Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rusko neponúka Ukrajine mier, ale kapituláciu

Ruská armáda útočí na Kyjev a ďalšie mestá. Putin naďalej predkladá mierové iniciatívy. Čo si o tom myslí Zelenského kancelária?

09.07.2024 17:20
debata

Ráno 8. júla začali ruské jednotky masívny útok na Kyjev a ďalšie mestá Ukrajiny. Jedna z rakiet zasiahla kyjevskú nemocnicu Ochmatdyt, najväčšiu detskú kliniku v krajine. Rusko pokračuje v bombardovaní Ukrajiny na pozadí početných vyhlásení Vladimíra Putina o jeho pripravenosti na rokovania s podmienkami, ktoré sú pre Kyjev vopred neprijateľné. Okrem toho poradcovia Donalda Trumpa nedávno predstavili svoj „mierový plán“ – navrhli pripraviť Kyjev o vojenskú pomoc USA, ak odmietne rokovania s Moskvou. Čo si o týchto mierových iniciatívach myslia ukrajinské úrady? Pre ruský portál Meduza odpovedá poradca vedúceho kancelárie Vladimíra Zelenského Mychailo Podoľak.

Dmytro Kuleba / Andrij Jermak / Péter Szijjártó / Čítajte viac Ukrajina nie je pripravená na kompromis s Ruskom

Ako postupujú práce po mierovom samite? Dosiahol sa nejaký pokrok – pokiaľ ide o miesto a načasovanie ďalšieho podujatia, pracovné skupiny? Začnime tým, že samit bol úspešný. Zúčastnilo sa na ňom asi 100 krajín a medzinárodných organizácií a záverečné komuniké podpísalo 81 z nich. Dokument má k dnešnému dňu 87 podpisov – pridali sa aj niektoré krajiny, ktoré sa nezúčastnili samotnej akcie vo Švajčiarsku. Pracovné skupiny boli vytvorené v troch oblastiach. Prvou je výmena väzňov – a tam už sú výsledky. Vidíme, že za účasti sprostredkovateľov – Saudskej Arábie, Kataru a Vatikánu – prebiehali výmeny vojnových zajatcov a civilistov. Samozrejme, že by som chcel vymeniť každého za každého, ale teraz je aspoň odomknutá možnosť vykonávať výmeny. Vytvorili sa aj ďalšie dve pracovné skupiny – pre jadrovú bezpečnosť a prevádzku obilných koridorov. Náš plán je však širší. Ukrajinský plán by mal obsahovať ďalšie body špecifikované v Zelenského mierovom pláne. O týchto bodoch budú tiež diskusie a teraz prebiehajú prípravné práce. Zatiaľ sa nedá povedať, že druhý summit bude o mesiac či dva, pretože momentálne sa tvorí aktuálna agenda a rokuje sa o zásadných otázkach. Okrem toho sa diskutuje o potenciálnych hostiteľských krajinách. Nerád by som ich teraz menoval – možností je viacero. Chcel by som rozšíriť medzinárodnú prítomnosť o krajiny, ktoré zaujímajú neutrálne postavenie, aby sa aj oni aktívne zúčastnili.

Švajčiarsko Ukrajina Summit Mierový uarus Čítajte viac Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajín

Máte v úmysle naďalej presadzovať zostávajúce body „Zelenského plánu“ na platforme summitu? Nakoľko je to reálne? Samozrejme, diskusia bude prebiehať o všetkých bodoch mierového plánu. Na úvodnom summite bolo dôležité ukázať, že Ukrajina je pripravená na akýkoľvek smer diskusie. Tu je otázka iná. V období medzi summitmi by mali fungovať nástroje, ktoré prinútia Rusko rokovať, napríklad vojenské dodávky Ukrajine vo väčšom objeme. Ide aj o sankcie. Videli sme dobrý 14. balík sankcií, je dosť tvrdý, pretože rieši problém oddelenia ruského finančného systému od globálneho. A napokon, najťažšou oblasťou, ktorá si vyžaduje diskusiu, je medzinárodná izolácia Ruska. Rusko by malo mať menej príležitostí využívať medzinárodné platformy. Ak budú fungovať tieto tri stimuly na prinútenie Ruska k mieru, druhý summit bude úspešný.

