Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Boj o budúcnosť Izraela: Netanjahu, Biden a otázka trvalého prímeria

Bidenov plán na prímerie v Gaze staví Netanjahua pred rozhodujúcu voľbu: riskovať politickú stabilitu alebo napätie so Spojenými štátmi.

14.06.2024 15:30
Joe Biden, Benjamin Netanjahu, USA, Izrael, Tel... Foto: ,
Prezidenta Joea Bidena víta izraelský premiér Benjamin Netanjahu po prílete na medzinárodné letisko Ben Gurion 18. októbra 2023 v Tel Avive.
debata

V máji tohto roku americký prezident Joe Biden predstavil plán na dosiahnutie trvalého prímeria v Gaze a prepustenie všetkých rukojemníkov, vypracovaný s pomocou Izraela. Tento krok posilnil Bidenovu pozíciu v konflikte s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a zároveň ho prekvapil. Netanjahu čelí dileme: prijať dohodu a riskovať politické následky, alebo ju odmietnuť a zhoršiť vzťahy s USA.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: SITA/AP, Abir Sultan
Netanjahu, Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Podľa článku zverejneného na portáli Foreign affairs, napätie medzi USA a Izraelom narastá už niekoľko mesiacov, pričom Izrael posilňuje svoju kontrolu nad Gazou napriek medzinárodnému odsúdeniu. Vzájomné obvinenia medzi Bidenom a Netanjahuom sa ešte stupňujú, pričom Netanjahu naznačuje nespokojnosť so vzťahom medzi oboma krajinami. Americká administratíva navyše pokračuje v podpore Izraela o normalizácii vzťahov so Saudskou Arábiou, ale Netanjahu sa tejto myšlienke bráni, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov.

Izrael už od minulého roku stráca podporu Spojených štátov. Odvtedy sa situácia len zhoršila, najmä kvôli izraelskej neochote angažovať sa v dôveryhodnom pláne pre obnovu Gazy po konflikte. Benjamin Netanjahu opakovane používa taktiku „rozdeľuj a panuj“, čo vyvoláva polarizáciu v Izraeli aj voči Spojeným štátom. Ako sa uvádza v článku na portáli Foreign affairs, tento prístup je vážnou chybou, keďže akékoľvek krátke víťazstvo nad Bidenovou administratívou by bolo prehnané stratou stratégických vzťahov s USA, ktoré sú nevyhnutné pre izraelskú bezpečnosť.

Najlepšia obrana je dobrý útok

Izraelčania doteraz jednoznačne podporovali vojenskú kampaň v Gaze a vojakov IDF v bojovej zóne. Tento duch jednoty oslabil veľké protivládne protesty, ktoré predchádzali 7. októbru. Výzvy na okamžité voľby, ktoré by nahradili Netanjahuovu nepopulárnu koalíciu, boli tlmené pochybnosťami o vhodnosti a uskutočniteľnosti volieb počas prebiehajúceho konfliktu. Väčšina Izraelčanov síce podporuje predčasné voľby, ale líšia sa v názore na ich načasovanie a obávajú sa, že tí, ktorí by mohli nahradiť Netanjahua, zdieľajú jeho vinu za chyby vedúce k 7. októbru.

Židia, ktorí slúžili v izraelskej armáde,... Foto: SITA/AP, Ohad Zwigenberg
Israel Militray Draft Židia, ktorí slúžili v izraelskej armáde, pokrikujú na ultraortodoxných Židov, ktorí odmietajú brannú povinnosť. Snímka je z Jeruzalema, kde zbožní Židia demonštrovali proti povinnej vojenskej službe. Foto: SITA/AP/Ohad Zwigenberg
Izrael, Gaza Čítajte aj Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Netanjahu sa snaží využiť tento domáci konsenzus o vojne vo svoj prospech a zasieva vnútorné rozpory medzi izraelskou verejnosťou. Mobilizuje svojich verných voličov proti tomu, čo považuje za zákernú a porazeneckú ľavicu, ktorá by robila nezodpovedné ústupky Palestínčanom. Podľa aprílového prieskumu Telavivského univerzitného mierového indexu sa len 12 percent izraelských Židov identifikuje ako ľavicoví a iba 26 percent by podporilo vytvorenie palestínskeho štátu, aj keby Izrael podpísal regionálnu obrannú zmluvu s arabskými partnermi. Dominantnou otázkou izraelskej politiky teda zostáva, či je Netanjahu vhodný na to, aby zostal v úrade.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video

