Stíhačky F-16, ktoré európske krajiny sľúbili dodať na Ukrajinu, by mali vstúpiť do služby ukrajinských ozbrojených síl „do konca leta“. Prípravy na ich použitie prebiehajú už dlho: ešte pred príletom lietadiel sa ukrajinské jednotky snažia zničiť čo najviac prostriedkov ruskej protivzdušnej obrany na Kryme, na okupovaných územiach a v pohraničných regiónoch Ruska. Ukrajinské velenie a západná koalícia plánujú používať F-16 veľmi ambiciózne: nejde len o kvantitatívnu a kvalitatívnu modernizáciu vzdušných síl ukrajinských ozbrojených síl, ale aj o dôležitý nástroj boja o vzdušnú nadvládu. Je pravdepodobné, že tento boj nebude možné vyhrať len s relatívne modernými lietadlami: úspech si vyžaduje aj povolenie od Západu (predovšetkým USA) použiť zbrane s dlhým doletom proti letiskám ruských leteckých základní.
Ukrajinské ozbrojené sily majú dve hlavné možnosti použitia F-16. Prvá: F-16 ako útočné lietadlo ukrajinských ozbrojených síl
- Nové stíhačky sa použijú ako útočné lietadlá na zasiahnutie cieľov na zemi. V tejto úlohe – pre západných operátorov F-16 je zvyčajne pomocná – budú určite efektívnejšie ako lietadlá sovietskej výroby, ktoré sú v súčasnosti vo výzbroji Ozbrojených síl Ukrajiny.
- Hlavnou výhodou je, že F-16 je kompatibilná so západnými zbraňami, pričom bombardéry Su-24 a stíhačky Su-27 museli byť na to špeciálne upravené. Ich plná kompatibilita nevyšla: napríklad sovietske lietadlá môžu používať americké protiradarové strely HARM iba v jednom z režimov – keď sa raketa sama zameria na cieľ (vyžaruje rádiové vlny). Lietadlá NATO môžu poskytovať určenie cieľa pomocou vlastného vybavenia alebo prijímať údaje o cieľoch z externých zdrojov.
- Rovnako tak piloti bombardérov Su-24, ktoré sa v súčasnosti používajú ako nosiče striel Storm Shadow / SCALP, pravdepodobne nie sú schopní po vzlietnutí vykonať úpravy priradenia cieľov rakety štandardnými prostriedkami (predpokladá sa, že sa na to používajú špeciálne tablety). To obmedzuje zoznam cieľov, ktoré môžu takéto rakety zasiahnuť.
- V budúcnosti (keď budú dokončené všetky sľúbené dodávky) môže byť na Ukrajine viac F-16 ako lietadiel sovietskej výroby. Doteraz bolo Kyjevu sľúbených viac ako 100 stíhačiek. Veľkosť súčasnej flotily stíhačiek a bombardérov ukrajinských ozbrojených síl nie je známa. Pred vojnou mala Ukrajina asi 120 bojaschopných lietadiel: asi 70 stíhačiek MiG-29 a Su-27, 14 bombardérov Su-24M a asi 30 útočných lietadiel Su-25. Straty od začiatku ruskej invázie predstavovali najmenej 90 lietadiel vrátane viac Su-24, ako bolo v prevádzke na konci roka 2021. Faktom je, že vyradené lietadlá boli pred inváziou uskladnené na ukrajinských leteckých základniach. Po začatí vojny Ukrajina dostala niekoľko desiatok lietadiel sovietskej konštrukcie z východnej Európy.
- Je možné pochybovať, že všetky F-16 budú dodané v rovnakom čase: harmonogram závisí od akvizície lietadiel F-35 európskymi krajinami (Dánsko, Nórsko, Belgicko a Holandsko), ktoré nahradia vyradené F-16. Nie je tiež jasné, koľko ukrajinských pilotov je vyškolených na lietanie na západných lietadlách.
