Ukrajina pripúšťa možnosť viesť mierové rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom prostredníctvom medzinárodných sprostredkovateľov. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta krajiny Vladimíra Zelenského v rozhovore pre The Philadelphia Inquirer, ktorý bol zverejnený v nedeľu 30. júna 2024. Jeho vyhlásenie je novým impulzom k mierovým rokovaniam, pretože doteraz opakovane hovoril o nemožnosti takýchto rokovaní, a „na Ukrajine je to dokonca zakotvené v zákone“.
Čítajte viac Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajínMedzitým v rozhovore s reportérmi z The Philadelphia Inquirer ukrajinský líder naznačil, že mierové rokovania so súčasným ruským vedením by sa mohli uskutočniť podľa princípu, ktorý sa použil pri dohode o vytvorení čiernomorského obilného koridoru. „Tento model bol prvýkrát použitý na príklade obilného koridoru, keď Ukrajina nerokovala s Ruskom, ale s OSN a Tureckom, oni na seba vzali zodpovednosť vyjednávať s nami a potom to s nami podpísali a tak to fungovalo: dve zrkadlové dohody s OSN a Tureckom,“ vysvetlil Vladimír Zelenskyj.
Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohoduMožní sprostredkovatelia pri rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom
Podľa Zelenského názoru by sa podobná schéma mohla použiť pri rokovaniach o otázkach „územnej integrity, energie a slobody plavby“. Krajiny z rôznych kontinentov by v tomto prípade mohli pôsobiť ako sprostredkovatelia. „Našimi partnermi nie sú len Európa a USA, ale aj krajiny z iných kontinentov, vrátane Ázie, Tichomoria, ale aj Afričania, Latinská Amerika. Mohli by to byť sprostredkovatelia, ktorí pripravia riešenie konkrétnej krízy, a potom tento dokument, ak uspokojí Ukrajinu, musí byť odobrený predstaviteľmi Ruskej federácie. Zatiaľ máme len tento model,“ poznamenal Zelenskyj.
Putinove podmienky pre mierové rozhovory s Ukrajinou
Vladimir Putin 14. júna 2024 v rozhovore s vedením ruského ministerstva zahraničných vymenoval podmienky, za ktorých by bola podľa neho Moskva pripravená zastaviť bojovú činnosť na Ukrajine. Konkrétne ide o: úplné stiahnutie ukrajinských jednotiek z Ruskom okupovaných oblastí Doneck, Luhansk, Cherson a Záporožie na Ukrajine; oficiálne vyhlásenie Kyjeva o upustení od plánov na vstup Ukrajiny do NATO a uznaní Krymu a Sevastopolu, anektovaných v roku 2014, ako aj Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti Ukrajiny ako subjektov Ruskej federácie a zrušenie sankcií zo strany Západu.