Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajinský dron zničil najmodernejšiu ruskú stíhačku Suchoj 57

Ukrajinská vojenská spravodajská služba tvrdí, že ukrajinský bezpilotný vzdušný prostriedok zničil ruské stíhacie lietadlo Su-57 na vzdialenom letisku v Astrachanskej oblasti

10.06.2024 16:40
debata

Ukrajinské sily údajne prvýkrát zasiahli najmodernejšie ruské stíhacie lietadlo Suchoj Su-57. Došlo k tomu na letisku Achtubinsk v ruskej Astrachánskej oblasti. Oznámila to 9. júna ukrajinská vojenská spravodajská služba HUR a správu podložila satelitnými snímkami z miesta, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ruský bloger upozorňuje na prevahu ukrajinských dronov na bojisku

HUR v príspevku na Telegrame nespresnila, ako, či ktorou jednotkou ukrajinskej armády bola stíhačka zasiahnutá. Zverejnené snímky však podľa HUR ukazujú, že 7. júna stál Su-57 (na letisku) neporušený a 8. júna sa už v jeho blízkosti nachádzali krátery po výbuchu a charakteristické škvrny spôsobené požiarom. Letisko v Achtubinsku leží zhruba 589 kilometrov od frontovej línie na Ukrajine.

F16 stihacka ilustracka Čítajte viac Ukrajina čoskoro dostane prvé stíhačky F-16, Rusko pripravuje nový útok na severe

Správu medzičasom potvrdil aj populárny ruský bloger s prezývkou Fighterbomber. Uviedol, že Su-57 zasiahol dron. V súčasnosti podľa neho prebieha vyhodnocovanie rozsahu škôd s cieľom zistiť, či bude stíhačku možné opraviť. Dodal, že ak by musela byť vyradená, išlo by pre Moskvu o prvú takúto stratu Su-57.

Su-57 je ruské jednomiestne dvojmotorové stíhacie lietadlo

Su-57 je najvyspelejšie ruské nadzvukové bojové lietadlo piatej generácie, ktoré využíva tzv. technológie stealth (kvôli špeciálnemu povrchu sú lietadlá bežnými radarmi nezistiteľné) a vysoko vyspelú leteckú elektroniku. Vývoj tejto ťažkej stíhačky schopnej plniť na bojisku rôzne úlohy však poznačili oneskorenia aj havária v roku 2019. Sériová výroba týchto lietadiel sa začala v roku 2022.

Ukrajina odoláva ruskej agresii už od februára 2022. V poslednom období často útočí dronmi na vojenské aj energetické zariadenia na ruskom území, niekedy ležiace až stovky kilometrov od frontovej línie. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že protivzdušná obrana zostrelila v sobotu nad zmienenou Astrachánskou oblasťou tri drony.

debata chyba