Netanjahuovi prívrženci šíria konšpiračné teórie, že izraelskí šéfovia obrany spolupracujú s Hamasom a Bielym domom, aby sabotovali vojnové úsilie a zvrhli Netanjahua. Syn premiéra zverejnil a neskôr vymazal videoklip, v ktorom IDF rezervista hrozí, že bude poslúchať len priame rozkazy premiéra, čím naznačoval, že generáli sú nedôveryhodní. Premiérova reakcia bola vyhýbavá, keď úplne odmietol akékoľvek neuposlúchnutie rozkazov z akejkoľvek strany.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu... Foto: SITA/AP, Avi Ohayon
Benjamin Netanjahu Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (uprostred) počas návštevy Pásma Gazy 25. december 2023

Vojenské a spravodajské služby neboli jediným cieľom Netanjahuovej kritiky. Hovorcovia pravice obviňujú zástancov dohody o rukojemníkoch za každú cenu, že sú ochotní zachrániť Hamas a tým podkopávajú obete izraelských vojakov. Súčasne Netanjahu a jeho spojenci ukazujú prstom na Spojené štáty a tvrdia, že Bidenova administratíva obmedzuje schopnosť Izraela poraziť Hamas. Nedávne rozhodnutie prezidenta pozastaviť zásielku bômb pre IDF a neustále výzvy USA na posilnenie humanitárnej pomoci do Gazy izraelskí politici uvádzajú ako prekážky izraelského bojového výkonu. Tento prístup by mohol mať dlhodobé negatívne následky pre vzťahy Izraela so Spojenými štátmi a jeho medzinárodný postoj.

Izrael, Pásmo Gazy, Hamas Čítajte aj Od začiatku vojny v Pásme Gazy bolo na Izrael vystrelených 19 000 neriadených rakiet

Stratégia v čase krízy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by mal prehodnotiť svoju stratégiu v pretrvávajúcom konflikte s Hamasom a zamerať sa na posilnenie vzťahov so Spojenými štátmi. Spolupráca s Washingtonom môže priniesť viac strategických výhod než momentálne politické hry. Posilnenie väzieb s USA by mohlo prispieť k stabilite a bezpečnosti Izraela nielen v kontexte konfliktu s Hamasom, ale aj v širšom regionálnom kontexte.

Prezidenta USA Joea Bidena víta izraelský... Foto: SITA/AP, Evan Vucci
biden, netanjahu Prezidenta USA Joea Bidena víta izraelský premiér Benjamin Netanjahu po prílete na medzinárodné letisko Ben Gurion v stredu 18. októbra 2023 v Tel Avive.

Napätie medzi Netanjahuom a Bidenovou administratívou poukazuje na dôležitosť schopnosti riešiť rozdiely a koordinovať politiku. Tradične silný vzťah medzi USA a Izraelom bol založený na spolupráci a vzájomnom porozumení. Ak chce Izrael zabezpečiť svoju bezpečnosť a prosperitu, Netanjahu by sa mal sústrediť na obnovu a posilnenie týchto väzieb.

Strategická spolupráca s USA môže priniesť dlhodobé výhody pre izraelskú bezpečnosť a regionálnu stabilitu. Netanjahu by mal zvážiť zmenu svojej politiky a hľadať spôsoby, ako zlepšiť vzťahy s Washingtonom. Tak by mohol zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre Izrael a jeho obyvateľov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Gaza #Amerika #Bejamin Netanjahu #prezident Joe Biden