Tusk, Zelenskyj, Kyjev, Čítajte viac Ukrajina a Poľsko podpísali bezpečnostnú dohodu

Vráťme sa k zostávajúcim siedmim bodom Zelenského mierového plánu: nakoľko realistická je ich diskusia na platforme summitu? Nie všetci účastníci prvého summitu vnímali riešenie konfliktu týmto spôsobom. To je jasné. Vychádzame však zo skutočnosti, že samit určuje smer pohybu – a otvára príležitosti na diskusiu. Ak má niekto nejaké návrhy a môžeme ich okrajovo prediskutovať, urobme to. Všetko, čo nám Rusko ponúka, nie je o mieri, ale o kapitulácii Ukrajiny. Náš mierový plán zachytil koncept spravodlivého sveta, ktorý je založený na návrate medzinárodného práva ako takého. Je optimálny pre akékoľvek vyjednávacie procesy. Volodymyr Zelenskyj to opakovane povedal: ktorákoľvek krajina môže predložiť akékoľvek návrhy, ale akýkoľvek návrh, ktorý sa nezakladá na medzinárodnom práve je len spôsobom ako zmraziť vojnu za podmienok nepriaznivých pre Ukrajinu s potenciálom rozmrazenia v ďalších fázach vojny. Takýto návrh by znamenal, že medzinárodné právo neexistuje a žiadny agresor nie je povinný za svoju agresiu platiť – ani právne, ani finančne. Myšlienka summitu zahŕňa maximálne zapojenie krajín, vrátane tých, ktoré majú iný pohľad na výsledok tejto vojny.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Záverečné komuniké krajín a organizácií prítomných na summite nepodpísali také dôležité krajiny pre Kyjev ako Saudská Arábia, India a SAE. Čína neprišla. Došlo k nejakému pokroku v práci s niektorou z nich? Došlo. Nerád by som dopredu hovoril o tom, ako sa všetko bude ďalej vyvíjať v rámci bilaterálnych diskusií. Podľa môjho názoru si krajiny, ktoré sa summitu zúčastnili a nepodpísali komuniké, nechávajú priestor na diplomatický manéver, aby vystupovali ako sprostredkovatelia a verejne demonštrovali neutralitu. Bolo veľmi správne, že tam boli a mohli vyjadriť svoje postoje. Čo sa týka Číny, jej odmietnutie prítomnosti je pre mňa záhadné. Môžete zaujať akúkoľvek pozíciu; nikto nebol povinný podpísať záverečné komuniké. Ale táto krajina dnes tvrdí, že je jedným z globálnych lídrov. Odmietnuť účasť na summite, kde sa diskutuje o kľúčovej otázke, od ktorej závisí formát globálneho práva zajtrajška… Podľa mňa ide o strategicky nesprávny postoj, ktorý nezodpovedá postaveniu Číny na medzinárodnej scé­ne.

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Bude na najbližšom summite ruský zástupca? Nie som pripravený povedať, či tam nejaký ruský zástupca určite bude alebo nie. Prezident Ukrajiny povedal, že tam môžu byť zástupcovia z Ruska – pretože veríme, že je potrebné vytvoriť plán, ktorý povedie ku koncu vojny. Musí upresniť všetky podmienky ukončenia vojny, ktoré budú brať do úvahy predovšetkým záujmy krajiny, ktorá bola napadnutá. Uvidíme, v akej forme Rusko k tomuto momentu pristúpi. Dôležité je, čo sa stane pozdĺž frontovej línie a v samotnom Rusku v predvečer druhého summitu. Ak budú pokračovať efektívne útoky na ruské územie a ich objem sa bude zvyšovať, na fronte budú existovať slabé miesta a niektoré z ich vojenských jednotiek dezertujú, vnútorná stabilita v samotnom Rusku sa oslabí. Všetky tieto excesy ovplyvnia náladu elity a neskôr možno zloženie tých, ktorí riadia Rusko. Potom sa môžeme porozprávať o tom, kto bude prítomný z Ruska a ako sa s ním môžeme porozprávať.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

