Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Na základe českej iniciatívy Ukrajina dostala 50 000 kusov munície

Na základe českej inciatívy bola na Ukrajinu v uplynulom období presunutá dodávka delostreleckej munície, ktorú financovalo Nemecko.

27.06.2024 15:20
debata

Vo štvrtok 27. júna 2024 to uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová. Premiér ČR Petr Fiala oznámil, že Česko do iniciatívy prispeje sumou viac než 34 miliónov eur, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

ministerka obrany Jana Černochová v LOM Pardubice Čítajte viac Česko ponúka Ukrajine výcvik pilotov na stíhacie lietadlá F-16

„Prvé dodávky munície z českej iniciatívy sú bezpečne na Ukrajine. Ide o desiatky tisíc kusov munície kalibru 155 milimetrov, ktoré financovalo Nemecko a ktoré boli v druhej polovici júna odovzdané ukrajinským partnerom. Ide o prvú časť z celkového množstva 180 000 kusov munície financovaného z nemeckého príspevku,“ spresnila česká ministerka obrany.

Czech Republic V4 Petr Fiala Čítajte viac Prvé delostrelecké granáty z českej akcie dostane Ukrajina v júni

Dodávky boli podľa Černochovej na Ukrajinu doručené za prísnych bezpečnostných opatrení, v koordinácii a pod dozorom zástupcov Ministerstva obrany ČR. Dodala, že ČR chce v rámci tejto iniciatívy Ukrajine do konca roka dodať 500 000 kusov munície. Toto množstvo je už finančne pokryté, ak by však chceli splniť deklarovaný cieľ 800 000 kusov, sú podľa ministerky potrební ďalší darcovia. Vyzvala preto ďalších, ktorí majú možnosť poskytnúť finančné prostriedky, aby sa do iniciatívy pripojili.

Ukrajinské húfnice Bohdana
Video
Bohdana 2S22 je prvá 155 mm húfnica ukrajinskej výroby (jún 2024). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Podľa Fialu muničná iniciatíva funguje. Spresnil, že aktuálne je do nej zapojených 18 krajín, z toho 15 prisľúbilo finančné prostriedky a ďalšie sa zapojili iným spôsobom. Oznámil tiež, že ČR do iniciatívy prispeje čiastkou 865 775 000 korún (34,7 miliónov e­ur).

„Vyčlenené peniaze budú vynaložené na nákup munície od tuzemského dodávateľa, teda od českej spoločnosti STV GROUP,“ dodal predseda českej vlády s tým, že počty ani termín doručenia zatiaľ nie je možné z bezpečnostných dôvodov komentovať.

debata chyba
Viac na túto tému: #munícia #Ukrajina