Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ministri obrany USA a Ruska telefonicky diskutovali o situácii na Ukrajine

Belousov varoval Austina pred eskaláciou situácie na Ukrajine kvôli americkým zbraniam. Rjabkov varuje Západ, že Rusko má na svoju obranu aj jadrové zbrane.

26.06.2024 09:00
debata

Americký minister obrany Lloyd Austin a jeho ruský náprotivok Andrej Belousov v utorok telefonicky diskutovali o situácii na Ukrajine, uviedlo ruské ministerstvo obrany. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. „Ministri prebrali názory na situáciu na Ukrajine,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení. „Andrej Belousov poukázal na nebezpečenstvo ďalšej eskalácie situácie v súvislosti s pokračujúcimi dodávkami amerických zbraní Ozbrojeným silám Ukrajiny,“ dodalo ruské ministerstvo.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

„(Minister Austin) zdôraznil dôležitosť udržiavania komunikačných liniek počas toho, ako pokračuje ruská vojna proti Ukrajine,“ informoval o telefonáte Pentagón. USA sú najväčším podporovateľom Ukrajiny v oblasti vojenského materiálu. Americký Kongres koncom apríla po niekoľkých mesiacoch prieťahov schválil balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd amerických dolárov. Americký prezident Joe Biden sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému za prieťahy ospravedlnil a zdôraznil, že Američania pevne stoja za Ukrajinou.

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

USA navyše schválili ďalší balík vojenskej pomoci za 225 miliónov dolárov, ktorý obsahuje muníciu pre systém HIMARS, mínometné systémy a delostrelecké náboje. Balík bude pochádzať priamo zo zásob americkej armády, bude ho preto možné rýchlo dostať na front.

Sebavedomé vyhlásenia Sergeja Rjabkova. Pripomína, že Rusko má jadrové zbrane

Ak Západ podcení odhodlanie Ruska brániť sa, môže to mať tragické následky, varoval v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. Rusko je podľa Rjabkova pripravené presadiť si svoje záujmy v akejkoľvek situácii. „Nechcem si ani predstaviť, že by sa toto podcenenie mohlo stať tragickým a osudným,“ uviedol s presvedčením, že Západ si vybral konfrontáciu s jadrovou mocnosťou.

„Na to sa dá reagovať rôznymi spôsobmi – rétorickými aj praktickými. Máme prostriedky na to, aby sme Západu odovzdali signály v oblasti jadrového odstrašovania, a to aj v prípade, že naši protivníci nebudú ochotní viesť triezvy dialóg,“ povedal ruský diplomat. Súčasne zdôraznil, že by sa nemalo podceňovať nebezpečenstvo, že Západ môže „urobiť chybu“, pričom Moskva sa jej podľa neho bude snažiť vyvarovať.

Putin, To Lam Čítajte viac Putin: Rusko uvažuje o pozmenení svojej jadrovej doktríny

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno zopakoval, že zvažuje prehodnotenie jadrovej doktríny Ruska. Jeho hovorca Dmitrij Peskov dokonca vyhlásil, že proces prehodnocovania doktríny sa už začal. Súčasná stanovuje, že Moskva môže použiť jadrové zbrane len v dvoch prípadoch: pri jadrovom útoku na Rusko alebo pri útoku konvenčnými zbraňami, ktorý by ohrozoval samotnú existenciu krajiny. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Putin viackrát pohrozil, že Moskva by mohla v prípade mimoriadnych okolností na svoju obranu použiť jadrové zbrane.

Nemecké stíhačky Eurofighter striehnu na Rusov nad Pobaltím
Video
Nemecké stíhačky Eurofighter v rámci misie NATO na ochranu vzdušného priestoru nad Pobaltím od začiatku roka 10-krát zachytili ruské lietadlá (apríl 2024). / Zdroj: NATO

Rusko zároveň obviňuje západné krajiny, že tlačia svet do jadrovej konfrontácie, pretože poskytujú Ukrajine zbrane v hodnote miliárd dolárov a niektoré z nich sa používajú pri útokoch na ruskom území. Rusko a Spojené štáty vlastnia spolu približne 90 percent všetkých jadrových zbraní na svete. Rusko podľa expertov disponuje najväčšími zásobami jadrových zbraní – vlastní vyše 5500 jadrových hlavíc.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #Sergej Rjabkov #Lloyd Austin #Andrej Belousov