Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Zelenskyj pripustil mierové rokovania s Ruskom cez sprostredkovateľov

Rokovania o podmienkach ukončenia vojny medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli viesť na princípe dohody o obilnej dohode

01.07.2024 08:30
debata

Ukrajina pripúšťa možnosť viesť mierové rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prostredníctvom medzinárodných sprostredkovateľov. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta krajiny Vladimíra Zelenského v rozhovore pre The Philadelphia Inquirer, ktorý bol zverejnený v nedeľu 30. júna 2024. Jeho vyhlásenie je novým impulzom k mierovým rokovaniam, pretože doteraz opakovane hovoril o nemožnosti takýchto rokovaní, a „na Ukrajine je to dokonca zakotvené v zákone“.

Švajčiarsko Ukrajina Summit Mierový uarus Čítajte viac Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajín

Medzitým v rozhovore s reportérmi z The Philadelphia Inquirer ukrajinský líder naznačil, že mierové rokovania so súčasným ruským vedením by sa mohli uskutočniť podľa princípu, ktorý sa použil pri dohode o vytvorení čiernomorského obilného koridoru. „Tento model bol prvýkrát použitý na príklade obilného koridoru, keď Ukrajina nerokovala s Ruskom, ale s OSN a Tureckom, oni na seba vzali zodpovednosť vyjednávať s nami a potom to s nami podpísali a tak to fungovalo: dve zrkadlové dohody s OSN a Tureckom,“ vysvetlil Vladimír Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Možní sprostredkovatelia pri rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom

Podľa Zelenského názoru by sa podobná schéma mohla použiť pri rokovaniach o otázkach „územnej integrity, energie a slobody plavby“. Krajiny z rôznych kontinentov by v tomto prípade mohli pôsobiť ako sprostredkovatelia. „Našimi partnermi nie sú len Európa a USA, ale aj krajiny z iných kontinentov, vrátane Ázie, Tichomoria, ale aj Afričania, Latinská Amerika. Mohli by to byť sprostredkovatelia, ktorí pripravia riešenie konkrétnej krízy, a potom tento dokument, ak uspokojí Ukrajinu, musí byť odobrený predstaviteľmi Ruskej federácie. Zatiaľ máme len tento model,“ poznamenal Zelenskyj.

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video
V deň výročia konca druhej svetovej vojny 8. mája Rusko zaútočilo na Ukrajinu viac ako 50 raketami a viac ako 20 dronmi Šáhid. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že takto sa správajú súčasní nacisti v Moskve. / Zdroj: Facebook V. Zelenského

Putinove podmienky pre mierové rozhovory s Ukrajinou

Vladimir Putin 14. júna 2024 v rozhovore s vedením ruského ministerstva zahraničných vymenoval podmienky, za ktorých by bola podľa neho Moskva pripravená zastaviť bojovú činnosť na Ukrajine. Konkrétne ide o: úplné stiahnutie ukrajinských jednotiek z Ruskom okupovaných oblastí Doneck, Luhansk, Cherson a Záporožie na Ukrajine; oficiálne vyhlásenie Kyjeva o upustení od plánov na vstup Ukrajiny do NATO a uznaní Krymu a Sevastopolu, anektovaných v roku 2014, ako aj Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti Ukrajiny ako subjektov Ruskej federácie a zrušenie sankcií zo strany Západu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #mierové rokovania #Vladimir Putin #Ukrajina #Volodymyr Zelenskyj #obilná dohoda