Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Iba dvaja alebo traja ľudia vedia, kde sa skrýva líder Hamasu

Palestínsku teroristickú skupinu Hamas vedie Jahjá Sinvár

03.07.2024 12:15
debata

Sinvár podľa denníka As-Šark al-Avsat odmieta myšlienku, že by v rámci podmienok ukončenia vojny skončil v exile mimo Pásma Gazy, prednosť by podľa zdrojov denníka dal takzvanej mučeníckej smrti.

izrael, gaza, rafah Čítajte viac Podľa Izraela hnutie Hamas odmietlo Bidenov mierový plán

„Miesto, kde sa nachádza, pozná veľmi úzky okruh ľudí. Nanajvýš dve alebo tri osoby zaisťujúce rôzne potreby a komunikáciu s lídrami hnutia vo vnútri i navonok,“ povedal denníku zdroj z Hamasu, ktorý okrem Izraela tiež Európska únia či Spojené štáty pokladajú za teroristickú skupinu. Zdroj dodal, že Sinvár nie je medzi zranenými príslušníkmi Hamasu po izraelskom bombardovaní. Či sa ukrýva nad zemou alebo v tuneloch v Pásme Gazy, zdroj nespresnil.

Izrael, Gaza Čítajte viac Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Izraelská armáda vo februári 2024 zverejnila zábery, ktoré podľa nej zachytávajú, ako Sinvár vlani 10. októbra prechádza tunelom. Zdroje blízke vodcovi Hamasu listu oznámili, že sa domnievajú, že Sinvár nebude uvažovať o dohode, ktorá by ho priviedla do vyhnanstva. „Sinvár uvažuje o dvoch možnostiach, pričom tretia možnosť neexistuje, kým je nažive – buď splniť podmienky odboja, teda zastavenie vojny, stiahnutie okupačných síl a dokončenie čestnej dohody o výmene, alebo mať česť umrieť mučeníckou smrťou,“ povedal zdroj. „Okrem týchto v jeho osobnom uvažovaní žiadne iné možnosti nie sú,“ dodal s tým, že Sinvár exil považuje za neprijateľný.

Israel Iron Dome Explainer Čítajte viac Po týždňoch prímeria Hamas znovu ostreľoval Izrael raketami

V minulosti sa objavili správy, že by Izrael pristúpil na dohodu, ktorá by Sinvára ako organizátora teroristického útoku z vlaňajšieho 7. októbra poslala do vyhnanstva. Predtým Izrael uviedol, že všetkých lídrov Hamasu mieni zajať alebo zabiť.

Sinvár sa naučil po hebrejsky v izraelskom väzení, odkiaľ bol prepustený v roku 2011 v rámci výmeny viac ako 1 000 Palestínčanov väznených v Izraeli za izraelského vojaka Gilada Šalita. Izraelský lekár Juval Bitton televízii CNN povedal, že v roku 2004 vo väzení pomohol Sinvára diagnostikovať, čím mu zachránil život. Sinvára potom v Izraeli operovali kvôli abscesu na mozgu. Po prepustení bol v roku 2017 vymenovaný za lídra Hamasu v Pásme Gazy. Bittonovi tiež pri prepustení vraj povedal, že mu raz záchranu života oplatí. Medzi obeťami útoku Hamasu na jeden z kibucov 7. októbra 2023 bol Bittonov synovec Tamir.

debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy #Jahjá Sinvár