Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Od začiatku vojny v Pásme Gazy bolo na Izrael vystrelených 19 000 neriadených rakiet

Izraelské vzdušné sily zničili počas vojny viac ako 150 nepriateľských dronov pomocou systému Železná kupola; ich odhalenie je výzvou

11.06.2024 15:30
debata

Uprostred prebiehajúcej vojny v pásme Gazy a bojov na hraniciach s Libanonom zostrelilo izraelské letectvo viac ako 150 bezpilotných lietadiel pomocou pozemných systémov, ako je Železná kupola (Iron Dome), podľa nových údajov zverejnených armádou 10. júna 2024, ktoré uvádza izraelské médium timesofisrael.com. Podľa izraelských vzdušných síl (IAF) zostrelili ich stíhačky ešte väčší počet dronov. Útoky bezpilotných lietadiel boli z veľkej časti uskutočnené z Libanonu. Niekoľko ich bolo vypustených z Gazy a veľký počet bezpilotných lietadiel vypustili aj skupiny podporované Iránom v Iraku, Sýrii a Jemene.

Izrael, Gaza Čítajte viac Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Libanonské hnutie Hizballáh v posledných mesiacoch vo zvýšenej miere používa bezpilotné lietadlá naložené výbušninami spolu s protitankovými riadenými strelami a raketovou streľbou. Nedávne takmer každodenné útoky dronov s výbušninami smerom z Libanonu boli jednou z najvýznamnejších výziev siete protivzdušnej obrany počas vojny. Drony Hizballáhu sa vo veľkej miere zameriavajú na pozície armády alebo izraelské komunity na hraniciach, pričom niekoľko incidentov bolo zaznamenaných dokonca až 40 kilometrov v izraelskom vnútrozemí.

Israel Iron Dome Explainer Čítajte viac Po týždňoch prímeria Hamas znovu ostreľoval Izrael raketami

Okrem toho, že schopnosť presne detegovať drony je dôležitá, je to tiež komplikovaná súčasť zmarenia hrozby, uviedli predstavitelia IAF. Protivzdušná obrana využíva širokú škálu senzorov na detekciu toho, čo nazýva „podozrivé vzdušné ciele“ smerujúce do izraelského vzdušného priestoru. Opakovane, keď boli izraelské radary nastavené na vysokú citlivosť, mnohé takéto ciele boli neskôr určené ako „falošne identifikované“ – často to boli kŕdle vtákov.

Občas boli zostrelené aj izraelské drony, ktoré neboli správne identifikované. Drony Hizballáhu niekedy nie sú vždy identifikované včas a niekedy sú identifikované príliš neskoro na vykonanie protiopatrení. Topografia libanonskej hranice s mnohými hrebeňmi a kopcami môže byť potenciálne výzvou pre izraelské radary, keď cez ňu prelietavajú drony. To v kombinácii s často veľmi krátkymi letovými dráhami sťažuje IAF včasnú reakciu na útok od času zistenia.

Na rozdiel od vyššie uvedeného, počas iránskeho útoku na Izrael 14. apríla 2024 IAF a spojenci dokázali odhaliť stovky iránskych bezpilotných lietadiel smerujúcich k Izraelu niekoľko hodín vopred, čím zabránili ktorémukoľvek z nich vstúpiť do izraelského vzdušného priestoru. Izraelská protivzdušná obrana bola podrobená svojmu najväčšiemu testu počas odpálenia stoviek rakiet a bezpilotných lietadiel z Iránu, z ktorých takmer všetky boli zostrelené s pomocou USA, Jordánska, Spojeného kráľovstva a Francúzska.

iránsky dron revolučné gardy Čítajte viac Irán odpálil rakety a drony na Izrael. Po dvoch hodinách čakania sa rozozvučali sirény

IAF uviedli, že nič v protivzdušnej obrane nie je vykonávané automaticky a jej vojaci vykonávajú každú identifikáciu a pokyn na štart stíhača manuálne. Je to preto, aby sa predišlo náhodnému útoku na „priateľské“ lietadlo, aj aby sa šetrili stíhacie lietadlá v prípade falošnej identifikácie.

V potenciálnej vojne medzi Izraelom a Libanonom by Hizballáh pravdepodobne vypustil celé roje bezpilotných lietadiel, a nie dva alebo tri naraz, ako to robí v súčasnosti, čo by sa podľa hodnotení IAF mohlo stať veľkou výzvou.

Izrael Iron Dome PVO Tel Aviv Čítajte viac Zdrvujúci nočný útok Iránu na Izrael sa skončil úplným fiaskom

Nové jednotky protivzdušnej obrany

Ako súčasť krokov IAF v boji proti dronovej hrozbe Hizballáhu bolo zriadených niekoľko nových batérií systému Železná kupola a bol tiež zriadený nový prápor na obsluhu systému protivzdušnej obrany krátkeho dosahu. Železná kupola je najnižšia vrstva izraelského viacvrstvového systému protivzdušnej obrany a od roku 2011 zostrelila desiatky tisíc rakiet, mín a bezpilotných lietadiel.

Novozriadený 139. prápor je tretím izraelským práporom systému Železná kupola, po 137. a 947. Tento systém má izraelské námorníctvo aj na palube svojich štyroch korviet triedy Sa'ar-6.

Strednou vrstvou izraelskej protivzdušnej obrany je systém David's Sling, ktorý je určený na zostreľovanie projektilov stredného doletu. Systém s najdlhším doletom je Arrow, určený na zachytenie veľkých balistických rakiet.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video
Izrael so spojencami dokázal zničiť 99 percent dronov a rakiet, ktorými na židovský šát zaútočil Irán. / Zdroj: Israeli Defence Forces

Od začiatku vojny bolo na Izrael vypálených viac ako 19 000 rakiet

Armáda v pondelok tiež uviedla, že od začiatku vojny v októbri 2023 bolo na Izrael odpálených viac ako 19 000 neriadených rakiet. Projektily boli väčšinou vypálené z Pásma Gazy, hoci aj časť raketových útokov z Libanonu v posledných mesiacoch neustále rastie. Protivzdušná obrana zachytila ​​tisíce týchto rakiet. Počet zahŕňa iba projektily, ktoré prešli na izraelské územie. Izrael už skôr uviedol, že stovky alebo ešte viac rakiet vypálených z Gazy zlyhalo a pristálo v Pásme. Mnoho rakiet Hizballáhu tiež spadlo už v Libanone. Nezahŕňa tiež množstvo riadených protitankových rakiet vypálených cez izraelsko-libanonskú hranicu.

Doposiaľ si potýčky na hranici vyžiadali na izraelskej strane 10 mŕtvych civilistov, ako aj 15 vojakov a záložníkov IDF. Došlo aj k niekoľkým útokom zo Sýrie, bez zranení. Hizballáh prišiel podľa vlastných slov o 334 svojich príslušníkov, ktorých Izrael zabil počas prebiehajúcich potýčok, väčšinou v Libanone, ale niektorých aj v Sýrii. V Libanone bolo zabitých ďalších 62 členov iných teroristických skupín, libanonský vojak a desiatky civilistov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Irán #Libanon #Pásmo Gazy #Hizballáh #drony #protivzdušná obrana