Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Borrell: Trvalý mier na Ukrajine je možný len v súlade s Chartou OSN

Šéf európskej diplomacie zdôraznil, že aj Európska únia chce mier na Ukrajine, ale diplomatické úsilie musí byť podporené vojenskou pomocou

13.06.2024 16:00
debata

Európska únia podporuje usporiadanie „Globálneho mierového summitu“ vo Švajčiarsku (koná sa 15. – 16. júna 2024), ale trvalý mier na Ukrajine možno dosiahnuť len vtedy, ak bude založený na základných princípoch Charty OSN. V stredu 12. júna to oznámil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

stíhačka F-16 Čítajte viac Ukrajinci nedovezú všetky lietadlá F-16 na svoje územie

„Táto vojna a jej príčiny sú existenčné pre Ukrajinu, ale aj pre európsku bezpečnosť. Akékoľvek prímerie, ktoré Rusku umožní udržať si svoj represívny režim na okupovaných územiach, bude odmenou za túto agresiu, podkope medzinárodné právo a prispeje k ďalšej územnej expanzii Ruska,“ uviedol.

Borrell: Putin neuvažuje o zastavení vojny

Hlavný diplomat EÚ vo svojom vyhlásení pripomenul nedávno spustenú ruskú ofenzívu v Charkovskej oblasti a vyjadrenia Vladimíra Putina, v ktorých hovorí, že „sa snaží o úplné víťazstvo na bojisku a nevidí žiadnu naliehavú potrebu ukončiť vojnu“.

vojna na Ukrajine, Ľvov, drony Čítajte viac Ukrajina má veliteľa dronových síl

"Medzitým jeho emisári cestujú po svete, aby zabránili krajinám zúčastniť sa mierového summitu. Rusko zjavne nie je ochotné rokovať v dobrej viere a využilo by akékoľvek prímerie na opätovné vyzbrojenie a útok. Ruské mierové naratívy sú len zamaskovanými pokusmi legitimizovať svoju vojnu a zmocniť sa územia,“ zdôraznil Borrell.

Zelenského mierový plán je najspoľahlivejším základom pre rokovania

Borrell upozornil na skutočnosť, že počas mierového summitu sa bude diskutovať aj o ďalších návrhoch, EÚ sa však domnieva, že mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zostáva najspoľahlivejším základom pre budúce mierové rokovania.

"Návrhy, ktoré nemajú žiadny odkaz na Chartu OSN a ignorujú politickú suverenitu, územnú celistvosť a právo Ukrajiny na sebaobranu, odmenia agresora a legitimizujú pokusy Ruska o zmenu hraníc silou. Takéto návrhy nemôžu priniesť trvalý mier. V tomto smere neprítomnosť Číny vo Švajčiarsku neposilňujú čínsky nárok na neutralitu,“ dodal.

Vojna na Ukrajine: boje pri meste Lyman
Video
Ukrajinská brigáda Chartia v nasadení proti ruským okupantom pri meste Lyman na začiatku mája 2024 / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Dôležitosť ďalšej vojenskej podpory pre Ukrajinu

Šéf diplomacie EÚ zdôraznil, že Európska únia chce v krajine mier, ale diplomatické úsilie musí byť podporené vojenskou pomocou. „Vzhľadom na to, že Putin neprejavuje žiadny úmysel rokovať v dobrej viere, pokračujúca vojenská podpora pre Ukrajinu z Európy zostáva rovnako dôležitá pre mier na Ukrajine ako naša podpora diplomatickej cesty,“ povedal.

Borrell vyhlásil, že vojny sa zvyčajne končia mierom. "Obsah tejto mierovej dohody je kľúčový pre európsku a globálnu bezpečnosť a medzinárodný poriadok založený na pravidlách“. Preto si želá aby bol mierový summit vo Švajčiarsku prvým krokom k spravodlivému a na Charte OSN založenému mieru na Ukrajine.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Rusko #Švajčiarsko #Ukrajina #Josep Borrell