Európska únia podporuje usporiadanie „Globálneho mierového summitu“ vo Švajčiarsku (koná sa 15. – 16. júna 2024), ale trvalý mier na Ukrajine možno dosiahnuť len vtedy, ak bude založený na základných princípoch Charty OSN. V stredu 12. júna to oznámil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

„Táto vojna a jej príčiny sú existenčné pre Ukrajinu, ale aj pre európsku bezpečnosť. Akékoľvek prímerie, ktoré Rusku umožní udržať si svoj represívny režim na okupovaných územiach, bude odmenou za túto agresiu, podkope medzinárodné právo a prispeje k ďalšej územnej expanzii Ruska,“ uviedol.
Borrell: Putin neuvažuje o zastavení vojny
Hlavný diplomat EÚ vo svojom vyhlásení pripomenul nedávno spustenú ruskú ofenzívu v Charkovskej oblasti a vyjadrenia Vladimíra Putina, v ktorých hovorí, že „sa snaží o úplné víťazstvo na bojisku a nevidí žiadnu naliehavú potrebu ukončiť vojnu“.

"Medzitým jeho emisári cestujú po svete, aby zabránili krajinám zúčastniť sa mierového summitu. Rusko zjavne nie je ochotné rokovať v dobrej viere a využilo by akékoľvek prímerie na opätovné vyzbrojenie a útok. Ruské mierové naratívy sú len zamaskovanými pokusmi legitimizovať svoju vojnu a zmocniť sa územia,“ zdôraznil Borrell.
Zelenského mierový plán je najspoľahlivejším základom pre rokovania
Borrell upozornil na skutočnosť, že počas mierového summitu sa bude diskutovať aj o ďalších návrhoch, EÚ sa však domnieva, že mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zostáva najspoľahlivejším základom pre budúce mierové rokovania.
"Návrhy, ktoré nemajú žiadny odkaz na Chartu OSN a ignorujú politickú suverenitu, územnú celistvosť a právo Ukrajiny na sebaobranu, odmenia agresora a legitimizujú pokusy Ruska o zmenu hraníc silou. Takéto návrhy nemôžu priniesť trvalý mier. V tomto smere neprítomnosť Číny vo Švajčiarsku neposilňujú čínsky nárok na neutralitu,“ dodal.
Dôležitosť ďalšej vojenskej podpory pre Ukrajinu
Šéf diplomacie EÚ zdôraznil, že Európska únia chce v krajine mier, ale diplomatické úsilie musí byť podporené vojenskou pomocou. „Vzhľadom na to, že Putin neprejavuje žiadny úmysel rokovať v dobrej viere, pokračujúca vojenská podpora pre Ukrajinu z Európy zostáva rovnako dôležitá pre mier na Ukrajine ako naša podpora diplomatickej cesty,“ povedal.
Borrell vyhlásil, že vojny sa zvyčajne končia mierom. "Obsah tejto mierovej dohody je kľúčový pre európsku a globálnu bezpečnosť a medzinárodný poriadok založený na pravidlách“. Preto si želá aby bol mierový summit vo Švajčiarsku prvým krokom k spravodlivému a na Charte OSN založenému mieru na Ukrajine.