- Bez ohľadu na to, koľko lietadiel teraz majú ukrajinské ozbrojené sily, dodávka desiatok F-16 výrazne zvýši počet lietadiel schopných použiť útočné zbrane. V budúcnosti by početnejšie a efektívnejšie vzdušné sily ukrajinských ozbrojených síl mohli mať rovnaký vplyv na situáciu na fronte ako ruské vzdušné sily, ktoré aktívne využívajú vysoko presné bomby s plánovacími a korekčnými modulmi (UMPC) a navádzané rakety na zasiahnutie cieľov v prednej línii. Nedávne úspechy ruskej ofenzívy proti ukrajinským opevneným územiam sú z veľkej časti spôsobené leteckou podporou.
- Západ stále dodáva vysoko presnú muníciu pre letectvo (vrátane analógov ruského UMPC) na Ukrajinu, ale zatiaľ je účinok ich použitia na bojisku relatívne malý. Nejde len o to, že letectvo ukrajinských ozbrojených síl je málo početné a nie je úplne prispôsobené používaniu západných zbraní. Hlavným problémom zostáva protiakcia ruských systémov protivzdušnej obrany v blízkosti frontovej línie.
- Od samého začiatku vojny bolo ukrajinské letectvo nútené operovať výlučne v malých výškach, aby sa znížilo riziko odhalenia ruskými radarmi. Existujú dôkazy, že v tomto režime používa aj vysoko presnú muníciu dodávanú Západom: napríklad jedno z nedávnych videí zachytávalo použitie francúzskych kĺzavých bômb Hummer z ukrajinského MiGu-29; lietadlo letí v malej výške, potom prudko stúpa, vypúšťa bomby a potom vykoná protiraketový manéver. Efektivita použitia bômb v tomto režime je znížená – ako z hľadiska rozsahu použitia, tak aj presnosti. Ruské Su-34, naopak, používajú bomby s UMPC z veľkej vzdialenosti (desiatky kilometrov) a zo stredných výšok – tu sa prejavuje slabosť ukrajinskej diaľkovej PVO na bojisku a nemožnosť ukrajinských ozbrojených síl použiť vlastné stíhacie lietadlá proti ruským lietadlám.
- Preto sa Ukrajina ešte pred dodávkou F-16 snaží potlačiť ruské systémy protivzdušnej obrany – v posledných mesiacoch bolo vykonaných viac ako 10 úspešných útokov raketami západnej výroby a bezpilotnými lietadlami dlhého doletu na radary a odpaľovacie zariadenia protivzdušnej obrany ruských ozbrojených síl na Ukrajine (vrátane Krymu) a v prihraničných oblastiach Ruska.
- Úspech týchto prípravných opatrení však nie je zaručený, najmä v podmienkach, keď ruské ozbrojené sily (niekedy úspešne) ničia ukrajinské odpaľovacie zariadenia vysoko presných rakiet dlhého doletu. Je nepravdepodobné, že by vstup do boja proti ruským systémom protivzdušnej obrany so samotnými strojmi F-16 radikálne zlepšil situáciu: na celkový úspech sú potrebné desiatky bojových letov denne a efektívne využitie komplexnej taktiky – starostlivý zber a analýza spravodajských údajov o pozíciách radarov a odpaľovacích zariadení, vypúšťanie klamných cieľov, ktoré môžu prinútiť nepriateľa zapnúť radary, synchronizované s raketovými údermi zo zeme a zo vzduchu. Pri každom útoku je potrebné spoľahlivo potvrdiť zasiahnutie cieľa a zabezpečiť úplné zničenie radaru a nie len jeho dočasné vypnutie. Početnejšie ozbrojené sily RF túto úlohu nezvládli, hoci sa ju na začiatku invázie snažili vyriešiť.
- Je pravdepodobné, že F-16 budú tiež nútené operovať v malých výškach pod neustálou hrozbou, že budú zasiahnuté systémami protivzdušnej obrany a stíhačkami ruských vzdušných a kozmických síl – so všetkými z toho vyplývajúcimi negatívnymi dôsledkami.
Druhá: F-16 ako stíhačky na boj proti ruským bombardérom
- Ak si nastolenie vzdušnej nadvlády Ozbrojených síl Ukrajiny vyžaduje potlačenie ruskej protivzdušnej obrany a stíhačiek (čo je nepravdepodobné), potom úloha zasahovať do súčasnej taktiky bombardovania ruských vzdušných a kozmických síl – útoky zo stredných výšok a z veľkej vzdialenosti s bombami s UMPC – sa zdá byť jednoduchšia.
