Oficiálne je v súčasnosti hlavnou základňou pre skupinu Wagner Bielorusko – tábor pri dedine Cieľ v Mogilevskej oblasti. Väčšina žoldnierov tam bola nejaký čas po záhadnej smrti majiteľa skupiny Wagner Jevgenija Prigožina. Lietadlo podnikateľa blízkeho Vladimirovi Putinovi havarovalo v auguste 2023 v ruskej Tverskej oblasti spolu s ďalším vrcholovým manažmentom skupiny. Kremeľ účasť na Prigožinovej smrti poprel a nehodu lietadla označil za nehodu, no The Wall Street Journal s odvolaním sa na svoje zdroje tvrdí, že vraždu zorganizoval vtedajší tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaj Patrušev.
Čítajte viac Lenin už nie je večne živý. Nahradil ho bronzový Jevgenij PrigožinOd júna 2024 môže byť v tábore wagnerovcov v Bielorusku 100 až 200 žoldnierov, povedal pre Deutsche Welle (DW) zástupca Belpolu (organizácia zahŕňa bývalé bieloruské bezpečnostné sily). Táto skupina wagnerovcov, hovoria analytici, sa zaoberá výcvikom bieloruských bezpečnostných síl: od kadetov a brancov až po učiteľský zbor Vojenskej akadémie Bieloruskej republiky. „Pre neostrieľaných bieloruských bojovníkov je to „dobrá hra“ v zmysle osvojenia si pozitívnych pokročilých efektívnych taktických a praktických techník,“ vysvetlil zástupca Belpolu.
Na sociálnych sieťach bývalej skupiny Wagner je fotografia, na ktorej je 60 ľudí v maskovacích uniformách so zbraňami v rukách a bieloruskou vlajkou za chrbtom. Bol zhotovená, ako sa uvádza v titulku, v máji 2024 a väčšina z odfotených je v oddelení Grom (jednotka bieloruského ministerstva vnútra), ktorú vycvičili bývalí wagnerovci.
Čítajte viac Noví Putinovi Wagnerovci vytlačili amerických vojakov z NigeruWagnerovci sú verbovaní do „Afrika Korps“
Velenie bojovníkov skupiny Wagner mal podľa pokynov prezidenta Putina z júna 2023 prevziať jej bývalý veliteľ Andrej Trošev, ktorý sa na vzbure nezúčastnil. Mal vytvoriť nové dobrovoľnícke jednotky, ale od minulého roka sa Trošev verejne neukázal ani nedal žiadne vyhlásenia. Predpokladá sa, že väčšina žoldnierov skupiny Wagner sa pri hľadaní vysokých príjmov presunula do iných súkromných vojenských spoločností, napísal The Independent. Podľa správ z médií sú bývalí wagnerovci teraz aktívne najímaní novou formáciou. Africký zbor je vojenská formácia podriadená Hlavnému riaditeľstvu Generálneho štábu Ozbrojených síl ruskej federácie (predtým GRU), ktorá má základne v Líbyi a Sudáne.
O možnostiach náboru do útočných jednotiek vyslaných do Afriky píšu aj na sociálnych sieťach v účtoch bývalej skupiny Wagner: v príspevku z 18. júna sa práca ponúka aj lekárom a prekladateľom z francúzštiny a arabčiny. V komentároch pod príspevkom jeden z užívateľov napísal, že v skutočnosti by mohli byť regrúti posielaní do vojny na Ukrajinu a ďalší spresnil, že žoldnierov verbuje ruské ministerstvo obrany. Mnohé z komentárov pod inými príspevkami sú venované splneniu sľubov bývalej skupiny Wagner o poskytnutí statusu veterána tzv. špeciálnej vojenskej operácie (ako ruské úrady nazývajú vojnu na Ukrajine), ako aj nesplnené platové záväzky voči bývalým žoldnierom.
Čítajte viac Prigožin: Vagnerovci nedostali sľúbené vyznamenania. Kritizuje ruské vedeniePrigožinovej vzbury sa mohlo zúčastniť asi 25 000 žoldnierov
Pred rokom, v júni 2023, sa otvorený konflikt medzi šéfom skupiny Wagner Jevgenijom Prigožinom a vedúcimi predstaviteľmi ruského ministerstva obrany takmer skončil nepriateľskými akciami v Moskve. Večer 23. júna Prigožin povedal, že chcú rozpustiť jeho skupinu a obvinil ruskú armádu z údajného útoku na tylové základne wagnerovcov. Oznámil tiež, že vedie 25 000 žoldnierov v „pochode spravodlivosti“ do Moskvy. Vyhrážal sa, že použije silu a zničí každého, kto im zablokuje cestu.
