Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

UNHCR: Nútene je vysídlených až 1,5 percenta svetovej populácie

V porovnaní s rokom 2012 je to takmer trikrát väčší počet

13.06.2024 12:00
debata

Doteraz najviac ľudí je na celom svete nútene vysídlených zo svojich domov v dôsledku konfliktov, násilia, prenasledovania a porušovania ľudských práv. Vyplýva to zo správy Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Filippa Grandiho, ktorá bola zverejnená 13. júna 2024. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA a tlačového vyhlásenia UNHCR zverejneného na jeho oficiálnej webovej stránke.

V máji bolo celkovo vo svete vysídlených už približne vyše 120 miliónov ľudí, čo predstavuje 1,5 % svetovej populácie. V porovnaní s minulým rokom je to takmer o 10 miliónov osôb viac. Počet vysídlených ľudí pritom rastie každý rok už 12 rokov po sebe, upozorňuje UNHCR. Počet vysídlených ľudí teraz zodpovedá počtu obyvateľov Japonska.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Čítajte viac Izraelská operácia v Gaze pod podozrením z možných vojnových zločinov

Veľká časť ľudí, ktorí sú vysídlení mimo krajiny svojho pôvodu, dúfa v rýchly návrat do svojej vlasti. „Za týmto rastúcimi číslami je nespočetné množstvo ľudských tragédií. Toto trápenie musí povzbudiť medzinárodne spoločenstvo, aby rýchlo konalo s cieľom riešiť základné príčiny núteného vysídľovania,“ uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Grandi. „Faktom je, že bez lepšej spolupráce a spoločných snáh pri riešení konfliktov, porušovaní ľudských práv a klimatickej krízy budú počty vysídlených ďalej rásť,“ dodal.

Komisár odsúdil „spôsob, akým sa vedú konflikty – s úplným ignorovaním medzinárodného práva a často so špecifickým cieľom terorizovať obyvateľstvo“, čo prispieva k ďalšiemu posilňovaniu tohto fenoménu. Grandi sa nazdáva, že existuje len malá nádej na zvrátenie trendu. „Pokiaľ nenastane zmena v medzinárodnej geopolitike, toto číslo bude naďalej rásť,“ povedal.

Podľa správy bolo v roku 2023 vnútorne vysídlených 68,3 milióna ľudí. Počet utečencov a ďalších osôb, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, vzrástol na 43,4 milióna. Správa vyvracia mylnú predstavu, že všetci utečenci a ďalší migranti smerujú do bohatých krajín. „Prevažná väčšina utečencov je umiestnená v susedných krajinách, pričom 75 % má bydlisko v krajinách s nízkym a stredným príjmom, ktoré spolu produkujú menej ako 20 % celosvetového príjmu,“ uvádza sa v správe.

Občianska vojna, ktorá zúri v Sudáne od apríla 2023, vysídlila viac ako 9 miliónov ďalších osôb, pričom do konca roka 2023 zostalo takmer 11 miliónov Sudáncov bez domova, uviedol UNHCR. Zdôraznil, že mnoho ľudí naďalej uteká do susedného Čadu, ktorý za posledných 14 mesiacov hostil približne 600 tisíc Sudáncov.

Stovky a stovky ľudí prechádzajú každý deň zničenou krajinou, aby išli do jednej z najchudobnejších krajín sveta
Filippo Grandi

V Konžskej demokratickej republike a Barme boli minulý rok v dôsledku ťažkých bojov tiež vysídlené ďalšie milióny ľudí. V Pásme Gazy OSN odhaduje, že 1,7 milióna ľudí – 75 % populácie – bolo vysídlených od začiatku vojny, ktorú Izrael spustil ako odvetu za útok Hamasu na jeho územie zo 7. októbra 2023.

Do kúpeľov Sliač prišli utečenci z Ukrajiny
Video
Približne 80 utečencov z Ukrajiny, hlavne matiek s deťmi, ubytovali v polovici marca 2022 v bývalom liečebnom dome Poľana v kúpeľoch Sliač. / Zdroj: rtvs

Pokiaľ ide o Ukrajinu, ktorá bojuje proti ruskej invázii, vlani bolo v krajine novo vnútorne vysídlených okolo 750 tisíc ľudí, pričom ku koncu roka 2023 bolo celkovo zaregistrovaných 3,7 milióna vnútorne vysídlených osôb. Počet ukrajinských utečencov a žiadateľov o azyl v zahraničí sa podľa správy zvýšil o viac ako 275 tisíc na 6 miliónov.

Sýria zostáva najväčšou krízou na svete, čo sa týka vysídlenia osôb. 13,8 milióna ľudí je stále násilne vysídlených v rámci krajiny aj mimo nej, uviedol komisár.

Zo správy však vyplýva, že do svojich domov sa vlani vrátilo vyše päť miliónov vnútorne vysídlených ľudí a jeden milión utečencov. To naznačuje, že nastal istý pokrok smerom k dlhodobým riešeniam tohto problému, píše UNHCR.

debata chyba
Viac na túto tému: #presídlenie #OSN #utečenci #svet