Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie

Gallant: "Mierové rozhovory počas bojov", Haníja: "Žiadne prepustenie rukojemníkov bez zastavenia vojny".

07.06.2024 08:29
debata

Vojna v Gaze pokračuje už osem mesiacov a zdá sa, že bude musieť byť vybojovaná až do horkého konca bez ohľadu na vysoký počet ľudských obetí a obrovské materiálne škody.

Petr Pavel Čítajte viac Pavel: Čím dlhšie potrvá konflikt v Gaze, tým horšia bude pozícia Izraela

Rokovania o rukojemníkoch s Hamasom budú „vedené iba pod paľbou“. Minister obrany Yoav Gallant to povedal počas letu nad Pásmom Gazy a libanonskou hranicou, pričom odmietol opakovaný postoj palestínskej teroristickej skupiny, že počas prebiehajúcich bojov nebude vyjednávať. „Sme v procese, v ktorom budeme naďalej oslabovať nepriateľa. Akékoľvek rokovania s teroristickou organizáciou Hamas budú vedené len pod vedením paľby,“ vyhlásil.

Líder palestínskeho militantného hnutia Hamas... Foto: SITA/AP, Dalati Nohra
Ismáíl Haníja Líder palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja.

Politický líder Hamasu Ismáíl Haníja medzitým v stredajšom vyhlásení uviedol, že bude „vážne a pozitívne“ riešiť akúkoľvek dohodu o prímerí, ktorá je založená na úplnom zastavení vojny a úplnom stiahnutí izraelských síl z Pásma Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: SITA/AP, Ronen Zvulun
Netanjahu Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane trvá na tom, že neprijme žiadnu rukojemnícku dohodu, ktorá zabráni Izraelu dokončiť jeho vojnový cieľ eliminovať Hamas. Jeho vojnový kabinet podpísal návrh dohody o rukojemníkoch, ktorá by ukončila vojnu, ak by bola plne implementovaná. Premiér tvrdí, že by to Izraelu umožnilo splniť svoje vojnové ciele ešte predtým.

V snahe prelomiť dlhotrvajúcu patovú situáciu v rokovaniach americký prezident Joe Biden minulý týždeň zverejnil niektoré podrobnosti tohto izraelského návrhu – krok, ktorý by mohol otriasť Netanjahuovou koalíciou, keďže jej krajne pravicové strany prisľúbili, že zvrhnú vládu. ak bude návrh, ako ho predložil Biden, prijatý. USA súčasne Hamasu zdôrazňujú, že izraelská ponuka je takmer totožná s jeho posledným návrhom.

Israel Iron Dome Explainer Čítajte viac Po týždňoch prímeria Hamas znovu ostreľoval Izrael raketami

Izraelský vyjednávací tím vedený šéfom Mossadu Davidom Barneom pridal do svojho najnovšieho návrhu predloženého minulý týždeň novú klauzulu. Ponuka predpokladá v prvej fáze šesťtýždňové prímerie, počas ktorého budú prepustení zostávajúci žijúci starší a chorí rukojemníci a ženy. Aj počas tejto prvej fázy majú strany viesť rozhovory o trvalom prímerí. Pridaná klauzula spresňuje, že prvá fáza prímeria môže presiahnuť pôvodne určených šesť týždňov, ak rokovania o trvalom prímerí budú stále prebiehať v dobrej viere. Klauzula bola navrhnutá vágnym spôsobom, o ktorom sprostredkovatelia dúfali, že uspokojí obe strany natoľko, že ich prinúti súhlasiť aspoň s prvou fázou dohody.

Joe Biden predstavil 31. mája 2024 plán na ukončenie vojny v Pásme Gazy

Hlavy štátov a vlád USA, Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie vyzvali Hamas, aby prijal plán, ktorý nedávno predstavil americký prezident Joe Biden na ukončenie vojenského konfliktu v pásme Gazy. Plne podporujú tento plán, uvádza sa v spoločnom liste, ktorý zverejnil Elyzejský palác 6. júna. V dokumente sa okrem iného uvádza, že hlavy štátov a vlád zdôraznili svoj neochvejný záväzok voči bezpečnosti Izraela a vyzvali na okamžitú realizáciu Bidenovho plánu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Veľká Británia #Francúzsko #USA #Hamas #Izrael a Palestína #vojna v Gaze