Vojenská sila rebelov bola pôsobivá: v štyroch kolónach bolo viac ako 1 000 kusov techniky. Zahŕňali 9 tankov, 4 obrnené vozidlá Tiger a raketomet Grad, informoval prokremeľský telegramový kanál Baza. Vojenskí analytici identifikovali v jednej z kolón aj protilietadlové raketové systémy Pancir-S1. Ráno 24. júna časť Prigožinovej „armády“ zablokovala administratívne budovy v Rostove na Done vrátane veliteľstva Južného vojenského okruhu a zvyšné kolóny vstúpili do vojenských stretov s aktívnymi jednotkami ruskej armády. Na ceste do Moskvy, podľa OSINT projektu Oryx, wagnerovci zostrelili šesť vrtuľníkov, ako aj „vzdušné chránené kontrolné stanovište Il-22M“. Straty vzbúrencov boli oveľa skromnejšie – jeden pickup s guľometom.
Čítajte viac Putin naznačil, čo mohlo zabiť PrigožinaPrezident Vladimir Putin predniesol výzvu vo federálnej televízii, kde označil konanie šéfa wagnerovcov za „bodnutie do chrbta“ a varoval Prigožina a jeho podriadených pred následkami. Proti Prigožinovi sa začalo trestné stíhanie za vojenskú vzburu. Večer toho istého dňa sa jeho kolóny nečakane zastavili v Lipeckej oblasti. Oficiálne bolo oznámené, že Prigožin prostredníctvom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka dosiahol určité dohody s ruskými úradmi a rozhodol sa presunúť žoldnierov do Bieloruska. Trestné stíhanie proti Prigožinovi bolo zrušené 27. júna.
Ministerstvo obrany prevzalo kontrolu nad činnosťou všetkých ruských „súkromných vojenských spoločností“
Povstanie iniciované Prigožinom bolo odsúdené na neúspech, je si istý investigatívny novinár Denis Korotkov. Študoval a pokrýval aktivity skupiny Wagner takmer 10 rokov, počnúc objavením sa ruských žoldnierov na Blízkom východe. Prigožinovi vzbúrenci podľa Korotkova riskovali, že sa „stratia vo veľkej Moskve“, keďže ani jeden vysoký predstaviteľ ruskej vlády sa nerozhodol ich podporiť. Investigatívny novinár však dodáva, že nikto nevie, ako by sa rôzne štruktúry zachovali v krajnej situácii, keby sa Prigožin a jeho žoldnieri predsa len dostali do hlavného mesta a zmocnili sa napríklad budovy ministerstva obrany. V dôsledku toho zakladateľ skupiny Wagner ustúpil v nádeji, že udrží Afriku v zóne svojho vplyvu, verí Korotkov.
Čítajte viac Splní Putin Prigožinov sen? Po Šojguovi môže padnúť aj GerasimovTakéto vzbury by sa mohli opakovať kvôli „inštitucionálnej dysfunkcii ruských bezpečnostných zložiek,“ hovorí Pavel Luzin, expert na zahraničnú a obrannú politiku a vojensko-priemyselný komplex. „Ľudia si tam neplnia svoju oficiálnu povinnosť, hýbu sa až na príkaz,“ hovorí odborník a ako príklad uvádza teroristický útok v moskovskom centre Crocus City Hall. Luzin sa domnieva, že wagnerovci pôvodne neboli „súkromnou vojenskou spoločnosťou“, pretože činnosť žoldnierov koordinovala jedna z ruských špeciálnych služieb. Kontrolu nad rôznymi ozbrojenými skupinami sa po Prigožinovom „pochode spravodlivosti“, snažili posilniť. „Situáciu so vzburou možno interpretovať ako medzirezortný klinč, tiež ako gaponovčinu, ktorý sa takmer vždy vymkne kontrole,“ hovorí vojenský analytik.
Gaponovčina bol jeden z pokusov cárskych úradov odpútať pozornosť robotníkov Ruska od revolučného boja na začiatku 20. storočia vytváraním falošných robotníckych organizácií, podnecovaním monarchistických, šovinistických a náboženských predsudkov v pracovnom prostredí.
Korotkov sa domnieva, že z vojenského hľadiska bola skupina Wagner efektívna, pokiaľ ide o zachovanie „tvrdého jadra“: mnohí príslušníci mali bojové schopnosti z čias svojich aktivít na Blízkom východe. „Prigožin zaobchádzal so skupinou ako so súkromným podnikom: záležalo mu na tom, aby jeho ľudia boli vyzbrojení a ak to bolo možné, pripravení." Pre ministerstvo obrany podľa Korotkova nie sú ľudské zdroje mimoriadne dôležité, keďže federálna vláda má rôzne kapacity na ich doplnenie.
Wagnerovci získali veľkú reputáciu u ruského obyvateľstva tým, že mali najväčšiu zásluhu na dobytí ukrajinského mesta Bachmut. Používali však neortodoxnú vojenskú (viac než riskantnú) taktiku pri vedení bojovej činnosti. Mohli si ju dovoliť, pretože v predných radoch bojovali v Bachmute vo veľkom počte trestanci.