Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Po rokoch vojny Sýria demobilizuje desaťtisíce záložníkov

Občianska vojna v Sýrii sa začala v roku 2011 po vlne protestov proti vláde prezidenta Baššára al-Asada a jedinej vládnucej strane Baas, nadväzujúcich na Arabskú jar.

28.06.2024 06:45
debata

Sýria plánuje od júla začať s postupnou demobilizáciou desiatok tisíc záložníkov. Pre sýrsku štátnu televíziu to uviedol generálmajor Ahmad Sulajmán zo sýrskeho ministerstva obrany. Dodal, že demobilizácia bude pokračovať aj v budúcom roku, informuje TASR.

damask, sýria Čítajte viac Sýria zostrelila izraelské rakety vypálené z Golanských výšin na Damask

Pred vypuknutím občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 museli muži vo veku 18 a viac rokov vykonávať povinnú vojenskú službu v rozsahu od 18 mesiacov do dvoch rokov. Na konci služby sa stali záložníkmi, pripomína agentúra AFP. Doba zaradenia do záloh sýrskej armády sa pre vojnu niekoľkokrát predĺžila a v súčasnosti je stanovená na šesť rokov. Do záloh sú zaradení aj branci, ktorí si odslúžili potrebný počet rokov.

Olaf Scholz Čítajte viac Scholz chce deportovať radikálov a zločincov, ktorí hľadajú v Nemecku azyl, aj do Afganistanu a Sýrie

V sýrskej armáde slúžia tri skupiny vojakov: tí, ktorí narukovali dobrovoľne; tí, ktorí boli odvedení v rámci povinnej vojenskej služby; záložníci, ktorí službu ukončili, ale môžu byť do armády kedykoľvek povolaní späť. Odhaduje sa, že pred vypuknutím občianskej vojny mala sýrska armáda 300 000 prísluš­níkov. V roku 2015 však západní vojenskí experti vyslovili predpoklad, že v dôsledku úmrtí a dezercií počas konfliktu prišla o polovicu svojich vojakov.

asad, assad Čítajte viac Francúzsko vydalo zatykač na sýrskeho prezidenta Asada za chemický útok

V správe Agentúry EÚ pre azyl z roku 2021 sa uvádza, že vyhýbanie sa brannej povinnosti bolo jedným z hlavných dôvodov úteku mladých mužov nad 18 rokov zo Sýrie a kľúčovou prekážkou ich návratu. Napriek tomu sa sýrskej armáde za pomoci Ruska a Iránu, miestnych milícií a bojovníkov – najmä z libanonského hnutia Hizballáh – podarilo získať späť takmer dve tretiny územia Sýrie ovládanej dovtedy protivládnymi povstalcami a džihádistami. Sulajmán povedal, že demobilizácia záložníkov bude mať tri fázy, ktoré sa začnú realizovať v júli a budú trvať do konca októbra 2025. Služba záložníkov bude v záverečnej fáze skrátená maximálne na dva roky, dodal sýrsky generál.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #občianska vojna #sýrska armáda