Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Zmena veliteľa Spojených síl ukrajinskej armády: čo očakávať?

Rotácia na významných postoch ukrajinskej armády je vždy pozorne sledovaná verejnosťou. Môže byť impulzom pre zmenu nálad nielen vnútri armády.

28.06.2024 10:00
debata

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu 26. júna 2024 v Doneckej oblasti spolu s hlavným veliteľom Ozbrojených síl Ukrajiny (OSU) Oleksandrom Syrským oficiálne predstavili nového veliteľa Spoločných síl Andrija Hnatova. „Je to mladý muž, ale jeho znalosti frontu a jeho skúsenosti sú presne také, aké sú potrebné. Úloha pre generála Hnatova je zrejmá – zničiť okupanta a čo je veľmi dôležité, čo najviac ochrániť životy našich vojakov,“ povedal Zelenskyj vo svojom video prejave. Ukrajinský prezident vymenoval brigádneho generála Hnatova začiatkom týždňa, pričom bez vysvetlenia odvolal jeho predchodcu, generálporučíka Jurija Sodola, ktorý stál na čele Spoločných síl OSU od februára 2024, keď bol za hlavného veliteľa OSU vymenovaný Oleksandr Syrskyj.

Volodymyr Zelenskyj, summit vo Švajčiarsku, vojna na Ukrajine Čítajte viac Európska únia a Ukrajina podpísali bezpečnostnú dohodu

Prečo bol Sodol odvolaný?

Výmene veliteľa Spojených síl OSU – riadiaceho orgánu rôznych zoskupení vojsk zapojených do plnenia obranných úloh – predchádzalo vyhlásenie náčelníka štábu brigády „Azov“ Národnej gardy Bohdana Krotevyča, ktorý vo svojom príspevku na sociálnej sieti Telegram z 23. júna oznámil, že vyzval Štátny úrad pre vyšetrovanie, aby začal konanie proti „jednému z vojenských generálov, ktorý zabil viac ukrajinských vojakov ako ktorýkoľvek ruský generál“. Krotevyč nikoho nemenoval, len napísal, že všetok vojenský personál pochopil, o akú osobu ide. „Táto osoba iniciuje vyšetrovanie proti veliteľom, ktorí postupujú a nestrácajú svoje pozície, ale neiniciuje oficiálne vyšetrovanie proti sebe.“

Petr Fiala Čítajte viac Na základe českej iniciatívy Ukrajina dostala 50 000 kusov munície

Krotevyč tiež dodal, že je mu jedno, že „bojovníci a velitelia brigád sú súdení za stratu pozícií, ale generál nie je súdený za stratu regiónov a desiatok miest a stratu tisícov vojakov“. Pri vysvetľovaní svojho postoja uviedol, že vojaci sa neuchyľujú k mediálnej publicite „v záujme krajšieho života“, ale momentálne je to jediná možnosť, ako situáciu zmeniť.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ukrajina zaútočila na Rusko veľkým počtom dronov

V ten istý deň poslankyňa ľudu, zástupkyňa frakcie „Sluha národa“, Mariana Bezuglová, zopakovala obvinenia z nedbalého zaobchádzania s personálom, čo vedie k obetiam v armáde, ale už spomenula priezvisko generála Sodola. „Šéf východného frontu generál Sodol zabil viac ukrajinských vojakov ako ktorýkoľvek ruský generál. Mariupol, Krynky, Avdijivka, Očeretyne, Vovčansk…“, napísala v sociálnej sieti Telegram deň pred odvolaním Sodola a vymenovaním Hnatova poslankyňa.

