Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Etnické skupiny zasadzujú tvrdé údery junte, obsadzujú strategické pozície

Etnické skupiny v Mjanmarsku obsadili plážové letovisko Thanduej a útočia na juntu na severe krajiny.

25.06.2024 17:38
Myanmar Foto:
Odporcovia mjanmarskej junty stavajú v meste Rangún barikády.
debata

Mjanmarské etnické ozbrojené skupiny v utorok obsadili obľúbené plážové letovisko Thanduej na západe a zaútočili na pozície junty v severnej časti krajiny.

Na rozsiahlych územiach Mjanmarska zúria boje, v ktorých etnické ozbrojené skupiny a prodemokratické Ľudové obranné sily (PDF) bojujú proti armáde, ktorá sa chopila moci počas prevratu v roku 2021.

Demonštrácie proti mjanmarskej junte v Rangúne. Foto: SITA/AP
Myanmar Journalists Convicted Demonštrácie proti mjanmarskej junte v Rangúne.

V Jakchainskom štáte na západe krajiny bojujú príslušníci Arakanskej armády (AA) už niekoľko dní v okolí pláže Ngapali, kde sa nachádzajú luxusné hotely a rekreačné strediská patriace spoločnostiam podporovaným armádou.

Vojenské jednotky a polícia sa stiahli na letisko v Thanduej vzdialenom približne dva kilometre, uviedol vojenský zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Mjanmarskí vojaci pri telách obetí útokov... Foto: Reuters, Stringer
MYANMAR-INSURGENCY/ Mjanmarskí vojaci pri telách obetí útokov miestnych povstalcov v meste Nawnghkio, 15. augusta 2019.

O stovky kilometrov ďalej, v Šanskom štáte na severe krajiny, zaútočila Taangská národná oslobodzovacia armáda (TNLA) za úsvitu na armádu v meste Kyaukme, ktoré leží na dôležitej diaľnici do Číny. TNLA obmedzila cestovanie v okolí mesta.

AA a TNLA sú členmi tzv. Aliancie troch bratov, ktorá v októbri minulého roka začala v Šanskom štáte nečakanú ofenzívu proti vládnucej junte. Ich bojovníci sa zmocnili rozsiahleho územia a niekoľkých lukratívnych obchodných priechodov na hraniciach s Čínou, čím zasadili junte najväčší úder od jej prevzatia moci.

Táto fotografia zo začiatku roku 2022, ktorú... Foto: SITA/AP
hraničný plot Táto fotografia zo začiatku roku 2022, ktorú poskytol Global Witness, ukazuje hraničný plot oddeľujúci Mjanmarsko a Čínu.

Čína v januári sprostredkovala prímerie, ktoré Aliancii umožnilo udržať si dobyté územia, ale obe strany sa nedávno začali navzájom obviňovať z porušovania prímeria.

Letisko v Thanduej je od začiatku júna zatvorené, keďže bojovníci AA začali v tejto oblasti podnikať útoky. Od začiatku vlastnej ofenzívy v Jakchainskom štáte vlani v novembri sa AA zmocnila územia pozdĺž hraníc s Indiou a Bangladéšom.

Libanon / Metula / Hizballáh / Palestína / Čítajte aj Libanon popiera tvrdenia o raketách Hizballáhu na letisku v Bejrúte

Sittuej, hlavné mesto Jakchainského štátu kde žije zhruba 200.000 ľudí, je jedným z mála miest, ktoré kontroluje junta. AA, ktorá bojuje za autonómiu pre etnické arakanské obyvateľstvo ho však prisľúbila dobyť.

Americká vojenská loď Dwighta Eisenhowera, jemen Čítajte aj Armáda USA zlikvidovala plavidlá húsíov a stiahla lietadlovú loď z Červeného mora

V mjanmarskom pohraničí žije množstvo etnických ozbrojených skupín, z ktorých mnohé od získania nezávislosti od Británie v roku 1948 bojujú s armádou o autonómiu a kontrolu nad lukratívnymi zdrojmi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mjanmarsko #vojenská junta