Tento týždeň bude vo Washingtone summit NATO. Ukrajina zrejme nedostane ponuku na vstup do aliancie. Čo od neho očakávať? Summit je dôležitý tak pre samotnú alianciu z hľadiska reputácie, ako aj pre Ukrajinu. Pre nás je dôležitý z pohľadu prístupov k zvyšovaniu dodávok vojenskej techniky. NATO musí v tomto všetkom zohrávať silnejšiu koordinačnú úlohu. Aby to nebola abstraktná „skupina Ramstein“, kde neexistuje žiadna právna štruktúra, ale aby to bolo NATO, kto moderuje vojenskú pomoc všetkých krajín. Musia presne pochopiť, ako a do akej miery poskytnú Ukrajine pomoc. S mnohými krajinami máme bilaterálne dohody o pomoci, existujú kolegiálne dohody – bol by som rád, keby NATO prevzalo úlohu kľúčového moderátora. Myslím si, že toto bude kľúčový výsledok stretnutia pre Ukrajinu. Podľa mňa by NATO malo vyhlásiť, že nikto okrem NATO nebude určovať rozsah rozširovania aliancie a porušovať suverénne práva akýchkoľvek krajín, ktoré sa chcú stať integrálnou súčasťou kolektívnej bezpečnosti.

Zelenskyj Čítajte viac Ukrajina a Japonsko majú spoločnú bezpečnostnú dohodu

Volodymyr Zelenskyj pre The Philadelphia Inquirer 30. júna povedal, že Kyjev môže viesť rozhovory s Vladimirom Putinom cez sprostredkovateľov, vrátane diskusií o otázkach „územnej integrity“ Ukrajiny. Predtým zdôraznil, že Kyjev nie je pripravený diskutovať o tejto konkrétnej otázke, a trval na hraniciach Ukrajiny z roku 1991. Znamená to, že úrad prehodnotil svoj prístup k rokovaniam? Nie, tu sa nič nezmenilo. Prezident hovorí, že je viacero smerov, ktorými sa uberáme. Je jasné, že nikto nezrušil vojenský smer. Aktivity bojovej činnosti sa nemenia, iniciatíva sa postupne vracia na stranu Ukrajiny, aj keď nie tak rýchlo, ako by sme chceli – kvôli nedostatku zdrojov. Existujú však, samozrejme, aj krajiny, ktoré sú pripravené hrať úlohu negociačných sprostredkovateľov v diplomatickej oblasti. Prezident povedal, že sme pripravení pracovať cez sprostredkovateľov, vysvetlil základné pozície nášho plánu. Jasne konštatoval, že plnohodnotný mier môže nastať len v prípade plnej implementácie noriem medzinárodného práva ako takého, teda v súlade s územnou suverenitou Ukrajiny. Je teraz Rusko pripravené na tieto podmienky? Počúvame, že nie, práve naopak, žiada aj tie územia, ktoré nemôže zabrať vojenskými prostriedkami.

toretsk Čítajte viac Ukrajinu a Rusko čaká krvavé leto a žiadny prelom

V západných médiách sa objavuje čoraz viac článkov o postoji Trumpovho tímu k vojne na Ukrajine. Politico píše, že s Putinom dokonca diskutuje, akú časť okupovaných území si môže Rusko ponechať. A Bloomberg – že Trump pohrozí Kyjevu zastavením dodávok zbraní, ak odmietne rokovania. Je zrejmé, že ukrajinské úrady s Trumpom aktívne komunikujú. Cíti Kyjev zvýšený tlak zo strany jeho tímu? Zatiaľ som si nevšimol Trumpovu konkrétnu pozíciu. Diskusia sa zatiaľ vedie výlučne v rámci tvrdej volebnej konfrontácie kandidátov na prezidenta v Spojených štátoch. Demokratickí a republikánski kandidáti používajú jednu alebo druhú rétoriku, ktorá je vo vzájomnom rozpore. V rámci tejto diskusie vyzerá všetko, ako hovoríte, dosť ultimatívne. Ale to nie je skutočný plán. Ukrajinský prezident dal jasne najavo, že ak má niekto skutočný plán – akýkoľvek kandidát vrátane Trumpa – radi by sme si ho vypočuli a zistili, či je naozaj taký striktný. Ak to skutočne znamená stratu suverenity a území Ukrajiny, budeme hovoriť inak. Ak si niekto myslí, že je možné nechať Ukrajinu na pospas konzorciu „Rusko, Severná Kórea a Irán“ a všetky problémy sveta sa vyriešia, nie je to celkom pravda. Kandidát, ktorý hovorí, že vojnu je možné ukončiť povzbudením agresora a poskytnutím územia obetnej krajiny, musí pokračovať v logickom slede. Ukazuje, že každý agresor je schopný odobrať časť územia ktorejkoľvek krajiny, zabiť obrovské množstvo jej občanov a neniesť za to žiadnu zodpovednosť.

Election 2024 Trump Čítajte viac Poradcovia Donalda Trumpa predstavili svojrázny plán na mier na Ukrajine

Ukrajina musí počítať s každou možnosťou a víťazstvo Trumpa v Spojených štátoch je dosť pravdepodobné. Oficiálne návrhy na diskusiu o konkrétnych plánoch republikánskeho kandidáta zatiaľ neprišli. Dovtedy vyjadrenia Trumpa vnímame ako súčasť predvolebnej diskusie. Ale podľa mňa sú obavy v tomto smere prehnané. Pretože kandidát z Demokratickej aj Republikánskej strany bude musieť zachovať vedúcu úlohu Spojených štátov na medzinárodnej scéne a v rámci NATO, zachovať plnú podporu Ukrajine – a nedovoliť Rusku dosiahnuť čo i len taktické úspechy. Je to aj otázka bezpečnosti Spojených štátov. To je podľa mňa zrejmé všetkým kandidátom bez ohľadu na ich rétoriku.

Raketový úder na kyjevskú detskú nemocnicu
Video
Raketa letiaca na nemocnicu v Kyjeve (8. júla 2024).

A predsa existuje názor, že ak Trump po víťazstve odmietne pokračovať vo vojenskej podpore pre Ukrajinu, Kyjev stratí svoj hlavný zdroj pomoci a nebude sa mať čím brániť proti ruskej agresii. Je pravda, že tento konkrétny bod by sa potenciálne mohol stať zlomom v rozhodnutí Kyjeva súhlasiť s prímerím? Pochybujem, že zastavenie pomoci Ukrajine je vôbec možné. Republikánska strana v Kongrese a Senáte demonštruje presné pochopenie podstaty tejto vojny a je absolútne ochotná hlasovať za tie projekty, ktoré odblokujú ďalšiu vojenskú pomoc. Mesačné oneskorenie bolo spojené s vnútropolitickými diskusiami. Republikánska strana si navyše uvedomuje všetky riziká, ktoré som už spomenul. Z hľadiska reputácie by to pre Spojené štáty znamenalo zlyhanie. Okrem toho netreba podceňovať nárast vojenskej výroby v európskych krajinách a zvyšovanie mierovej úlohy NATO, čo som už tiež povedal. Objemy zbraní, ktoré budú európske krajiny dodávať a vojenská výroba, ktorá sa na Ukrajine obnovuje, umožnia čiastočne riešiť mnohé operačno-taktické úlohy na vysokej úrovni.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #Donald Trump #mierové rozhovory #vojna na Ukrajine #prezident Joe Biden #Mychailo Podoľak