Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Hizballáh zastaví útoky, ak sa v Gaze dosiahne prímerie

Zástupca vodcu Iránom podporovaného libanonského hnutia Hizballáh 2. júla 2024 povedal, že jedinou istou cestou k prímeriu na izraelsko-libanonskej hranici je úplné prímerie v Gaze.

03.07.2024 14:55
debata

„Ak bude v Gaze prímerie, zastavíme to bez akejkoľvek diskusie,“ povedal šejk Naim Kásim v rozhovore pre agentúru The Associated Press v politickej kancelárii skupiny na južnom predmestí Bejrútu. Účasť Hizballáhu vo vojne medzi Izraelom a Hamasom slúži ako „podporný front“ pre jeho spojenca, palestínske hnutie Hamas, povedal Kásim a „ak sa vojna zastaví, táto vojenská podpora už nebude existovať“. Ak však Izrael obmedzí svoje vojenské operácie bez formálnej dohody o prímerí a úplného stiahnutia sa z Gazy, dôsledky pre izraelsko-libanonský hraničný konflikt budú menej jasné. „Ak to, čo sa udeje v Gaze, bude zmes medzi prímerím a žiadnym prímerím, vojnou a žiadnou vojnou, nemôžeme teraz odpovedať ako by sme reagovali, pretože nepoznáme výsledky, dopady,“ uviedol Kásim počas 40-minútového rozhovoru.

Libanon, Hizballáh, Hassan Nasralláh, Čítajte viac Útok Hizballáhu zranil 18 izraelských vojakov

V posledných týždňoch rokovania o prímerí v Gaze ochabujú a zvyšujú sa obavy z eskalácie na severnom fronte Izraela. USA a Izrael však dúfajú, že bezprostredné obmedzovanie intenzívnych bojov v Gaze poskytne Hizballáhu dôvod, aby ustúpila od takmer každodenných hraničných útokov, ktoré smerujú región do špirály k väčšiemu konfliktu, povedali pre The Times of Israel minulý týždeň dvaja americkí a izraelskí predstavitelia. Od 8. októbra 2023 útočia sily pod vedením Hizballáhu na izraelské komunity a vojenské stanovištia pozdĺž hranice takmer denne, pričom hnutie tvrdí, že to robí na podporu Gazy počas tamojšej vojny. Konflikt na relatívne nízkej úrovni medzi Izraelom a Hizballáhom vysídlil už desaťtisíce ľudí na oboch stranách hranice.

Hizballáh Čítajte viac Izraelská armáda schválila operačný plán možnej ofenzívy v Libanone

Medzinárodní sprostredkovatelia sa pokúšajú dosiahnuť dohodu, ktorá by zabezpečila slobodu pre mnohých rukojemníkov zadržiavaných teroristami v Gaze a dosiahla určitú formu prímeria. Medzi Izraelom a Hamasom však pretrvávajú rozdiely v predstavách o tom, aký trvalý bude pokoj v bojoch. Hamas požadoval ukončenie vojny a nielen prerušenie bojov. Premiér Benjamin Netanjahu sa odmietol zaviazať k trvalému ukončeniu vojny, kým Izrael neuskutoční svoje ciele – zničiť vojenské a mocenské kapacity Hamasu a priviesť domov všetkých rukojemníkov, ktorých Hamas stále drží.

Libanon / Metula / Hizballáh / Palestína / Čítajte viac Libanon popiera tvrdenia o raketách Hizballáhu na letisku v Bejrúte

Minulý mesiac Izraelské obranné sily uviedli, že schválili a potvrdili plán na ofenzívu v Libanone, ak sa nedosiahne diplomatické riešenie prebiehajúcich konfliktov. Akékoľvek rozhodnutie o spustení takejto operácie by muselo prísť od politického vedenia. Niektorí izraelskí predstavitelia uviedli, že hľadajú diplomatické riešenie patovej situácie a dúfajú, že sa vyhnú vojne. Zároveň varovali, že ak Hizballáh neprestane s útokmi, deštrukcie, aké prebiehajú v Gaze, sa budú opakovať aj v Libanone.

Hizballáh je oveľa mocnejší ako Hamas a verí sa, že má obrovský arzenál rakiet a striel schopných zasiahnuť kdekoľvek v Izraeli. Kásim povedal, že neverí, že Izrael má v súčasnosti schopnosti viesť proti Libanonu vojnu a že sa pre ňu rozhodne. Varoval, že aj keď má Izrael v úmysle spustiť obmedzenú operáciu v Libanone, ktorá sa zastaví pred vojnou v plnom rozsahu, nemalo by sa očakávať, že boje zostanú obmedzené. „Izrael si môže vybrať, čo chce: obmedzenú vojnu, úplnú vojnu, čiastočnú vojnu,“ povedal. „Mal by však očakávať, že naša odpoveď a náš odpor nebudú v rámci stropu a pravidiel angažovanosti stanovených Izraelom…“

Ak Izrael začne vojnu, bude to znamenať, že nebude kontrolovať jej rozsah ani to, kto do nej vstúpi
Naim Kásim
Izrael predstavil revolučný tank s umelou inteligenciou
Video
Novy izraelsky tank Merkava IV Barak (september 2023). / Zdroj: Izraelské obranné sily

To bol zjavný odkaz na spojencov Hizballáhu v Iránom podporovanej takzvanej „osi odporu“ v regióne. Ozbrojené skupiny z Iraku, Sýrie, Jemenu a iných krajín – a potenciálne aj zo samotného Iránu – by mohli vstúpiť do boja v prípade rozsiahlej vojny v Libanone, ktorá by mohla možno pritiahnuť aj najsilnejšieho spojenca Izraela, Spojené štáty.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Libanon #Pásmo Gazy #Hizballáh #Naim Kásim