Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Izraelská operácia v Gaze pod podozrením z možných vojnových zločinov

Vojna v Pásme Gazy vyvolala kontroverzie po správe, že izraelská operácia viedla k možným vojnovým zločinom podľa Úradu vysokého komisára pre ľudské práva.

11.06.2024 13:40
Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana... Foto: ,
Ľudia mávajú izraelskými vlajkami, keď vrtuľník priváža štyroch vyslobodených rukojemníkov z Pásma Gazy na vyšetrenie do nemocnice v izraelskom meste Ramat Gan v sobotu 8. júna 2024.
debata

Zabíjanie civilistov v Pásme Gazy počas sobotňajšej izraelskej operácie, pri ktorej boli oslobodení štyria rukojemníci, a zadržiavanie rukojemníkov v husto obývaných oblastiach, by mohli byť vojnové zločiny. Uviedol to v utorok Úrad vysokého komisára pre ľudské práva (OHCHR).

Izrael uviedol, že operácia, pri ktorej boli zachránení štyria rukojemníci, sa uskutočnila v oblasti utečeneckého tábora Nusajrát, kde Hamas držal rukojemníkov v dvoch bytových domoch. Podľa predstaviteľov ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy však pri operácii zahynulo vyše 270 Palestínčanov.

Palestínčan nesie zranené dievča do nemocnice... Foto: TASR/AP, Jehad Alshrafi
Izrael Palestína Pásmo Gaza Bombardovanie Palestínčan nesie zranené dievča do nemocnice al-Aksá po izraelskom bombardovaní v meste Dajr al-Balah v Pásme Gazy v sobotu 8. júna 2024.

„Spôsobom, akým bola táto razia v takej husto obývanej oblasti vykonaná, vážne vyvoláva pochybnosti o tom, či izraelské sily dodržali princípy rozlišovania, úmernosti a opatrnosti tak, ako stavuje vojnové právo,“ uviedol hovorca OHCHR Jeremy Laurence.

vojna na Ukrajine, Ľvov, drony Čítajte aj Ukrajina má veliteľa dronových síl

Zároveň dodal, že zadržiavanie rukojemníkov ozbrojenými skupinami v takýchto husto obývaných oblastiach ohrozuje životy palestínskych civilistov aj samotných rukojemníkov.

„Toto konanie oboch strán by sa mohlo rovnať vojnovým zločinom,“ uviedol Laurence.

Andrej Kozlov, jeden zo štyroch vyslobodených... Foto: TASR/AP, Tomer Appelbaum
Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Andrej Kozlov, jeden zo štyroch vyslobodených rukojemníkov z Pásma Gazy, prichádza v sprievode príslušníkov izraelskej armády (IDF) na vyšetrenie do nemocnice v izraelskom meste Ramat Gan v sobotu 8. júna 2024.

Vojna v Pásme Gazy vypukla vlani 7. októbra po útoku palestínskeho militatného hnutia Hamas na juh Izraela, pri ktorom zomrelo takmer 1200 ľudí. Militanti okrem toho uniesli do Pásma Gazy asi 250 rukojemníkov. Podľa údajov Izraela zostáva v Gaze stále asi 116 rukojemníkov, pričom najmenej 40 z nich bolo vyhlásených za mŕtvych.

Izrael, Gaza Čítajte aj Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Odvetné vzdušné útoky Izraela a neskôr aj pozemná operácia do Pásma Gazy si podľa gazských úradov vedených Hamasom vyžiadali životy už viac než 37.000 ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Gaza #civilisti #vojnové zločiny