Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Lavrov nie je naklonený účasti Ruska na druhom mierovom summite o Ukrajine

Podľa Lavrova je jediným cieľom Washingtonu podmaniť si všetky krajiny, ktoré sú členmi OBSE a NATO. Nerozumie tomu, o čom by mala byť druhá mierová konferencia. Dobytých území sa Rusko nemieni vzdať.

22.07.2024 09:40
debata

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa po návšteve Spojených štátov amerických v rámci predsedníctva Ruskej federácie v Bezpečnostnej rade OSN zúčastnil tlačovej konferencie. Odpovedal na množstvo otázok, z ktorý ch jedna sa týkala možnej účasti Ruska na druhom mierovom summite o Ukrajine, ktorý by sa podľa Kyjeva mal uskutočniť ešte do amerických volieb. Lavrov zdôraznil, že za určitých podmienok mohla zostať Ukrajina v hraniciach z roku 1991. Neskôr vo svojej odpovedi ale spomenul, že bez Krymu a nakoniec aj bez území, ktoré už Rusko obsadilo…

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech
V pondelok (15. júla 2024) prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko by malo byť zastúpené na druhom mierovom summite na Ukrajine v novembri tohto roku. Zvažujete účasť? Čo od toho očakávate?

Naše hodnotenie v tejto veci sme vyjadrili mnohokrát. Druhý summit je organickým pokračovaním procesu, ktorý sa začal takmer pred rokom. Vtedy sa v Kodani zhromaždila malá skupina štátov (neskôr sa uskutočnilo niekoľko ďalších stretnutí), nazývaná „kodanský formát“. Zakaždým sa naši západní kolegovia a ukrajinský režim pokúšali o rôzne triky, sľuby prilákať čo najviac štátov k účasti na týchto akciách. Naposledy sa „kodanský formát“ stretol v Davose v januári tohto roku „na okraj“ Svetového ekonomického fóra. Hneď nato sa v New Yorku konalo prvé ministerské stretnutie Bezpečnostnej rady o palestínskej otázke, na ktorom sa zúčastnilo veľa ministrov. Realizovalo ho Francúzsko.

Aj ja som sa prišiel zúčastniť tohto stretnutia. Bol tam aj šéf Federálneho ministerstva zahraničných vecí Švajčiarskej konfederácie Ignazio Kassis. Mali sme s ním stretnutie. Sám o to požiadal, kde ma upozornil na skutočnosť, že „na okraj“ Svetového ekonomického fóra v Davose sa konalo ďalšie stretnutie „kodanského formátu“, po ktorom v rozhovore s novinármi zdôraznil, že nebolo možné dosiahnuť dohodu bez účasti Ruska. Okamžite som sa ho spýtal: ak bol o tom presvedčený, prečo sa potom konalo toto stretnutie? Neprišla žiadna odpoveď. Ale v skutočnosti to spočíva v tom, že bol zvolený kurz presadiť za každú cenu „Zelenského plán“, ktorý má výraznú formu ultimáta. Môj švajčiarsky kolega ma v januári tohto roku varoval, že po stretnutiach „kodanského formátu“ usporiadajú „mierový summit“. Ako však viete, summit nevyšiel.

Ukrajina Rusko kyjev útok na Kyjev 2 Čítajte viac Kyjev chce usporiadať ďalší mierový summit ešte pred americkými voľbami

Výsledkom bola „mierová konferencia“. Zúčastnilo sa jej niekoľko hláv štátov, no veľká väčšina z krajín bola zastúpená na nižšej úrovni. Vo švajčiarskom Bürgenstocku konalo „stretnutie“, po ktorom drvivá väčšina účastníkov vyjadrila rezervované (ak nie negatívne) hodnotenia jeho výsledkov. Môžeme sa o tom porozprávať neskôr. Teraz sa však vrátim k druhej konferencii, ktorú ste spomínali. Po Bürgenstocku začali Zelenskyj a niektorí západní predstavitelia hovoriť o tejto druhej konferencii. Spomínalo sa nielen Švajčiarsko, ale aj ďalšie krajiny, ktoré by sa mohli stať platformou pre druhé kolo. Všetci však tak či onak formulovali absolútne jednostranný prístup, neprijateľný pre nás a mnohých ďalších, ktorí majú úprimný záujem o mier.