Samotný Jurij Sodol sa k týmto obvineniam zatiaľ verejne nevyjadril. Avšak už skôr, koncom mája, na pozadí kritiky na sociálnych sieťach kvôli vymenovaniu Sodola za veliteľa veliteľstva vzdušných síl Chortycia, ktoré je zodpovedné za východný front, už bolo zverejnené vyhlásenie na jeho obranu na stránke Veliteľstva námornej pechoty Ozbrojených síl Ukrajiny. „Je prekvapujúce, keď zo zásuvky vytiahnu staré nálepky ako „mäsiar“ a bez toho, aby pochopili podstatu problému, lejú blato na človeka, ktorý venoval celý život a všetky svoje sily na obranu Ukrajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

Píše sa v ňom tiež, že na jar 2022 sa práve pod vedením Sodola, ktorý stál na čele námornej pechoty viac ako 5 rokov, podarilo zastaviť postup ruských síl na juh Doneckej oblasti, stabilizovať front a odvtedy sa línia kontaktu takmer nezmenila. Pod jeho vedením došlo k útokom vo Vuhledare, Maryinke, Avdijivke a Velikej Novosilke. A počas letnej ofenzívy sa pod jeho velením podarilo oslobodiť Neskučne, Storožove, Staromajorske a Urožajne a úspešne sa uskutočnila operácia na ľavom brehu Dnepra, píše sa v dokumente. „Vo vojne, žiaľ, nejde všetko podľa plánu… Nie všetko sa dá priblížiť širokej verejnosti, pretože vojna nie je reality show. A preto, aby bolo možné primerane posúdiť vojenské velenie, je potrebné vyskúšať si túto úlohu na sebe, robiť ťažké rozhodnutia,“ zdôrazňuje vyhlásenie.

Čo očakávať od nového veliteľa spoločných síl OSU?

Novovymenovaný brigádny generál Andrij Hnatov ukončil štúdium na Charkovskom inštitúte tankových síl v roku 2001. Ako dôstojník slúžil najmä na Kryme. Následne sa podieľal na formovaní nových námorných jednotiek z jednotiek, ktoré opustili polostrov po jeho anexii Ruskom. V rokoch 2018–2021 bol veliteľom 36. brigády námornej pechoty. Po invázii Ruskej federácie sa Hnatov stal zástupcom veliteľa síl Operačného veliteľstva Juh a bol jedným z veliteľov obrany Mykolajiva a na jar 2023 bol veliteľom jednotiek pri obrane Bachmutu.

vojna na Ukrajine, Ľvov, drony Čítajte viac Ukrajina má veliteľa dronových síl

Rýchla výmena veliteľa Spoločných síl OSU v dôsledku verejného pobúrenia bude mať podľa vojenského pozorovateľa Jurija Butusova pozitívny vplyv, pretože priepasť medzi najvyšším velením armády, bojovými veliteľmi a obyčajnmi vojakmi sa môže zmenšiť. Podľa jeho názoru existuje dôvod na zmenu systému riadenia, kde medzi všetkými týmito článkami bude dôvera. „Teraz si generálska hodnosť žije svoj život, úplne papierovo a odtrhnutá od zeme. Ale časy sa menia a teraz sa na Ukrajine vytvára hierarchia veliteľov s reputáciou, za ktorými stojí verejnosť, ktorých nemožno len tak k niečomu prinútiť, ani ich zahnať. Takto to nefunguje. Armáda sa musí zmeniť a byť flexibilná. Toto je rozdiel medzi nami a Rusmi a toto je naša sila,“ povedal Jurij Butusov na svojom kanáli YouTube.

Ukrajinský vojak, vojna na Ukrajine, bojovník, národná garda, výcvik, Čítajte viac Na Rusov chodíme ako na ryby: Tajné ukrajinské komando prvýkrát verejne prehovorilo

