Palestínske skupiny v spoločnom vyhlásení vyjadrili svoju „pripravenosť pozitívne konať“ s cieľom dosiahnuť dohodu o ukončení vojny v Pásme Gazy. Podľa informovaného zdroja agentúry Reuters Hamas tiež navrhol nový harmonogram prímeria. Podľa ďalšieho, izraelského zdroja agentúry Reuters, odpoveď Hamasu znamená faktické odmietnutie návrhu.
Čítajte viac Od začiatku vojny v Pásme Gazy bolo na Izrael vystrelených 19 000 neriadených rakiet„Dnes večer dostal Izrael cez sprostredkovateľov odpoveď Hamasu. Vo svojej odpovedi Hamas návrh na prepustenie rukojemníkov, ktorý predložil prezident Biden, odmietol,“ povedal pre agentúru Reuters nemenovaný izraelský predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity. „Zmenili všetky hlavné a najvýznamnejšie parametre návrhu,“ dodal.
Egypt a Katar bez uvedenia ďalších podrobností potvrdili, že od Hamasu a ďalších palestínskych skupín odpoveď k návrhu dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov dostali a že ju študujú. Návrh predstavil 31. mája americký prezident Joe Biden a označil ho za izraelský.
Odpoveď uprednostňuje záujmy nášho palestínskeho ľudu a nutnosť úplne zastaviť prebiehajúcu agresiu proti Pásmu GazyHamas a Palestínsky islamský džihád
Podľa agentúry AP, ktorá z vyhlásenia cituje, sú obe skupiny pripravené „pozitívne konať v snahe dobrať sa dohody“ a ich prioritou je dosiahnuť „úplné zastavenie“ vojny. Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Usáma Hamdán proiránskej libanonskej televíznej stanici Al-Majádín povedal, že hnutie „predložilo sprostredkovateľom k návrhu niektoré pripomienky“, bližšie ich však nešpecifikoval.
Egypt a Katar vo svojom vyhlásení obsah odpovede nezverejnili, no nemenovaný predstaviteľ agentúre Reuters povedal, že Hamas v nej navrhol nový časový harmonogram pre trvalé prímerie s Izraelom a pre stiahnutie izraelských jednotiek z Pásma Gazy vrátane Rafáhu. Predstaviteľ Hamasu, ktorý si neželal byť menovaný, Reuters povedal: "Zopakovali sme naše predchádzajúce stanovisko. Domnievam sa, že tam nie sú žiadne veľké rozpory. Lopta je teraz na strane Izraela, "povedal.
Čítajte viac Izraelská operácia v Gaze pod podozrením z možných vojnových zločinovBezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby uviedol, že odpoveď Hamasu už dostali aj Spojené štáty a teraz ju študujú a hodnotia. Egypt a Katar vo svojom vyhlásení doplnili, že budú po boku Spojených štátov pokračovať v sprostredkovateľskom úsilí, kým nebude dosiahnutá dohoda, a ďalšie kroky budú koordinovať so zainteresovanými stranami.
Bezpečnostná rada OSN v pondelok (10. júna 2024) schválila rezolúciu navrhnutú Spojenými štátmi, ktorá vyzýva Hamas, aby prijal návrh dohody o prímerí oznámený koncom mája Bidenom a už akceptovaný Izraelom. Rezolúciu schválilo 14 krajín, Rusko sa zdržalo, a nevyužilo tak svoje právo veta. Text tiež vyzýva obe bojujúce strany, aby plne, bezodkladne a bezpodmienečne prijali podmienky tohto návrhu na prímerie.
Návrh predpokladá tri fázy, ktoré majú podľa OSN viesť k trvalému ukončeniu bojov. V prvej fáze, ktorá má trvať šesť týždňov, majú byť zastavené boje a prepustená časť rukojemníkov držaných Hamasom v Gaze výmenou za Palestínčanov z izraelských väzníc. Izraelská armáda sa má v tejto fáze stiahnuť z obývaných oblastí Gazy, umožniť návrat Palestínčanov do ich domovov a zaistiť bezpečnú distribúciu humanitárnej pomoci. Cieľom druhej fázy je trvalé ukončenie vojnových akcií, prepustenie zvyšných rukojemníkov a plné stiahnutie izraelských jednotiek z Gazy. V tretej fáze sa začne rekonštrukcia Pásma Gazy. Bezpečnostná rada tiež zdôraznila ustanovenia z návrhu dohody o prímerí, ktoré predpokladajú, že ak v prvej fáze potrvajú rokovania o detailoch druhej fázy dlhšie ako šesť týždňov, má pokoj zbraní pokračovať až do ukončenia rokovaní.
Stanica BBC pripomenula, že pôvodný izraelský návrh dohody, ktorý je údajne dlhší ako Bidenom prezentovaný súhrn, nebol vôbec zverejnený a nie je jasné, či a do akej miery sa od Bidenovej verzie líši. Izraelský návrh bol Hamasu odovzdaný ešte pred Bidenovým prejavom z 31. mája.