Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajinu a Rusko čaká krvavé leto a žiadny prelom

Žiadna z bojujúcich strán podľa Wall Street Journal nedosiahne veľké zisky

01.07.2024 12:45
debata

Americké noviny the Wall Street Journal (WSJ) priniesol analýze situácie na bojisku na Ukrajine. Situáciu charakterizujú statické obranné línie na fronte dlhom približne 1 100 kilometrov, zatiaľ čo vojna rozpútaná Ruskom vo februári 2022 vstupuje do tretieho leta. Podľa novín sa podobá šachovej partii, v ktorej každá strana presúva svoje figúry v snahe získať výhodu bez toho, aby inde musela ustúpiť.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Ukrajinská armáda, ktorá nedávno spomalila nebezpečnú ruskú ofenzívu poznačenú nedostatkom vojakov podniká protiútoky v dedinách na severovýchodnej hranici. Medzitým – 320 kilometrov na juhovýchod – sa ruské sily tlačia ku kľúčovej zásobovacej ceste, ktorá pomáha udržať ukrajinskú obranu obliehaných miest v tejto oblasti.

Petr Fiala Čítajte viac Na základe českej iniciatívy Ukrajina dostala 50 000 kusov munície

Pre Ukrajinu, ktorej minuloročná protiofenzíva neuspela, sa úlohou dňa zdá byť použitie v poslednom čase dodaných západných zbraní na udržanie existujúcich pozícií. Rusko zrejme bude pokračovať vo svojom drvivom postupe a obetuje veľké množstvo vojakov pre malé zisky, mieni vysokopostavený predstaviteľ z ukrajinských bezpečnostných zložiek. „Nemajú dosť vojakov aby dosiahli väčší postup pri Charkove,“ povedal. „Keby tam presunuli svoje jednotky, oslabili by tým iné úseky frontu,“ dodal.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ukrajina zaútočila na Rusko veľkým počtom dronov

Kým frontové línie sa veľmi nehýbu, obe strany sa snažia nepriateľovi zasadiť údery v týle, aby si zlepšili situáciu pred príchodom zimy. Rusko svojimi strelami a dronmi mieri na elektrárne a ďalšie objekty infraštruktúry, čím vyradilo polovicu kapacít na výrobu elektriny a spôsobilo postupné vypínanie elektriny v mnohých mestách. Rusko tiež zasypáva ukrajinské obranné pozície kĺzavými bombami. V júni prvýkrát zvrhlo aj trojtonovú verziu kĺzavej bomby.

Pentagon Austin Čítajte viac Ministri obrany USA a Ruska telefonicky diskutovali o situácii na Ukrajine

Ukrajina naopak využíva strely dlhého doletu dodané Spojenými štátmi a ich spojencami v snahe odrezať Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 a ktorý predstavuje ruskú slabinu vzhľadom na geografickú izoláciu od ruskej pevniny. „Aj keď Rusko stále dosahuje čiastkové úspechy na bojisku, zdá sa, že Ukrajinci strategicky šikovne zasadzujú svoje údery a presúvajú svoje sily – a držia sa,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

Ruský útok podniknutý na konci mája 2024 v Charkovskej oblasti zrejme ukrajinské sily zaskočil. Ruské jednotky postupujúce v dvoch smeroch rýchlo obsadili niekoľko dedín a severnú časť mesta Vovčansk. Ukrajina vyslala posily a rýchlo zastavila ruský postup. Rusko tvrdilo, že sa snaží vytvoriť nárazníkovú zónu. Ale po tom, ako vláda amerického prezidenta Joea Bidena dovolila Ukrajine použiť americké zbrane na útoky na nepriateľské pozície vo vnútri Ruska, hodnota nárazníkovej zóny pre Rusko klesla, uviedol vysokopostavený predstaviteľ západných spravodajských služieb.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Zelenskyj pripustil mierové rokovania s Ruskom cez sprostredkovateľov

Ukrajinskí predstavitelia a vojenskí analytici tvrdia, že ruským zámerom bolo tiež stiahnutie ukrajinských síl z iných úsekov frontu, ako aj to, aby sa Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto, dostalo na dostrel ruského delostrelectva. Po tom, ako ukrajinskí obrancovia zastavili ruský postup, snažia sa Rusi dať dokopy dosť vojakov, aby sa znovu mohli pokúsiť o postup.

Putin, To Lam Čítajte viac Putin: Rusko uvažuje o pozmenení svojej jadrovej doktríny

Zdá sa, že Rusko bolo schopné nahradiť svoje straty náborom nových regrútov, ale silné opotrebenie jednotiek robí akýkoľvek ďalší posun predvídateľným. Napriek tomu Rusi postupujú vpred na východe Doneckej oblasti, ktorej dal prezident Vladimir Putin prioritu po pripojení jej okupovanej časti k Rusku. V júni ruské sily prenikli k východnému okraju mesta Časiv Jar. Vyvíjajú tiež tlak severozápadne od mesta Avdijivka, ktoré predstavuje pre Rusko jedinú väčšiu tohtoročnú korisť, aby ohrozili zásobovaciu cestu pre Časiv Jar.

vojna na Ukrajine, Ľvov, drony Čítajte viac Ukrajina má veliteľa dronových síl

Tieto zisky ale pohlcujú sily. Moskva len v jediný deň, 14. mája 2024, prišla o približne 1500 vojakov, čo bol podľa ukrajinskej rozviedky a ďalších spravodajských služieb najhorší deň pre Rusov od začiatku vojny. „Ruské zisky sú vykúpené za strašnú cenu,“ povedal spravodajský dôstojník zo Západu. Ukrajinských stratégov a ich západných poradcov znepokojuje otázka, či sa Rusko počas leta pokúsi o rozsiahlu ofenzívu. Kyjev má celkom dobré spravodajské informácie o situácii na bojisku a dokáže zaznamenať, že sa ruské sily chystajú zaútočiť, uviedol spravodajský dôstojník. „Vyvodiť z toho strategický zámer môže byť ťažké,“ pripustil a dodal, že Rusi počas vojny podnikli útoky, s ktorými štandardné vojenské poučky nepočítajú.

Vojna na Ukrajine: boje pri meste Lyman
Video
Ukrajinská brigáda Chartia v nasadení proti ruským vojakom pri meste Lyman (máj 2024). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajina bola schopná vytvoriť dosť síl, aby nahradila straty a vytvorila si určité zálohy, ale na vlastnú ofenzívu by potrebovala oveľa viac vojakov. Tiež by jej prišlo vhod, keby mohla zbrane, ktoré má k dispozícii, používať bez obmedzení. Napriek sporadickým výrokom o možných rokovaniach o mieri je možné predpokladať, že bojová činnosť na Ukrajine nebude v blízkej budúcnosti menej intenzívna.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #The Wall Street Journal