Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Poradcovia Donalda Trumpa predstavili svojrázny plán na mier na Ukrajine

Plán dvojice dôležitých poradcov Donalda Trumpa na ukončenie bojov na Ukrajine počíta s vytvorením tlaku na Kyjev aj na Moskvu.

25.06.2024 11:00
debata

Ukrajinu by Washington varoval, že ďalšie americké zbrane dostane, len keď pristúpi na mierové rozhovory. Rusku by oznámil, že ak odmietne vyjednávať, zvýšia USA svoju podporu napadnutej krajine. Informuje o tom dnes agentúra Reuters.

Vladimir Putin Čítajte viac Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

„Povieme Ukrajincom: ‚Musíte zasadnúť k rokovaciemu stolu, a ak k nemu nezasadnete, podpora zo strany Spojených štátov vyschne‘ povedal jeden z poradcov, generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg. "A (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi povieme: ‚Musíte zasadnúť k rokovaciemu stolu. Ak k nemu nezasadnete, potom dáme Ukrajincom všetko, čo potrebujú, aby vás zabili na bojisku‘.“

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Za plánom, ktorý počíta tiež s odložením členstva Ukrajiny v NATO na neurčito, stojí popri Kelloggovi aj bývalý zamestnanec americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Fred Fleitz. Obaja patrili medzi bezpečnostných poradcov prezidenta v Trumpovom prvom funkčnom období v Bielom dome. Fleitz uviedol, že by sa v rámci ich návrhu Ukrajina nemusela formálne vzdať časti svojho územia v prospech Ruska, zároveň ale označil za nepravdepodobné, že by v najbližšom čase získala späť kontrolu nad celým svojím územím.

Švajčiarsko Ukrajina Summit Mierový uarus Čítajte viac Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajín

„Obávame sa, že sa z toho stala opotrebovacia vojna, ktorá zabije celú generáciu mladých mužov,“ poznamenal Fleitz. Pre trvalý mier na Ukrajine by podľa dvojice poradcov boli potrebné bezpečnostné záruky pre túto východoeurópsku krajinu, ktorých zásadnou súčasťou by podľa Fleitza bolo aj „vyzbrojenie Ukrajiny po zuby“.

Svoj plán sedemdesiatosem­ročnému politikovi, ktorý má šancu stať sa druhýkrát americkým prezidentom, už predstavili a Trumpovi sa podľa ich slov páčil. Trumpov hovorca Steven Cheung ale poznamenal, že za oficiálne by mali byť považované iba vyhlásenia Trumpa alebo poverených členov jeho tímu pre predvolebnú kampaň.

Putin, To Lam Čítajte viac Putin: Rusko uvažuje o pozmenení svojej jadrovej doktríny

Napriek tomu je podľa Reuters stratégia Kellogga a Fleitza zatiaľ najjasnejším plánom poradcov Trumpa, ktorý tvrdí, že vojnu na Ukrajine rýchlo ukončí, ak v novembrových voľbách porazí súčasného prezidenta Joea Bidena. Návrh, ktorý počíta s prímerím vychádzajúcim zo súčasnej frontovej línie, by podľa agentúry znamenal dramatický posun v postoji Spojených štátov k vojne a čelil by odporu európskych spojencov USA i časti Trumpových republikánov.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ukrajina zaútočila na Rusko veľkým počtom dronov

Kyjev sa doteraz k plánu nevyjadril. Moskva uviedla, že zatiaľ nepozná jeho presné podrobnosti, ale každý návrh podľa nej musí vziať do úvahy realitu na bojisku. Bidenov tím pre predvolebnú kampaň vyhlásil, že Trump nemá záujem postaviť sa proti Putinovi a bojovať za demokraciu.

Trump by na neplatičov v NATO pohnal Rusov
Video
Americký exprezident Donald Trump prišiel s bizarným a nebezpečným vyhlásením (február 2024). / Zdroj: C-SPAN

Je to ďalší pokus o ukončenie vojny na Ukrajine. Vzhľadom na doterajšie návrhy na mier nie je možné očakávať veľký úspech poradcov Trumpa. Tak Moskva ako aj Kyjev v minulosti zverejňovali svoje podmienky na začiatok rokovaní, tie sa zatiaľ zdajú byť nezlúčiteľné.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #Donald Trump