Biden vystúpil na tlačovej konferencii na záver summitu NATO vo Washingtone aj s poznámkami k vojne v Pásme Gazy a možnej dohode o prímerí. "Sú to ťažké, zložité otázky. Stále existujú medzery, ktoré treba zaplniť. Robíme pokroky. Trend je pozitívny. Som odhodlaný dosiahnuť dohodu a ukončiť túto vojnu, ktorá by mala skončiť teraz, "povedal Biden o izraelsko-palestínskom konflikte.

Komentátor denníka Washington Post (WP) David Ignatius s odvolaním sa na vysokopostaveného amerického činiteľa vo štvrtok napísal, že strany konfliktu dosiahli rámcovú dohodu o prímerí. Doladenie detailov podľa neho ale ešte nejaký čas bude trvať. O konečných podmienkach dohody, ktorá vychádza z Bidenovho májového návrhu, tento týždeň rokujú v Dauhe aj v Káhire delegácie vedené šéfmi izraelských tajných služieb so sprostredkovateľmi zo Spojených štátov, Kataru a Egypta.

Biden na tlačovej konferencii tiež zdôraznil, že Izrael nesmie Gazu po skončení vojny okupovať. Vyhlásil, že „Izrael občas nebol príliš kooperatívny“. Narážal tak na opakované nezhody svojej administratívy s kabinetom izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Súčasnú vojnu v Pásme Gazy odštartoval teroristický útok Hamasu a ďalších ozbrojencov na Izrael 7. októbra 2023, pri ktorom zomrelo 1 200 ľudí a asi 250 ďalších bolo unesených do Gazy. Boje a izraelské útoky na Pásmo Gazy si doteraz vyžiadali životy viac ako 38 200 Palestínčanov, väčšinou civilistov. Izraelská armáda doteraz informovala o viac ako 300 mŕtvych izraelských vojakoch. Svoje domovy v Pásme Gazy opustilo okolo 1,9 milióna z 2,3 milióna obyvateľov tohto úzkeho pobrežného pásma. Časť z nich je podľa expertov OSN na pokraji hladomoru.