Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Putinov mierový plán na ukončenie vojny na Ukrajine nemá v Kyjeve úspech

Putin vyzval Ukrajinu, aby stiahla svoje jednotky z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti, a aby odmietla vstup do NATO

18.06.2024 15:30
debata (6)

Prezident Vladimir Putin počas svojho prejavu na ruskom ministerstve zahraničných vecí (13. júna 2024) povedal, že Rusko je pripravené na prímerie a rokovania, ak Kyjev úplne stiahne svoje jednotky z tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR), tzv. Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), Záporožskej a Chersonskej oblasti a ak odmietne vstúpiť do NATO. Moskva je pripravená zasadnúť za rokovací stôl „hoci aj zajtra“, uviedol. Aké podmienky obsahoval Putinov mierový plán? Prezident označil navrhované podmienky za „veľmi jednoduché“:

 • Ozbrojené sily Ukrajiny sa musia úplne stiahnuť z Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ako aj zo Záporožskej a Chersonskej oblasti (začlenených do Ruska v septembri 2022). Hovoríme okrem iného aj o územiach v týchto regiónoch, ktoré teraz ovláda Kyjev (medzi nimi aj mestá Cherson a Záporožie).
 • Ukrajinské úrady musia tiež formálne oznámiť, že sa vzdávajú plánov na vstup do NATO.
 • Medzinárodné zmluvy by mali stanoviť štatút Krymu, Sevastopolu, DĽR, LĽR, Chersonskej a Záporožskej oblasti ako ruských regiónov.
 • Západné sankcie voči Rusku musia byť zrušené.
Švajčiarsko Ukrajina Summit Mierový uarus Čítajte viac Komuniké z mierovej konferencie o Ukrajine podpísalo 80 krajín

„Keď Kyjev podnikne skutočné kroky smerom k splneniu týchto podmienok, bude okamžite nasledovať príkaz na prímerie a začatie rokovaní z ruskej strany,“ povedal Putin. Dodal, že Moskva garantuje nerušené a bezpečné stiahnutie ukrajinských jednotiek a formácií. Ruské úrady sú pripravené na rokovania, povedal. Pritom poukázal na „originalitu právnej situácie“ na Ukrajine, no zároveň uviedol, že existujú legitímne orgány, „aj v súlade s ústavou“.

Ak bude konflikt pokračovať, realita sa zmení a podmienky na rokovania budú iné
Vladimir Putin

Oficiálne funkčné obdobie prezidenta Vladimíra Zelenského sa malo skončiť 20. mája 2024, no z dôvodu stanného práva sa na Ukrajine voľby nekonali. Putin vyjadril názor, že legitímnou vládou v krajine je teraz Najvyššia rada a jej predseda (tento post je obsadený Ruslanom Stefančukom).

lavrov Čítajte viac Lavrov schvaľuje čínsky plán na mierový summit pre Rusko a Ukrajinu

K návrhu sa vyjadril v rozhovore pre agentúru TASS aj riaditeľ Zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Ruskej federácie Sergej Naryškin. „Nasledujúce podmienky, za ktorých možno dosiahnuť mier a podpísať nejaký druh mierovej dohody, budú pre Ukrajinu zložitejšie a tvrdšie,“ povedal v odpovedi na otázku, čo sa stane s Ukrajinou, ak bude nový mierový návrh zamietnutý.

Nový bezpečnostný systém

Eurázijský kontinent potrebuje novú bezpečnostnú štruktúru, verí Putin. Mal by to byť systém bilaterálnych a multilaterálnych záruk a mal by byť otvorený aj pre európske krajiny NATO. Na presadzovanie myšlienky systému kolektívnej bezpečnosti je potrebné výrazne aktivovať proces dialógu medzi multilaterálnymi organizáciami, ktoré už pôsobia v Eurázii – Zväzový štát (Rusko a Bielorusko), ODKB (Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti), EAEU (Eurázijská ekonomická únia), SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov), ŠOS (Šanghajská organizácia spolupráce) a ďalšie, tvrdí ruský prezident. Dodal, že v budúcnosti je potrebné pracovať na postupnom ukončení vojenskej prítomnosti vonkajších mocností v eurázijskom regióne.

phishing, hacker, kyberzločin, heslá, bezpečnosť v online Čítajte viac V kybernetickom priestore sú najnebezpečnejšie Rusko a Čína

Rusko nebolo pozvané na konferenciu (15. – 16. júna 2024 vo Švajčiarsku). Bez neho a bez čestného a zodpovedného dialógu nie je možné dosiahnuť mierové riešenie na Ukrajine a vo všeobecnosti v globálnej a európskej bezpečnosti, povedal Putin. „Všetko sa to skončí všeobecnými rozhovormi demagogického charakteru a novým súborom obvinení proti Rusku,“ povedala hlava štátu pred konferenciou.