- Ruské letectvo je veľmi náchylné na straty: od marca 2022, keď sa Ukrajine podarilo zostreliť niekoľko ruských lietadiel za pár dní, ruské vzdušné sily opustili viac-menej bojisko. Chýbali na ňom až do príchodu kĺzavých bômb v ich arzenáli, ktoré sa ovládajú pomocou satelitnej navigácie. Je to spôsobené tým, že ruské vzdušné sily mali v čase invázie len niekoľko stoviek moderných lietadiel (z toho približne 120 bombardérov Su-34). Počas vojny bolo stratených najmenej 30 lietadiel Su-34, ako aj 19 relatívne moderných stíhačiek (Su-30SM, Su-35). Toto číslo zahŕňa aj lietadlá stratené z nebojových dôvodov. Nálet ukrajinského bezpilotného lietadla na letisku poškodil aj najnovšie viacúčelové lietadlo Su-57.
- Zdá sa, že z toho vyplýva, že niekoľko úspešných útokov na Su-34, ktoré sa dostali na líniu zhadzovania bômb s UMPC, by mohlo viesť k odmietnutiu ich použitia ruskými leteckými silami.
- Schopnosť ruského priemyslu absorbovať veľké straty moderných lietadiel je navyše otázna. Výrobcovia lietadiel – OAK a Rostech – a ministerstvo obrany po začiatku vojny prestali zverejňovať presný počet vyrobených lietadiel a informovali iba o ďalšej dodanej „šarži“. Pravdepodobne bolo vojakom dodaných 10 Su-34 v roku 2022, šesť v roku 2023 a ďalšie štyri v roku 2024. Navyše od začiatku roka bola potvrdená strata ôsmich bombardérov. Táto úroveň strát je zrejme prijateľná pre ruské vzdušné sily: neznížili intenzitu bombardovania. Nárast strát – aj v dôsledku použitia F-16 – však môže prinútiť ruské vzdušné sily, aby opäť zmenili taktiku bombardovania alebo sa ho dočasne vzdať, ako tomu bolo v roku 2022. To by mohlo skutočne uľahčiť situáciu ukrajinským jednotkám na zemi.
- F-16 budú dodávané spolu s raketami vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM neznámej modifikácie. Je známe, že Spojené štáty testovali a začali vyrábať také rakety vo verziách s predĺženým doletom, ktoré pri testoch – za ideálnych podmienok – zasiahli ciele na vzdialenosť 160 kilometrov. Ukrajina však pravdepodobne dostane staršie rakety kratšieho doletu.
- Profesor Justin Bronk, špecialista na bojové letectvo z britského Royal United Services Institute (RUSI), sa pozrel na scenár použitia F-16 s raketami AIM-120C (presný dosah je utajovaný, ale predpokladá sa, že v ideálnych podmienkach by to mohlo byť až 100 kilometrov) proti Su-34, ktoré vstupujú na čiaru útoku 60–70 kilometrov od frontu. Podľa jeho odhadu by sa stíhačky museli pohybovať blízko frontu, aby zasiahli bombardéry. To znamená, že budú nútené kryť sa v malých výškach, aby sa znížilo riziko odhalenia a zničenia nielen systémami protivzdušnej obrany dlhého dosahu (S-300/400), ale aj stredným dosahom (Buk) resp. systémami krátkeho doletu (Tor-M1 a 2"), prípadne aj ruskými stíhačkami s raketami dlhého doletu. Na zemi budú mať problémy s účinnosťou rakiet – odpálenie z malej výšky a relatívne nízkej rýchlosti na cieľ nachádzajúci sa niekoľko kilometrov nad úrovňou zeme AIM-120C nebude môcť získať požadovanú výšku a rýchlosť, domnieva sa Bronk. Podobné problémy nastanú s francúzskymi raketami, ktoré sú vo výzbroji stíhačiek Mirage 2000–5F, ktoré Ukrajine sľúbil prezident Emmanuel Macron.
