Vitalij Kličko na úvod pre taliansky denník Corriere della Sera vyhlásil: „Nasledujúce mesiace budú pre Volodymyra Zelenského veľmi ťažké. Má pokračovať vo vojne s novými úmrtiami a ničením, alebo zvážiť územný kompromis s Putinom? A v tom prípade, aký tlak príde z Ameriky, ak Trump vyhrá? A ako vysvetliť krajine, že sa musíme vzdať kúskov nášho územia, ktoré stáli životy tisícov našich bojujúcich hrdinov? Nech urobí akýkoľvek krok, náš prezident riskuje politickú samovraždu. Povedzme si to jasne, vojnu musíme vyhrať, ale situácia je čoraz komplikovanejšia, závisí to od pomoci prichádzajúcej od spojencov, keby sme museli bojovať ďalšie dva roky, bola by to nočná mora.“
Vitalij Kličko (53 rokov) je ukrajinský politik, od roku 2014 starosta Kyjeva a bývalý boxer. Jedná sa o staršieho brata Vladimira Klička, taktiež známeho boxera, ktorý do 24. novembra 2015 vlastnil tri hlavné pásy ťažkej váhy – WBA super, WBO a IBF.
"Zelenskyj sa zrejme bude musieť uchýliť k referendu, myslím si, že sám bez ľudovej legitimizácie nemôže dosiahnuť bolestivé a dôležité dohody. Východiskom by pre neho mohlo byť vytvorenie vlády národnej jednoty, trochu ako to, čo sa stalo v Izraeli po útoku Hamasu 7. októbra 2023. Nie som si však istý, či je ochotný vzdať sa centralizovanej moci vo svojich rukách, ktorú mu stanné právo zaručovalo od prvého dňa ruskej invázie,“ dodal.
Čítajte viac Podoľak vysvetlil, prečo je kompromis s Ruskom nemožnýPán starosta, je o vás známe, že ste politickým oponentom Zelenského…
„Poviem na rovinu, vždy som s ním mal vynikajúci vzťah, je to on, kto má zlý vzťah so mnou.“
Vo februári ste kritizovali prezidentovu voľbu odvolať náčelníka generálneho štábu Valerija Zalužného. Stále mu vyčítate prílišnú centralizáciu?
„Áno, Zelenskyj sústredil príliš veľa moci vo svojej kancelárii. Z toho vyplýva, že parlament stratil akúkoľvek relevantnú úlohu. Nikdy nesmieme zabúdať, že naša demokratická republika je spojená s tradíciou európskych vlád. Bojujeme, aby sme sa ubránili pred ruskou diktatúrou, chceme zostať úplne iní ako Putinov režim. Pred šiestimi mesiacmi som nemeckej tlači povedal, že u nás doma cítim autoritárstvo."
Čítajte viac Rusko neponúka Ukrajine mier, ale kapituláciuZelenskyj vyhlásil stanné právo na začiatku vojny tvárou v tvár núdzovej situácii v súvislosti s inváziou. Chceli by ste ho obmedziť?
„Vždy som s ním absolútne súhlasil. Stanné právo slúžilo na národnú mobilizáciu a na zaručenie jednoty krajiny. Teraz sa však musíme vyhnúť tomu, aby boli všetky dôležité rozhodnutia odsunuté len na úrad prezidenta. Zalužnyj bol veľmi populárny a jeho odstránenie vyvolalo hnev a nespokojnosť. Zelenskyj nedokázal zdôvodniť svoju voľbu a to nie je dobré, neupevňuje to jednotu."
Čítajte viac Kyjev chce usporiadať ďalší mierový summit ešte pred americkými voľbamiBoli by ste za voľby?
"Rozhodne nie. Nikto ich teraz nechce, dokonca ani tí najväčší kritici prezidenta. Vnútropolitický boj sa môže začať až po skončení vojny s Ruskom. Dnešné voľby by len hrali do karát Putinovi, rozdelili by Ukrajinu a oslabili nás tvárou v tvár nepriateľovi, ktorý sa nás všemožne snaží zničiť.“
Riešenie?
