Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Boje v Kolumbii sa stupňujú, chýba humanitárna pomoc

Kolumbia zaznamenala tento rok výrazný pokles v oblasti humanitárnej pomoci, zatiaľ čo boje v krajine sa stupňujú, uviedol v stredu Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).

04.07.2024 08:10
debata

Bogota sa snaží už celé desaťročia ukončiť občiansky konflikt. Najväčší počet civilných obetí si za uplynulých šesť rokov vyžiadali výbušné zariadenia, ktoré pripravili o život 18 ľudí a približne 180 zranili, uviedol regionálny vedúci MVČK. Podľa jeho slov sa humanitárna situácia v krajine výrazne zhoršuje, pričom v niektorých oblastiach sa prejavujú jej ničivé následky. TASR o tom informuje na základe stredajšej správy agentúry AFP.

Gustavo Petro Čítajte viac Kolumbia má prvého ľavicového prezidenta, bývalého partizána Gustava Petra

V prvých piatich mesiacoch tohto roka bolo v dôsledku konfliktov vysídlených približne 27 000 osôb a ďalších 31 800 bolo násilne uväznených vo svojich domovoch. MVČK ozrejmil, že došlo aj k 78 prípadom zmiznutia a 116 útokom na zdravotnícky personál, ktorý poskytoval pomoc obetiam násilia. Situácia vo vidieckych oblastiach môže byť ešte kritickejšia, presné údaje odtiaľ však chýbajú.

FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie) je marxisticko-leninistická revolučná guerilová organizácia pôsobiaca v Kolumbii. FARC bola založená v 60. rokoch Manuelom Marulandom ako vojenské krídlo Kolumbijskej komunistickej strany. Pôsobí ako guerilové hnutie, no v 80. rokoch sa kvôli získaniu finančných prostriedkov zaplietla do obchodu s kokaínom a do únosov ľudí, čo okrem iného viedlo k odtrhnutiu sa od pôvodnej komunistickej strany a vytvoreniu vlastnej politickej štruktúry

Podpísanie mierovej zmluvy a odzbrojenie Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) výrazne znížilo násilnosti v krajine, ale neukončilo ich. Boje medzi bezpečnostnými jednotkami krajiny, partizánmi, pravicovými polovojenskými oddielmi a drogovými gangmi tak pokračujú aj naďalej. Kolumbijský prezident Gustavo Petro považuje ukončenie konfliktu a dosiahnutie mieru za svoju prioritu, preto začal rokovať s niekoľkými ozbrojenými skupinami. Opozícia však kritizuje pomalé tempo rokovaní a tvrdí, že vláda robí priveľa ústupkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #kolumbia #FARC #Medzinárodný výbor Červeného kríža