Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ruské jednotky dobyli štvrť v meste Časiv Jar

Ukrajinské ozbrojené sily potvrdili ústup zo štvrte Novyj vo východoukrajinskom meste Časiv Jar.

04.07.2024 13:10
debata

Získanie kontroly nad oblasťou oznámilo 3. júla 2024 ruské ministerstvo obrany, o postupe ruských jednotiek v tomto strategicky významnom meste informovali aj ukrajinskí analytici z projektu DeepState, ktorý má blízko k ukrajinskej armáde. „Pozície našich obrancov boli zničené a velenie sa rozhodlo ustúpiť na bezpečnejšie a lepšie pripravené pozície,“ uviedol hovorca ukrajinských síl na východnej Ukrajine Nazar Vološyn. Snaha o udržanie štvrte by podľa neho mohla viesť k ťažkým stratám na strane Ukrajiny.

Dmytro Kuleba / Andrij Jermak / Péter Szijjártó / Čítajte viac Ukrajina nie je pripravená na kompromis s Ruskom

Ruskom dobytá štvrť Novyj sa nachádza východne od kanála Siverskyj Doneck-Donbas, zatiaľ čo väčšina mesta leží na západ od neho. Podľa serveru Meduza ukrajinské a ruské jednotky bojovali o oblasť, v ktorej je približne desať ulíc niekoľko týždňov.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

Ruská armáda teraz podľa Vološyna pokračuje v ostreľovaní zvyšku mesta v nádeji, že nad ním získa úplnú kontrolu. Ruskí vojaci za posledných 24 hodín na mesto zaútočili celkom 238-krát, uviedol hovorca, podľa ktorého delostrelecká paľba väčšinou smerovala na juh mesta.

Ukrajinská armáda odchádza z Avdijivky
Video
Ukrajinská obrnená technika odchádza z Avdijivky (február 2024). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Skupina DeepState v stredu uviedla, že štvrť Novyj boje úplne „zrovnali so zemou“. Aj podľa analytikov by zotrvanie ukrajinskej armády v tejto časti mesta viedlo k zvýšeným stratám. „Rozhodnutie odísť z tohto miesta je preto logické, aj keď ťažké,“ uviedli v stredajšom príspevku na sociálnej sieti Telegram analytici.

Ruská armáda v posledných mesiacoch na fronte preberá iniciatívu a pomaly, ale isto obsadzuje ďalšie ukrajinské územie, píše agentúra AFP. Ruskí vojaci sa snažia preniknúť ukrajinskými obrannými líniami najmä na východe a zmocniť sa priemyselného Donbasu. Ten nemá Moskva plne pod kontrolou ani viac ako dva roky po začiatku invázie na Ukrajinu a desať rokov po tom, čo tam iniciovala rozpútanie separatistického konfliktu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine