanov: kým trvá vojna na Ukrajine, Pobaltiu nič nehrozí
V Doneckej oblasti sú zrejme „Žduni“. Myslíte si, že na Rusko čaká veľa ľudí?

Viete, slovo „ždun“ je zlé, snažím sa mu vyhýbať. Áno, bohužiaľ, sú ľudia, ktorí čakajú na Rusko. Nájde ich SBU a polícia. Ide najmä o kolaborantov, ľudí, ktorí nejakým spôsobom pomáhajú nepriateľovi. Ale väčšina sú stále talentovaní, pracovití a vlasteneckí ľudia. Počas okupácie zostalo v Bachmute viac ako 700 ľudí. Počas okupácie žilo v Avdijivke viac ako 500 ľudí. V Torecku, ktorý nepriateľ neustále ničí, žije až 3 000 ľudí. Zostalo ešte veľa miestnych, aj keď mnohí odišli. Ale nemôžeme ich odviezť násilím. Pre tých, ktorí zostali v Torecku, prinášame humanitárnu pomoc, pitnú vodu, jednoducho sa ich snažíme podporovať.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech
Na začiatku totálnej vojny sa veľa ľudí, ktorí odišli z Doneckej oblasti, čoskoro vrátilo domov s tým, že sa nemôžu usadiť na novom mieste, životné podmienky nie sú prijateľné, nie je práca. Vráti sa teraz niekto?

Aj teraz sú také prípady, že sa ľudia dokonca vracajú do prvej línie a privádzajú so sebou aj svoje deti. Preto som sa rozhodol zakázať rodičom s deťmi vstup do najhorúcejších miest pozdĺž frontovej línie cez kontrolné stanovištia. Ak chce otec prísť zobrať nejaké veci z domu – prosím, ale príďte bez detí. Niektorí ľudia, ktorí odišli, sa v lete vrátili, pretože majú vlastné farmy a chcú pracovať na svojich pozemkoch. A ak je na tri až päť dní ticho, zavolajú susedov, aby sa vrátili. Vracajú sa a o pár dní to začína byť hlučné – rakety a delostrelectvo. Potom ľudia znova odídu a čoskoro sa znova vrátia. A tak to neustále beží.

vojna na Ukrajine, Záporožie Čítajte viac Ukrajina odhalila rozsiahlu sieť agentov pracujúcich pre Rusko
Pomáhate vyvážať hospodárske zvieratá, kravy, ošípané?

Štát nemôže teraz, keď je totálna vojna, keď je zničených veľa objektov kritickej, komunálnej infraštruktúry a súkromných domov, pomáhať vo všetkom. Po skončení vojny budú mestá prestavané a modernizované. Ale teraz je to také ťažké obdobie, keď všetci musia ťahať za jeden povraz. Áno, kravy je škoda, pretože je to domáce zviera. Úrady a naši medzinárodní darcovskí partneri nemôžu uspokojiť všetky ľudské potreby. Bez ohľadu na to, aké ťažké je o tom hovoriť, teraz je to nereálne.

Medvedev Čítajte viac Medvedev vysvetlil, ako by nový „Majdan“ mohol dotlačiť Kyjev ku kapitulácii
Koľko civilných obyvateľov oblasti zomrelo počas vojny?

Môžem pomenovať čísla bez toho, aby som bral do úvahy Mariupol a Volnovachu. Od začiatku rozsiahlej invázie zahynulo celkovo 2 122 ľudí a 5 572 bolo zranených. Podľa údajov Národnej polície Doneckej oblasti je v súčasnosti nezvestných 25 147 ľudí. Neustále komunikujeme s rodinami, ktoré hľadajú svojich obrancov, svojich príbuzných. Hovoríme o armáde aj civilnom obyvateľstve. A do hľadania ľudí sa zapájame aj my ako oblastné vedenie. Komunikujeme s veliteľmi brigád ohľadom nezvestných osôb. Posielame im oficiálne listy, osobnou komunikáciou zisťujeme osudy ľudí.

Jens Stoltenberg - Washington  11. jula 2024 Čítajte viac Stoltenberg sumarizoval výsledky summitu NATO
Aké podniky pracujú v regióne?

