Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Bývalý riaditeľ CIA vymenoval tri faktory, ktoré ovplyvňujú vojnu na Ukrajine

Podľa názoru generála Davida Petraeusa ide o veľkosť populácie, rozvoj technológií a pomoc spojencov. Povedal to pre podcast amerického McCainovho inštitútu.

03.07.2024 08:00
debata

„Rusko má výhodu v počte obyvateľov. Na začiatku vojny bol pomer tri ku jednej. Ale vzhľadom na masívny odliv Ukrajincov je to teraz zrejme štyri ku jednej, možno aj päť ku jednej,“ povedal. Petraeus tiež poznamenal, že Ruská federácia uskutočňuje úspešnú mobilizáciu v odľahlých vidieckych oblastiach krajiny a ponúka dobré platy a vysoké posmrtné výhody. V Moskve ani Petrohrade pritom mobilizácia neprebieha.

Dmytro Kuleba / Andrij Jermak / Péter Szijjártó / Čítajte viac Ukrajina nie je pripravená na kompromis s Ruskom

Ukrajina čelí skutočnosti, že väčšinu jej armády tvoria muži v strednom veku. A až teraz sa Kyjev snaží doplniť svoje bojové jednotky zmenou mobilizačnej legislatívy. „Priemerný vek vojaka na fronte na Ukrajine je viac ako 40 rokov. Vo vojnách, v ktorých som mal tú česť veliť, mali od 19 do 22 rokov. Na Ukrajine musia pokračovať proces formovania síl a dohnať stratený čas, aby sa pokúsili vzdorovať silám, ktoré Rusko má,“ vysvetlil generál vo výslužbe.

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Ako poznamenal bývalý riaditeľ CIA, bezpilotná technológia je to, čo výrazne odlišuje túto vojnu od ostatných. Ukrajina úspešne používa drony na oblohe aj na mori, čím ničí ruskú flotilu a infraštruktúru.

Zameriavajú sa na ruské ropné rafinérie a bránia Rusom v zásobovaní zariadení rozmiestnených na Ukrajine a v jej okolí. Ničia kritickú infraštruktúru, letiská.
generál David Petraeus

Ale Rusi tiež nestoja na mieste. Zdokonaľujú sa aj v protivzdušnej obrane a elektronickom boji, zdôraznil generál.

V súvislosti s pomocou spojencov Petraeus poznamenal, že Putinovi sa podarilo vybudovať ruský vojensko-priemyselný komplex. A to z veľkej časti vďaka súčiastkam, ktoré Moskva dostáva z Pekingu, raketám zo Severnej Kórey a dronom z Iránu. To umožňuje Kremľu podnikať účinné útoky na ukrajinský energetický systém.

Problém je, že to funguje. Bombardujú Ukrajinu veľkým počtom delostreleckých úderov, riadenými leteckými bombami, jednoducho obrovským množstvom munície. To všetko padá na rozvodnú sieť. Vyzerá to, že bude studená zima. Už aj teraz na Ukrajine sú výpadky elektriny na 12 hodín denne.
generál David Petraeus
Ukrajinci odpaľujú taktické rakety ATACMS
Video
Video, ktoré zverejnil hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj. "ATACMS. Práca našich vojakov. Ďakujeme za vašu službu! Ďakujeme partnerom za podporu. Spolu – k víťazstvu,“ napísal v sprievodnom texte (október 2023). / Zdroj: generál Valerij Zalužnyj

Západní spojenci sú podľa jeho názoru príliš pomalí na to, aby Ukrajine pomohli, a vybavenie posielajú neskoro.

Rozhodnutie o systémoch ATACMS s dlhým dosahom trvalo príliš dlho, stále obmedzujeme ich používanie na ruskom území. EÚ berie túto otázku oveľa vážnejšie. Prílišným váhaním podkopávame dôveru.
generál David Petraeus

Väčšie odhodlanie USA pomôcť Ukrajine a jej spojencom by podľa Petraeusa mohlo byť faktorom, ktorý by Putina odradil od ďalšej ofenzívy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #David Petraeus #vojna na Ukrajine