Reakcia Ukrajiny na Putinov návrh

Putinov návrh je ultimátum, ktorému nemožno dôverovať, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ak budú Putinove podmienky splnené, Rusko podľa neho ofenzívu nezastaví. Vyhlásenie kremeľského vládcu Putina o konci vojny neobsahuje žiadne nové mierové návrhy, opäť vyjadril „štandardný súbor agresora“. Uviedol to poradca vedúceho kancelárie prezidenta Ukrajiny Mychailo Podoľak. „Obsah je dosť špecifický, mimoriadne urážlivý voči medzinárodnému právu a úplne výrečne demonštruje neschopnosť súčasného ruského vedenia primerane posúdiť realitu,“ napísal na sociálnej sieti X. Podľa Podoľaka návrh Moskvy v skutočnosti vyzerá takto:

 1. Vzdajte sa svojich území.
 2. Vzdajte sa svojej suverenity a subjektivity.
 3. Zostaňte bezbranní a odmietnite vstúpiť do aliancií.
 4. Okamžite zrušte všetky sankcie, aby Rusko mohlo naplniť svoju militarizovanú ekonomiku a viac investovať do informačných provokácií po celom svete.
 5. Naliehavo napravte naše zlyhanie na úkor Ukrajiny.

Tento plán podľa neho nenaznačuje túžbu ukončiť vojnu. „Je tu však túžba neplatiť za túto vojnu a pokračovať v nej v nových formátoch,“ dodal Podoľak.

Stanovisko Kyjeva komentovala oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. „Takýmito vyhláseniami chcú pripraviť občanov Ukrajiny o skutočnú šancu na mier.“

Prezidentský tlačový tajomník Dmitrij Peskov pre denník Izvestija povedal, že Zelenského vyhlásenie o ultimáte predloženom Kyjevu je „nedorozumenie“. „Toto práveže je mierová iniciatíva… Hovoríme aj o ďalšej diskusii o bezpečnostných zárukách. Toto je komplexný, veľmi hlboký a konštruktívny návrh,“ povedal. Reakcia Zelenského a NATO na návrhy na urovnanie sa stala pre Putina predvídateľnou, uviedol Peskov a zároveň vyjadril názor, že Západ preštuduje myšlienku ruského lídra. "Hlavnou vecou pre nás je dosiahnuť naše ciele. Vhodnejšie sú, samozrejme, mierové rokovania,“ poznamenal.

Joe Biden, Zelenskyj, vojna na Ukrajine, Paríž Čítajte viac Zelenskyj: Ukrajina a USA podpísali najdôležitejšiu dohodu od ukrajinskej nezávislosti

Putinov návrh odmietajú aj v USA a NATO

„Toto nie je mierový návrh,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý komentoval podmienky, ktoré Putin predložil na ukončenie konfliktu. Verí, že vyhlásenie Moskvy „dokazuje, že cieľom Ruska je ovládnuť Ukrajinu“.

Rusko nemôže Ukrajine diktovať, čo má robiť, aby dosiahla mier, povedal minister obrany USA Lloyd Austin. „On [prezident Vladimir Putin] by to mohol ukončiť aj dnes, keby to chcel urobiť.“

Francúzsko, vojna na Ukrajine Čítajte viac Viac ako 300 000 vojakov NATO je pripravených na obranu pred Ruskom

Rusko len opakuje, čo komunikovalo aj v minulosti

Putin už aj predtým naznačoval Západu, že Rusko by malo rozhodovať o dianí vo svete, pričom si myslel, že je vynechávané. V decembri 2021 to úplne jasne vyjadril v dvoch dokumentoch, ktoré boli adresované NATO a USA:

 • Dohoda o bezpečnostných opatreniach Ruskej federácie a členských štátov Organizácie Severoatlantic­kej zmluvy
 • Dohoda medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi americkými o bezpečnostných otázkach

Putin v nich žiada NATO, aby sa ďalej nerozširovalo a vylúčilo vstup Ukrajiny. Okrem iného by tiež nemalo nasadzovať dodatočných vojakov a zbrane mimo krajín, v ktorých sa nachádzali v máji 1997 (pred vstupom krajín východnej Európy do Aliancie) – okrem výnimočných prípadov so súhlasom Ruska a členov NATO, a aj opustiť akékoľvek vojenské aktivity NATO na Ukrajine, vo východnej Európe, Zakaukazsku a Strednej Ázii. Od USA žiada Putin, aby sa zaviazali vylúčiť ďalšie rozširovanie NATO na východ a odmietli prijatie postsovietskych krajín do Aliancie a aby sa zaviazali nebudovať vojenské základne v postsovietskych krajinách, nepoužívali ich vojenskú infraštruktúru a nerozvíjali s nimi vojenskú spoluprácu.

Ukrajinci odrážajú ruské útoky v Doneckej oblasti
Video
Ukrajinci tvrdia, že odrazili ďalší ruský útok v Doneckej oblasti. Okupanti údajne použili 28 kusov obrnenej techniky, 13 sa podarilo zničiť (17. júna 2024). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Európsku úniu Putin vo svojich návrhoch vynechal, rovnako ako postsovietske krajiny. NATO a USA odpovedali v januári 2022 po urgenciách Ruska, ktoré však ani potom nebolo spokojné. Najmä s tým, že by nemohlo rozhodovať o tom, kto vstúpi do NATO a kto nie.

Súčasný Putinov návrh je skoro identický, v súčasnosti však požaduje suverénne územie Ukrajiny začleniť do Ruskej federácie. Dokonca aj také, ktoré sa mu nepodarilo dobyť v priebehu tzv. špeciálnej vojenskej operácie. K 18. júnu 2024 Rusko stratilo na Ukrajine podľa údajov Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny 528 620 vojakov. Okrem toho napríklad aj 7974 tankov, 359 lietadiel a 326 vrtuľníkov.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Ukrajina #Volodymyr Zelenskyj #Vladimir Putin