Po stretnutí v Bürgenstocku Zelenskyj povedal, že urobili prvý krok – skok k „mierovému summitu“. Teraz musia pripraviť dokument, ktorý bude položený na stôl pred Rusko, aby sa rôzne „mocné“ krajiny pokúsili spravodlivo ukončiť túto vojnu. Čo to znamená, je ťažké pochopiť. Iba jedna vec je jasná: „Plán Zelenského“, ktorý je už dlho známy každému, stále spočíva v základe týchto snáh.

Medvedev Čítajte viac Medvedev: Svetový poriadok podľa Západu je podvod

Ak hovoríme o mierovom úsilí, z nejakého dôvodu každý hovorí o Bürgenstocku. Nikto nehovorí o iniciatívach ČĽR, ktorých bolo niekoľko. Vo februári 2023 a neskôr Čína predložila svoje návrhy. Čína a Brazília nedávno formulovali niekoľko prvkov iniciatívy. Nebudem ich vypočítavať. Hlavný rozdiel od „Zelenského plánu“ a od toho, čo sa robí na týchto „stretnutiach“ v rámci „kodanského formátu“, je v tom, že po prvé, Čína, Brazília a mnohé ďalšie krajiny, ktoré sa k nim pripojili, sú v za zvolanie konferencie o princípoch, ktoré budú prijateľné pre všetky strany.

Medvedev Čítajte viac Medvedev vysvetlil, ako by nový „Majdan“ mohol dotlačiť Kyjev ku kapitulácii

Druhým (už sa to týka obsahu dialógu) prvkom je, že Čína vo svojej prvej iniciatíve jasne načrtla potrebu začať zvažovaním základných príčin súčasnej krízy v Európe a začať rozvíjať dohody na odstránenie týchto príčin. Nikto na stretnutiach v Kodani ani v Bürgenstocku nespomenul hlavné príčiny. Je ich veľa. Hovorili sme o tom podrobne, vrátane včerajška. Štátny prevrat, zákaz ruského jazyka, vojenské a fyzické akcie s použitím armády proti regiónom Ukrajiny, ktoré odmietli uznať za legitímnych predstaviteľov osoby, ktoré sa dostali k moci v dôsledku tohto prevratu, Minské dohody, ktoré sa nikto nechystal implementovať.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Zelenskyj pripustil mierové rokovania s Ruskom cez sprostredkovateľov

Pozrite na vývoj celého procesu. Hovoria nám, že Rusko musí ísť na hranice z roku 1991. Celý problém je v tom, že nás neustále klamali. Ak by sa vo februári 2014 naplnila dohoda, ktorú prezident Viktor Fedorovyč Janukovyč podpísal s opozíciou (pozostávala z vytvorenia vlády národnej jednoty a prípravy predčasných prezidentských volieb), Ukrajina by sa stále nachádzala v hraniciach z roku 1991. Táto dohoda však bola zmarená práve tými ľuďmi, ktorí to podpísali na strane opozície. Po prevrate, keď obsadili administratívne budovy, oznámili, že rušia štatút ruského jazyka na Ukrajine a žiadajú, aby bolo z Krymu odsunuté ruské obyvateľstvo. Ukrajinu nebolo možné udržať v rámci hraníc z roku 1991. Na Kryme sa konalo referendum. Nikto z objektívnych pozorovateľov o tomto prejave vôle nepochyboval. Krym sa vrátil do Ruska.

Dmytro Kuleba / Andrij Jermak / Péter Szijjártó / Čítajte viac Ukrajina nie je pripravená na kompromis s Ruskom

Na východe Ukrajiny tých, ktorí odmietli prijať prevrat, vyhlásili za teroristov. Boli na nich vyslané ozbrojené sily, bojové lietadlá a delostrelectvo. Začali sa brániť. Táto časť Ukrajiny už vtedy v skutočnosti prestala byť taká. Minské dohody stanovovali, že tieto republiky, ktoré ako prvé vyhlásili nezávislosť, zostanú súčasťou Ukrajiny, ale mali dostať osobitný štatút, ktorý nebude príliš komplikovaný. Išlo o právo používať ruský jazyk, mať vlastnú políciu, zúčastňovať sa konzultácií pri menovaní prokurátorov a sudcov. Nie tak veľa. To je približne to isté, čo Korzike sľúbil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Neviem, či sa mu to podarí alebo nie. Ak by boli implementované dohody z Minska, Ukrajina by bola v rámci hraníc z roku 1991 mínus Krym. Lebo vtedy nikto ani len nespomenul Krym. Ani to nevyšlo.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac Podoľak vysvetlil, prečo je kompromis s Ruskom nemožný

