Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Lotyšsko bojuje proti alkoholu za volantom: Zhabané autá putujú na Ukrajinu.

Lotyšsko poskytuje Ukrajine pomoc v podobe zhabaných vozidiel, ktoré boli skonfiškované opitým vodičom. Tento krok nielenže bojuje proti alkoholu za volantom doma, ale aj podporuje ukrajinskú armádu na fronte, kde sú tieto autá využívané na evakuáciu zranených vojakov.

10.06.2024 14:00
IDEB, veľtrh obrannej techniky, vojaci, armáda, Foto:
11. ročník veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB Defence & Security
debata

Lotyšsko posiela Ukrajine vozidlá, ktoré úrady zhabali opitým vodičom. Pobaltská krajina takto na domácej pôde bojuje proti alkoholu za volantom a zároveň pomáha Ukrajine.

Približne 100 vozidiel zhabaných opitým vodičom prechádza opravou a úpravami predtým, ako budú poslané na frontovú líniu na Ukrajine. Niektoré sú dokonca opancierovavané, aby mohli slúžiť na evakuáciu zranených vojakov.

Prestrelka na bojisku: americký Bradley v službách Ukrajincov verzus Rusi
Video

V Lotyšsku zvykli opitým vodičom udeľovať len pokuty. Od konca roka 2022 sa však šoférovanie pod vplyvom alkoholu stalo trestným činom a za čo hrozí aj väzenie. Úrady tiež môžu opitým vodičom skonfiškovať autá.

Na policajných parkoviskách je ich čoraz viac a vláda preto povolila ich odovzdanie ukrajinskej armáde. Doposiaľ bolo ukrajinskej armáde alebo samosprávnym úradom odovzdaných približne 1500 skonfiško­vaných áut.

Stíhačka F-35 Čítajte aj Nemecko plánuje kúpu ďalších stíhačiek F-35 aby posilnilo svoju obrannú kapacitu

„Každý víkend doručíme z Lotyšska na Ukrajinu približne 30 až 40 áut,“ uviedol Reinis Poznaks, zakladateľ neziskovej organizácie Agendum, ktorá sa stará o odovzdávanie vozidiel.

Izrael, Gaza Čítajte aj Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Takmer polovica áut, ktoré Agendum odovzdá, bola skonfiškovaná opitým vodičom. Zvyšné pochádzajú od ľudí alebo firiem, ktorí chcú podporiť Ukrajinu podarovaním svojich starých vozidiel.

Lotyšsko je jedným z najskalnejších podporovateľov Ukrajiny a kritikom susedného Ruska. S Ukrajinou podpísalo desaťročnú bezpečnostnú dohodu a vedie tiež iniciatívu za dodanie tisícov dronov ukrajinskej armáde.

debata chyba
Viac na túto tému: #Lotyšsko #Ukrajina #opitý vodič