- Európska strela Meteor s dlhým doletom, ktorá by mohla byť odpálená zo švédskej stíhačky Gripen, je schopná zasiahnuť Su-34 na útočnej línii. Švédsko však doteraz stiahlo svoj sľub dodať Ukrajine takéto lietadlá, pripomína Bronk.
- Malá nádej je aj na útoky na ruské bombardéry pomocou systémov protivzdušnej obrany dlhého doletu (S-300, Patriot). Zásoby rakiet pre rakety S-300, ktoré majú ukrajinské ozbrojené sily k dispozícii, sa míňajú. Pokus použiť protilietadlový raketový systém Patriot proti bombardérom priniesol zmiešané výsledky: Ukrajine sa podarilo zostreliť niekoľko lietadiel (aj nad územím Brjanskej oblasti), ale ruské ozbrojené sily pomocou prieskumných bezpilotných lietadiel identifikovali vozidlá batérií Patriot na presune neďaleko frontovej línie pri Pokrovsku v Doneckej oblasti a niektoré z nich zasiahli spolu s ich personálom. Aj keď sa urýchlia dodávky systémov protivzdušnej obrany zo Západu, v blízkej budúcnosti bude Ukrajina pociťovať ich akútny nedostatok – sú potrebné nielen vpredu, ale aj v týle, ktorý je potrebné chrániť pred ruskými raketovými útokmi.
- Najúčinnejším spôsobom, ako čeliť ruským bombardérom, je zasiahnuť domáce letiská, hovorí Justin Bronk. Ukrajina tento nástroj dlhodobo využíva, na letecké základne útočí najmä dronmi s dlhým doletom. Účinnosť tejto zbrane je nízka; oveľa efektívnejšie by boli údery raketami dlhého doletu (v prípade útokov na lietadlá umiestnené mimo úkrytov, ako je to zvyčajne na ruských letiskách, je vhodnejšie použiť kazetovú muníciu, ktorú nesú napríklad rakety ATACMS) . Takmer všetky letecké základne, z ktorých ruské letectvo operuje, sa nachádzajú na ruskom území. Okrem možnosti spôsobovať bombardérom neprijateľné straty sú tu aj vedľajšie výhody – Rusko v záujme ochrany leteckých základní bude nútené presunúť systémy protivzdušnej obrany do tyla, čo F-16 uľahčí život. Ak budú lietadlá premiestnené na letiská hlboko v Rusku, budú môcť na útok na ciele na fronte použiť menej bômb – budú musieť doplniť palivo. Okrem toho budú môcť absolvovať menej bojových letov za deň.
- Problémom je, že útoky na letecké základne s americkými zbraňami sú pre Ukrajinu stále zakázané americkými úradmi – kvôli nebezpečenstvu „eskalácie konfliktu“ až po hrozbu jadrovej vojny.
- Okrem toho „hru“ útokov na letiská môžu hrať dvaja obidvaja hráči: Rusko sa tiež už dlho snaží zničiť ukrajinské lietadlá na zemi, a to ako pomocou dronov, tak aj raketových útokov. Proti niekoľkým lietadlám sovietskej výroby roztrúseným po rôznych letiskách táto taktika neprináša rozhodujúci výsledok. F-16 však bude ťažšie ukryť: sú veľmi citlivé na podmienky dráhy a vyžadujú zložitý systém údržby.
Aká je teda najreálnejšia predpoveď vplyvu lietadiel F-16 na priebeh vojny?
Desiatky F-16, ak by sa používali rozumne, by mohli spôsobiť veľké problémy ruskému letectvu a pozemným silám. Pravdepodobne budú schopné pravidelne zostreľovať ruské lietadlá a efektívne zasahovať ciele na zemi lepšie ako bombardéry a stíhačky sovietskej výroby. Je však nepravdepodobné, že F-16 samy o sebe prinesú Ukrajine vzdušnú prevahu – alebo dokonca znížia výhodu ruských leteckých síl a zabezpečia paritu vo vzdušnej vojne. Vyžaduje si to komplexné úsilie vrátane povolenia na útoky na ruské letecké základne západnými zbraňami.