Podrobne sme hovorili o dôvodoch začatia špeciálnej vojenskej operácie, o nevyhnutnosti, o ktorej prezident Vladimir Putin opakovane hovoril po výsledkoch našich dlhoročných varovaní požadujúcich zastaviť expanziu NATO na východ, obmedziť nacizmus režimu na Ukrajine, ktorý legálne fyzicky vyhladil všetko ruské, a zaistiť bezpečnosť ľudí, ktorí žili na území osídlenom ich predkami. Ak by bola podpísaná dohoda medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou v Istanbule v apríli 2022, Ukrajina by bola v rámci svojich hraníc z roku 1991, mínus Krym a mínus časť územia, ktoré v tom čase ovládali ruské jednotky.

vojna na Ukrajine, Vitalij Kličko Čítajte viac Kličko: Nebojím sa Trumpa, na nastolenie mieru bude asi potrebné referendum

Ukázalo sa, že nás tiež klamali, keď hovorili, že táto dohoda je cestou k mieru. Ukrajinskí vyjednávači boli pravdepodobne úprimní, keď schválili a parafovali tento dokument. Ale ako pripustil hlavný vyjednávač Davyd Arachamija vo svojom televíznom rozhovore, prišiel vtedajší britský premiér Boris Johnson a zakázal im túto dohodu realizovať. Preto nebola nikdy formalizovaná. Keď sa v duchu dobrej vôle úprimne snažíme uhasiť túto krízu, ktorá sa začala pred viac ako desiatimi rokmi, keď sa nám po vzájomnej dohode podarí napraviť nejaké porozumenia, zakaždým tieto porozumenia zničíme nie my, ale Ukrajinci a ich páni.

Švajčiarsko Ukrajina Summit Mierový uarus Čítajte viac Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajín

Prezident Putin viackrát povedal, že sme pripravení diskutovať o bezpečnostných problémoch v Európe. Samozrejme s prihliadnutím na potrebu odstránenia základných príčin a potrebu zabezpečenia legitímnych bezpečnostných záujmov Ruska. Nie na úkor bezpečnostných záujmov kohokoľvek, ale v rámci všeobecných dohôd. OBSE zlyhala. Pretože všetky princípy, ktoré boli stanovené v základoch organizácie – rovnaká nedeliteľná bezpečnosť, že nikto z účastníkov OBSE neposilní svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných – boli pošliapané.

Jens Stoltenberg - Washington  11. jula 2024 Čítajte viac Stoltenberg sumarizoval výsledky summitu NATO

OBSE je rovnako ako NATO stelesnením euroatlantickej bezpečnostnej koncepcie. Ide o Európu a krajiny nachádzajúce sa na druhej strane Atlantiku – Kanadu a Spojené štáty americké. Ukázalo sa, že v rámci NATO aj v rámci OBSE je jediným cieľom Washingtonu podmaniť si všetky krajiny, ktoré sú členmi týchto štruktúr a výkonné úrady OBSE a NATO. Teraz už Európska únia podpísala dohodu s NATO, podľa ktorej uznáva Severoatlantickú alianciu ako seniorného partnera a je pripravená všemožne pomôcť organizácii poskytnutím svojho územia, koordináciou obrannej politiky atď.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba: Rusko klame. Mierové rokovania zničil Putin, nie Johnson. Tvrdenia, že na jar 2022 boli Kyjev a Moskva blízko k mierovej dohode, sú len súčasťou ruskej propagandy (máj 2024).

Sme pripravení rokovať. Ale vzhľadom na smutnú skúsenosť z rozhovorov a konzultácií so Západom a Ukrajincami o európskej bezpečnostnej dohode, ktorá, dúfam, bude v určitej fáze dosiahnutá (a v tejto súvislosti bude ukrajinská kríza vyriešená), my sa samozrejme dôkladne pozrieme na formulácie a vložíme do tohto dokumentu „poistky“ proti opakovaným, bezohľadným a nezlučiteľným interpretáciám, ktoré sú plné histórie, o ktorej som sa pokúsil v krátkosti porozprávať.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj