Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Noví holandskí ministri prisľúbili bezodkladné dodanie lietadiel F-16

Minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp to sľúbil počas návštevy Kyjeva v sobotu 7. júla

08.07.2024 07:15
debata

Caspar Veldkamp absolvoval návštevu Kyjeva spoločne s novým ministrom obrany Rubenom Brekelmansom, podrobnosti o nej však boli zverejnené až v nedeľu, informuje TASR podľa agentúr AFP a Reuters.

stíhačka F-16 Čítajte viac Čoskoro prídu na Ukrajinu prvé zo sľúbených stíhačiek F-16

Veldkamp počas svojej prvej zahraničnej cesty v úrade uviedol, že Holandsko je pripravené bezodkladne zaslať Kyjevu stíhačky po tom, ako minulý týždeň získalo povolenia potrebné na ich vývoz. „Teraz, keď už máme povolenia na prvé F-16tky, budú bezodkladne dodané,“ povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve. Neuviedol však nijaký presnejší dátum dodania prvých z dovedna 24 stíhačiek F-16, ktoré Holandsko sľúbilo Ukrajine ani žiadne ďalšie podrobnosti.

stíhačka F-16 Čítajte viac Ukrajinci nedovezú všetky lietadlá F-16 na svoje územie

Veldkamp a Brekelmans sa v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími poprednými predstaviteľmi. Zdôraznili neochvejnú podporu Holandska voči Ukrajine. „Mojím odkazom pre všetkým predstaviteľov ukrajinskej vlády je, že Holandsko stojí pri Ukrajine a bude ju naďalej podporovať politicky, vojensky, finančne aj morálne,“ povedal Veldkamp.

Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16
Video
Prvé dánske bojové lietadlá F-16 budú odovzdané Ukrajine toto leto. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Brekelmans oznámil, že Holandsko čoskoro zašle Kyjevu aj tri odpaľovacie zariadenia a jeden radarový systém. Dodal, že so západnými partnermi rokuje o možnostiach dodávok systémov protivzdušnej obrany Patriot. Rozhovory v tejto veci by mali podľa jeho slov pokračovať na nadchádzajúcom summite NATO vo Washingtone.

debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #Ukrajina #stíhačka F-16 #Caspar Veldkamp #Ruben Brekelmans