Palestínske teroristické hnutie Hamas sa rozhodlo zastaviť vyjednávanie o prepustení rukojemníkov a prímerí v Pásme Gazy s odvolaním sa na údajne neseriózny prístup izraelskej strany a na masakry palestínskych civilistov. Agentúre AFP to povedal nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ Hamasu. Správy v tejto veci sa však rozchádzajú, agentúra Reuters a tiež izraelské médiá s odvolaním sa na ďalších predstaviteľov hnutia uviedli, že Hamas sa zatiaľ z rokovania nestiahol.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva kontrolované Hamásom medzitým oznámilo, že pri masívnych izraelských úderoch a ofenzíve za uplynulý deň zomrelo najmenej 141 Palestínčanov a 400 bolo zranených.
Iný zástupca Hamasu agentúre AFP oznámil, že šéf vojenského krídla hnutia Muhammad Dajf je nažive a naďalej dohliada na vojenské operácie. Dajf bol podľa Izraela spolu s veliteľom brigády Hamasu v Chán Júnise Rafou Salámím terčom mohutného sobotňajšieho vzdušného úderu, pri ktorom v humanitárnej zóne Mavásí na juhu Pásma Gazy podľa aktuálnej bilancie ministerstva pod kontrolou Hamasu zahynulo 92 ľudí, z ktorých polovicu zrejme tvoria ženy a deti. Izrael prípadnú smrť lídrov Hamasu nepotvrdil.

„Šéf politbyra Hamasu Ismáíl Haníja vo veľkom počte telefonátov informoval sprostredkovateľov v regióne o rozhodnutí Hamasu zastaviť rokovania z dôvodu neseriózneho prístupu okupácie (Izraela), politiky otáľania a zdržiavania a masakrov neozbrojených civilistov,“ povedal agentúre AFP s podmienkou zachovania anonymity vysokopostavený predstaviteľ Hamasu. Poukázal pritom na sobotňajšie „brutálne masakry“ v oblasti Mavásí medzi evakuovanými Palestínčanmi na juhu a tiež v utečeneckom tábore Šatí na severe Pásma Gazy, kde sobotňajší útok na mešitu podľa palestínskych úradov zabil ďalších asi 20 ľudí. Dodal však, že Hamas je pripravený kedykoľvek rozhovory obnoviť, ak Izrael preukáže, že to s uzavretím dohody myslí vážne.

Člen politického vedenia Hamasu Izzat Rišk ale dnes uviedol, že Hamas z rokovaní o prímerí neodstúpil. Vo svojom vyhlásení, o ktorom informuje Reuters, obvinil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zo snahy zmariť úsilie arabských sprostredkovateľov a Spojených štátov o dosiahnutie dohody a z úmyselnej eskalácie úderov v Pásme Gazy, ktorá má podľa neho tiež zhatiť úsilie o ukončenie konfliktu. Dva egyptské zdroje, ktoré sa tento týždeň zúčastnili na rokovaniach v Káhire a Dauhe, v sobotu agentúre Reuters povedali, že rokovania boli po troch dňoch intenzívnych rozhovorov pozastavené.

Taktiež izraelské médiá dnes citovali z oficiálneho vyhlásenia Hamasu, podľa ktorého je správa o ukončení sprostredkovaných rokovaní nepravdivá. „Jedným z cieľov eskalácie proti nášmu národu zo strany Netanjahua a jeho vlády je zablokovať cestu k dohode, ktorá by zastavila agresiu voči nášmu ľudu, to je každému jasné,“ stojí vo vyhlásení. Katarské spravodajské weby s odvolaním sa na nemenovaných arabských predstaviteľov potom uviedli, že sprostredkované rokovania medzi Izraelom a Hamasom by mali tento týždeň pokračovať v katarskej Dauhe.

Izrael v sobotu uviedol, že úder v Mavásí mieril na oplotený areál Hamasu, kde sa podľa jeho informácií Dajf a Salámí skrývali a kde sa nenachádzali žiadni civilisti. Väčšinu obetí úderu podľa Izraela tvoria ozbrojenci Hamasu. Izraelská vláda oboch mužov označila za jedných zo strojcov masakru z vlaňajšieho 7. októbra. Netanjahu v sobotu večer povedal, že nemá istotu, či boli zlikvidovaní, ale vyhlásil, že Izrael „tak či onak dostane celé vedenie Hamasu“.

„Veliteľ Muhammad Dajf sa má dobre a priamo dohliada na operácie brigád Kasám a hnutia odporu,“ povedal dnes agentúre AFP druhý vysokopostavený predstaviteľ Hamasu, ktorý rovnako hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. Saudskoarabský spravodajský web Ašark Al-Avsat s odvolaním sa na svoje zdroje z Hamasu napísal, že veliteľ brigády v Chán Júnisu Salámí bol pri sobotňajšom údere zabitý, jeho telo bolo nájdené a bezodkladne pochované.
Vojnu v Pásme Gazy vyvolal vlani 7. októbra bezprecedentný teroristický útok Hamasu na Izrael, pri ktorom zahynulo takmer 1200 ľudí. Ďalších zhruba 250 ľudí ozbrojenci odvliekli na územie Pásma Gazy ako rukojemníkov. Vyše stovku z nich Hamas prepustil pri doteraz jedinom, týždeň trvajúcom prímerí na konci novembra. Všetky snahy o dosiahnutie dohody o ďalšom prímerí a prepustenie zvyšných asi 120 rukojemníkov, ktorí zostávajú v rukách Hamasu a z ktorých zhruba tretina je zrejme po smrti, doteraz stroskotali.
Izraelská vojenská ofenzíva si od októbra podľa aktuálnej bilancie ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamásom vyžiadala životy najmenej 38 584 Palestínčanov, z toho 141 len za uplynulý deň. Zranených bolo od októbra 88 881 ľudí, čo je o 400 viac, ako uvádzala sobotňajšia bilancia. Údaje nerozlišujú medzi zabitými bojovníkmi a civilistami, ktorých je zrejme väčšina. Izraelský minister obrany Joav Galant tento týždeň povedal, že zabitých či zranených bolo 60 percent ozbrojených príslušníkov Hamasu a zničená väčšina z jeho pôvodných 24 práporov. Vojna premenila veľkú časť husto zastavaného územia Gazy na trosky, vyhnala väčšinu z 2,3 milióna obyvateľov úzkeho pobrežného pásu aj niekoľkokrát z domovov a spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu. Tá v niektorých miestach podľa OSN prerastá do hladomoru.