Všetky veľké podniky sú zničené. V súčasnosti pôsobí veľké množstvo malých a stredných podnikateľov – najmä farmárov a obchodníkov. Pracujú aj baníci. Priemerný plat baníkov je až 40 000 hrivien (890 eur) mesačne. Oblastná vláda podporuje malých podnikateľov. Napríklad Sviatohirsk. Keď bolo mesto okupované (Sviatohirsk bol oslobodený od ruských okupantov 12. septembra 2022, počas Slobožanskej protiofenzívy Ozbrojených síl Charkovskej oblasti), bolo potrebné ho urýchlene vyčistiť od mín, obnoviť dodávky elektriny, plynu a vody. Keď sme prišli my (zástupcovia Doneckej OVA), ukázalo sa, že tam pracuje iba jedna pekáreň. Podnikateľ prevádzkoval pekáreň z vlastnej iniciatívy, vlastným úsilím. Ako mu nepomôcť? Pomáhali sme mu so všetkým, čo k práci potreboval. Postupne rozširuje svoje podnikanie a teraz pomáha komunite Lyman s chlebom.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu
Putin opakovane vyhlásil, že je pripravený zastaviť nepriateľstvo, ak Ukrajina poskytne Rusku štyri oblasti na východe, najmä celý Doneck a Luhansk. Ako na to reagujú obyvatelia vášho regiónu? Nepredpokladajú, že by Ukrajina mohla počas pravdepodobných rokovaní postúpiť územia na Donbase ako kompromis?

Ako reagujú? Ľudia jednoducho pracujú. Tí, ktorí zostávajú v mestách, sú pracovne vyťažení. A naším cieľom je podporovať ich, snažiť sa im vytvárať viac či menej pohodlné podmienky pre prácu a život. Nevydáme svoju zem nepriateľovi. Ak by komunálni pracovníci nechceli pracovať na stavbe opevnení, nepracovali by. A tak vezmú lopaty a po svojom pracovnom dni idú stavať opevnenia, pomáhajú nám, armáde. To isté platí pre baníkov. Mesto (Kramatorsk, kde sídli oblastná vojenská správa) žije. Nehľadajte za tým žiadne negatívum. Som v meste, všetci vedúci sú na svojom mieste, pracujeme pre rodnú Doneckú oblasť, budeme v tom pokračovať, nech si ktokoľvek povie čokoľvek. Svoju oblasť nikomu nedáme. Vysadíme kvety, obnovíme domy, opravíme cesty. Čakal som, že sa ma opýtate na cesty, prečo ich staviame počas vojny. Pre niektorých, ako oprava výtlkov, tak aj výstavba novej cesty, jediné, čo vláda robí, je sprenevera. O tomto píšu niektorí blogeri. Ale existuje určitý smer, určitá cesta, ktorá je určená ako evakuačná cesta. Vykonávame opravu výtlkov, nikto nehovorí, že treba postaviť novú cestu, len ju treba uviesť do patričného stavu, aby sa dal vyviezť človek z bojiska. Niektorí kritizujú naše stavby, teda opravy cesty, že ide o spreneveru peňazí. Preto musíme na takéto obvinenia reagovať.

Ruský útok na Kramatorsk: Raketou zasiahli pizzeriu, zabili civilistov
Video
Ruský raketový útok na pizzeriu plnú ľudí v ukrajinskom meste Kramatorsk si vyžiadal deväť obetí vrátane troch detí a 60 zranených. Ruské sily použili na útok balistické rakety Iskander. (jún 2023) / Zdroj: Twitter/Anton Heraščenko
Snažili sa vás okupanti počas vášho pôsobenia vo funkcii šéfa oblasti kontaktovať, pretiahnuť na svoju stranu?

Na samom začiatku totálnej vojny, keď som pôsobil ako zástupca prednostu oblastnej štátnej správy, mi často telefonovali.

Dmitrij Peskov / Vladimir Putin / Čítajte viac V rámci výmeny väzňov sa do Ruska vrátili agenti FSB i GRU
Volali z FSB?

Všetci volali. Okrem toho volali všetkým, ktorí zastávali vedúce pozície v komunitách Doneckej oblasti. Ponúkli im, aby prešli na ich stranu, povedali, že s Ruskom by sme sa mali lepšie ako teraz. Potom som zablokoval všetkých na svojom telefóne. Poslal smerom k ruskej lodi a zablokoval som ich. Teraz ma ani mojich kolegov nikto s takými ponukami neoslovuje. Takmer všetci funkcionári, ktorí riadia osady v prvej línii, sú policajti, najmä predstavitelia bezpečnostnej služby. Celý život som pracoval v poriadkovej jednotke, takže viem s istotou, že teraz od okupantov nie sú žiadne takéto výzvy, žiadne signály od nich. Poznajú náš postoj a preto prestali volať.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Kramatorsk #vojna na Ukrajine #Vadym Filaškin #Donecká oblasť