„Vo vojne platí pravidlo: nedotýkaj sa toho, čo funguje, opravuj, čo nefunguje. To, čo nefunguje vôbec – zmeň. Chápem to tak, že tretí princíp zafungoval,“ komentoval personálnu prestavbu riaditeľ vojenských programov v stredisku Razumkov Mykola Sunhurovskyj. Zároveň podľa jeho názoru nemôžu personálne rozhodnutia, ktoré zahŕňajú výmenu jedného veliteľa za druhého, zásadne ovplyvniť situáciu na bojisku. „Zmena v štruktúre a prístupoch k vedeniu bojovej činnosti môže mať drastický vplyv, ale nie výmena jedného človeka. Aj keď takéto zmeny môže človek urobiť priamo. Preto by sme mali počkať a neskôr uvidíme, s čím môžeme v dôsledku takejto výmeny počítať,“ hovorí odborník.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ukrajina zaútočila na Rusko veľkým počtom dronov

Zároveň veľa závisí od osobnosti veliteľa: jeho postoja k podriadeným, operačných a taktických metód vedenia bojovej činnosti. Ale to vždy závisí od toho, aké zdroje má, vysvetľuje Sunhurovskyj. „Ak hovoríme o úspešnom alebo neúspešnom manévrovaní jednotiek, záleží na tom, s čím manévrovať, čo ovládať,“ dodáva. Navyše Hnatovova reálna skúsenosť, najmä pri obrane Bachmutu, by mala ovplyvniť prístupy k bojovej činnosti a môže pozitívne ovplyvniť aj postoj personálu k nemu, a to je významný faktor, poznamenáva expert.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ruský bloger upozorňuje na prevahu ukrajinských dronov na bojisku

Otázka personálnej obnovy

Armáda od nového veliteľa Spojených síl očakáva kvalitnú personálnu obnovu, kľúčové posty by mali obsadiť velitelia s bojovými skúsenosťami, povedal Kyrylo Sazonov, príslušník 41. Samostatnej mechanizovanej brigády v rozhovore pre Deutsche Welle. „Máme veľa dobrých bojových veliteľov, bojových seržantov, tých, ktorí bojujú buď od roku 2014, alebo od začiatku veľkej invázie a veľmi dobre sa osvedčili. Nezáleží na počte hviezd na výložkách, na hodnosti ani na dĺžke vojenskej služby. V armáde panuje dôvera v bojových veliteľov bez ohľadu na ich hodnosť, nie v ľudí z kancelárií. Pretože niekedy musíte robiť ťažké rozhodnutia, ktoré môžu urobiť len velitelia s bojovými skúsenosťami,“ povedal.

Russia Ukraine War dron vojak Čítajte viac Slovensko posiela na Ukrajinu ďalšiu vojenskú techniku. Tentoraz špeciálne drony

Oleksandr Kovalenko, odborník z Ukrajinského centra pre štúdium bezpečnostných problémov Dmytra Tymčuka, sa domnieva, že nie vždy existuje dostatočná profesionalita a „sústredenie sa na ľudí“ na mnohých úrovniach, a to tak v štruktúre velenia, ako aj na úrovni vykonávania rozkazov. Práve toto by mali noví bojoví velitelia zmeniť. „Niekedy sa rozkazy neplnia podľa stratégie, ktorá je pre nás teraz hlavná, a to maximálne zachovanie ľudských životov. Preto by mal byť zvolený globálny prístup – s výmenou všetkých nedostatočne profesionálnych veliteľov, vyšších, stredných aj nižších dôstojníckych hodností,“ domnieva sa Kovalenko.

Porovnajte si Bachmut pred a po invázii
Video
Bachmut bol počas dlhých bojov zrovnaný so zemou (máj 2023). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Podľa jeho názoru sa ruská armáda môže pokúsiť využiť súčasnú situáciu s výmenou veliteľa Spoločných síl OSU na oslabenie obrany Ukrajiny v čase, keď nový veliteľ bude zostavovať svoj tím a velenie. Preto je podľa experta pre Andrija Hnatovova dôležité rýchlo sa zapojiť do práce s cieľom reagovať na všetky výzvy, ktorým čelia Obranné sily Ukrajiny.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Volodymyr Zelenskyj #Ozbrojené sily Ukrajiny #Andrij Hnatov #Jurij Sodol