Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rusko tvrdí, že na ukrajinskom letisku zničilo päť stíhačiek Su-27

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že útok bol uskutočnený v Poltavskej oblasti

02.07.2024 11:30
debata

Ruské ministerstvo obrany v utorok vyhlásilo, že jeho ozbrojené sily okrem zničených piatich ukrajinských stíhacích lietadiel typu Su-27 dve ďalšie poškodili. Ruský útok sa odohral na letisku v Poltavskej oblasti. Ukrajinské stíhačky boli zničené prostredníctvom balistických rakiet Iskander-M. O situácii informovala agentúra Reuters, na ktorú sa odvoláva TASR.

stíhačka F-16 Čítajte viac Čoskoro prídu na Ukrajinu prvé zo sľúbených stíhačiek F-16

„Dôsledkom ruského útoku bolo zničených päť aktívnych viacúčelových stíhacích lietadiel a dve ďalšie boli poškodené,“ uviedlo ruské ministerstvo. Zároveň zverejnilo aj zábery z útoku, na ktorých je vidieť plamene a dym stúpajúci z letiska. Útok na letisko potvrdil aj Kyjev. „K útoku došlo. Zaznamenali sme určité straty, avšak nie v takej miere, ako tvrdí náš nepriateľ,“ napísal na sociálnej sieti Facebook plukovník Jurij Ihnat z ukrajinských vzdušných síl.

toretsk Čítajte viac Ukrajinu a Rusko čaká krvavé leto a žiadny prelom

Ukrajinskí vojenskí blogeri zároveň tvrdia, že nad letiskom sa nachádzali aj ruské prieskumné drony, ktoré poskytli podporu raketovému útoku. Podľa Ihnata sú prieskumné drony vážnou hrozbou a Ukrajina v súčasnosti nedisponuje dostatočnými prostriedkami na ich zničenie.

Ruský útok na ukrajinské vrtuľníky
Video
Útok ruských vzdušných síl na ukrajinské vrtuľníky (marec 2024). / Zdroj: Ruské ministerstvo obrany

Moskva sa zameriava na ukrajinské letiská v čase, keď Kyjev očakáva prvé dodávky stíhačiek F-16 z Holandska. Vo štvrtok Rusko zaútočilo na letisko v meste Starokosťantyniv v Chmeľnyckej oblasti. Podľa vojenských analytikov sa týmito útokmi Moskva snaží skomplikovať dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Su-27 #vojna na Ukrajine