„Koalícia národnej jednoty, ktorá pomáha vládnuť kolegiálnym spôsobom a zdieľa dôležité rozhodnutia, ako napríklad veľmi delikátny nový zákon o mobilizácii“.
Čítajte viac Viktor Orbán zverejnil svoj list Charlesovi Michelovi na interneteAko vidíte Zelenského návrh zorganizovať do novembra druhú medzinárodnú mierovú konferenciu po tej vo Švajčiarsku v polovici júna, ale tentoraz s prítomnosťou ruskej delegácie?
„Uvidíme, neviem. Rusi sú nejednoznační, nedá sa im veriť. Putin hovorí o otvorenosti pre mier, ale v skutočnosti si dáva načas, aby obsadil celú Ukrajinu, svoje sľuby vždy zradí. Putin stále dúfa, že sa mu podarí dobyť Kyjev. Pred americkými voľbami sa však nič konkrétne stať nemôže. Spojené štáty sú základným partnerom, ktorý by mal garantovať dohody s Moskvou a každý chce vedieť, kto bude budúcim prezidentom vo Washingtone, skôr ako sa rozhodne."
Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspechBojíte sa Trumpovho víťazstva?
„Ak bude zvolený, budeme s ním musieť spolupracovať. Ale príliš by som sa neponáhľal, zatiaľ prebieha predvolebná kampaň. To, čo sa hovorí pred hlasovaním aj o Ukrajine, po voľbách bude veľmi odlišné. A Republikánska strana bola vždy protiruská, nevidím dôvod, prečo by teraz mala podporovať Putinove ciele. Každý vo Washingtone veľmi dobre vie, že ruská diktatúra predstavuje nebezpečenstvo pre západné demokratické spoločnosti."
Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislostiV Kyjeve ľudia strašne trpia horúčavami, nemajú energiu na klimatizáciu, čo budete robiť túto zimu?
„Budujeme decentralizovaný generátorový systém s alternatívnou distribučnou sieťou. Samozrejme, potrebujeme viac protiraketových striel. Kyjev je mestom najviac vybaveným protileteckou obranou v celej krajine, no nie je dostačujúca. V súčasnosti máme len 40 percent elektriny, ktorú sme mali pred vojnou.“
Čítajte viac Podarí sa Ukrajine pomocou stíhacích lietadiel F-16 zvrátiť vývoj vojny?Ako si vysvetľujete ruský útok z 8. júla proti detskej nemocnici v Kyjeve?
„Neexistuje žiadne vysvetlenie: Putin je násilný fanatik, ktorý chce oslabiť odpor našich ľudí. Sníva o tom, že bude môcť okupovať celú Ukrajinu a že drvivá väčšina jej obyvateľov odíde do zahraničia.“
Čítajte viac Bývalý riaditeľ CIA vymenoval tri faktory, ktoré ovplyvňujú vojnu na UkrajineAký je počet obyvateľov hlavného mesta po 29 mesiacoch vojny?
„Mali sme 4 milióny obyvateľov. Počas prvých týždňov ruského útoku klesol tento počet na menej ako jeden milión, dnes stúpol na 3, okrem 800 tisíc vysídlených ľudí z iných regiónov. Po zvážení všetkého je dnes asi štvrtina pôvodných obyvateľov nezvestných. Ruské bomby zničili alebo vážne poškodili približne 800 budov a spôsobili viac ako 200 úmrtí vrátane približne desiatich detí."
Raketový úder na kyjevskú detskú nemocnicu 8. júla 2024:
Z vyššie uvedeného rozhovoru vyplýva jedna skutočnosť – napriek vnútropolitickým nezhodám a rozporom existuje jeden veľký jednotiaci prvok. Je ním nepriateľ Ukrajiny vo vojne: Rusko. Napriek tomu, že najmä v zahraničí existujú názory, že mier je najdôležitejší, ani jedna ani druhá strana zatiaľ k nemu nesmeruje. Navyše Ukrajina ruským podpisom na dohodách po svojich skúsenostiach neverí. Viacerí ukrajinskí politici tvrdia, že kompromis nie je možný, podobná rétorika sa ozýva aj z druhej strany.