Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajinci nedovezú všetky lietadlá F-16 na svoje územie

Na území Ukrajiny bude len toľko stíhacích lietadiel, koľko bude možné obsluhovať vycvičenými ukrajinskými pilotmi.

10.06.2024 17:17
debata (2)

Ukrajinská armáda si možno niektoré stíhačky F-16, ktoré získa západných spojencov, ponechá na zahraničných základniach, aby ich ochránila pred ruskými útokmi. Uviedol to 10. júna vysokopostavený predstaviteľ Vzdušných síl Ukrajiny Serhij Holubcov, píše TASR podľa správy agentúry AP.

F16 stihacka ilustracka Čítajte viac Ukrajina čoskoro dostane prvé stíhačky F-16, Rusko pripravuje nový útok na severe

Belgicko, Dánsko, Holandsko a Nórsko sa zaviazali, že Ukrajine poskytnú viac ako 60 kusov stíhačiek F-16 americkej výroby, aby jej pomohli odraziť ruské útoky. Ukrajinskú piloti v súčasnosti absolvujú výcvik na obsluhu týchto stíhačiek, z ktorých prvé by Kyjev mohol mať k dispozícii v tomto roku. Holubcov v rozhovore pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) povedal, že niekoľko stíhačiek F-16 „bude umiestnených na bezpečných leteckých základniach mimo Ukrajiny“, aby boli ochránené pred útokmi. Dodal, že tieto stíhačky by mohli slúžiť ako náhrada za poškodené lietadlá počas ich opráv, ako aj na výcvik ukrajinských pilotov v zahraničí.

Takto môžeme mať v operačnej flotile vždy určitý počet lietadiel, ktorý zodpovedá počtu pilotov, ktorých máme… Ak bude viac pilotov, bude na Ukrajine aj viac lietadiel
Serhij Holubcov

Ruský prezident Vladimir Putin vlani upozornil, že Moskva môže zvážiť útoky na vojenské základne v krajinách NATO, ak sa na nich budú nachádzať stíhačky používané na Ukrajine. „Ak budú umiestnené na leteckých základniach mimo ukrajinských hraníc a používané v boji, budeme musieť zistiť, ako a kde zasiahnuť prostriedky používané v boji proti nám… Predstavuje to vážne nebezpečenstvo bližšieho zatiahnutia NATO do konfliktu,“ povedal Putin.

Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16
Video
Prvé dánske bojové lietadlá F-16 budú odovzdané Ukrajine toto leto. / Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Podobne sa v pondelok vyjadril aj predseda obranného výboru Štátnej dumy Ruskej federácie Andrej Kartapolov. Stíhačky F-16 a letecké základne mimo Ukrajiny by podľa neho boli pre Moskvu legitímnym cieľom, ak sa zúčastnia na bojových operáciách proti ruským silám, informovala agentúra Reuters.

Holubcov uviedol, že stíhačky F-16 pomôžu chrániť frontovú líniu a pohraničné oblasti pred ruskými kĺzavými bombami, ktoré zhadzujú lietadlá mimo dosahu ukrajinskej protivzdušnej obrany.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Ukrajina #F-16